Po presadení prišla moja ORCHIDEA o všetky kvety! Takúto CHYBU už nikdy viac neurobím!

Publikované: 29 januára 2024Prečítané: 377Značky: , , ,

Zdieľať článok na socialných sieťach

Orchidey sú jedným z najobľúbenejších kvetov, ktoré zdobia naše parapety exotickými kvetenstvami. Po umiestnení doma dodajú elegantný charakter, no veľa ľudí má problémy s ich starostlivosťou.

Pre krásne kvitnúcu orchideu je rozhodujúce presádzanie!

Pre správny a bujný vývoj potrebuje orchidea veľa živín, ale aj vhodnú pôdu, prístup svetla a vlahy. Málokto pamätá na pravidelné presádzanie orchideí , ktoré je pre nich mimoriadne dôležité.

Mnoho ľudí nevie, ako správne vykonať tento postup, preto orchidea stráca púčiky a nevyzerá dobre.

Ako sa starať o orchideu?

Rád, ako sa správne starať o orchideu je toľko, koľko je ľudí. Výrazne sa od seba líšia, a tak je načase tieto poznatky usporiadať.

Presádzanie rastliny závisí hlavne od jej substrátu , ktorý sa časom stáva sterilným a zle zadržiava vlhkosť v kvetináči. Korene orchideí veľmi často rastú príliš rýchlo, čo má za následok aj skoršiu opätovnú výsadbu.

Obrovský vplyv na stav orchidey majú aj choroby a škodcovia , čo si vyžaduje našu osobitnú pozornosť.

Pravdepodobne sa pýtate, kedy je najlepší čas na presadenie orchidey. To má pre rastlinu veľký význam.

Orchideu je možné presadiť  pred aj po odkvitnutí a odporúča sa to najmä na jar. Kým orchidea uvoľní púčiky, stihne sa aklimatizovať na nový substrát a kvitnúci si od nás bude vyžadovať trochu viac starostlivosti.

Ak zhadzuje púčiky, nemá zmysel sa tým vopred zaoberať, pretože ide o úplne prirodzenú reakciu orchidey na nové prostredie.

Ako presadiť orchideu?

Na vykonanie tohto postupu budeme potrebovať nový črepník na orchideu, ktorý by sa mal pre ňu správne hodiť. Najlepšie je zvoliť rovnakú veľkosť, pretože inak orchidea začne produkovať korene a nie kvety.

Veľmi dôležitý je aj materiál črepníka, rastlina najlepšie porastie v  skle alebo plaste. Mimoriadne dôležitou témou je aj pôda pre orchideu, ktorá zaručuje bujné kvitnutie.

Najlepšie je kúpiť v záhradkárstve zmes určenú pre orchidey, ktorá bude obsahovať kokosové vlákna, rašelinu, borovicovú kôru, ale aj perlit a keramzit.

Pred presadením orchideu opatrne vyberte z črepníka a potom jej korene očistite od zeminy, ako aj zbavte všetkých nahnitých či suchých.

Toto je ideálny čas na to, aby ste si rastlinu poriadne obzreli a podchytili všetkých škodcov a choroby, ktoré sa orchideou živia. Ak je všetko v poriadku, pridajte do kvetináča vrstvu drenáže a zeminy a až potom do nej vložte orchideu.

Teraz ho už stačí len prikryť vrstvou zeminy a  počkať asi 3 dni , kým ju zalejete. Počas tejto doby sa rastlina rýchlo zregeneruje, čo bude mať za následok bohaté kvitnutie počas celej sezóny.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!

Zdieľať článok na socialných sieťach

Novinky na váš e-mail

Žiadny geniálny nápad vám už neujde!