Jar je obdobím, kedy príroda ožíva a naše záhrady začínajú kvitnúť vo svojej plnej kráse. Spomedzi rôznych farieb a vôní je jednou z najvýraznejších podnetov svieži, dokonale upravený trávnik so sviežou zelenou farbou. Dosiahnuť tento efekt sa môže zdať komplikované, no v skutočnosti je to jednoduchšie, ako by ste si mysleli.

Reklamy

Kľúčom k skvelému stavu trávnika je správny prístup a starostlivé plánovanie údržby. Jeden z nich by sme mali vykonať teraz . O čom to hovoríme?

Počas teplých mesiacov roka by každý, kto sníva o krásnom trávniku, mal zamerať svoje úsilie na jeho pravidelné hnojenie, polievanie a kosenie. Oplatí sa použiť aj mulčovanie, ktorá spočíva v ponechaní tenkej vrstvy trávy po kosení.

Vďaka tomu dodáme pôde potrebné živiny ako dusík, fosfor a draslík a obmedzíme aj rozvoj burín.

Ako sa starať o trávnik vo februári?

Pred príchodom teplých dní môžeme pre náš trávnik niečo urobiť. Čo robiť pre jeho zdravý vývoj?

Nezabudnite vykonať toto ošetrenie pred začiatkom vegetačného obdobia trávy, ktoré zvyčajne vychádza od konca februára do polovice marca. Toto je ideálny čas na vápnenie.

Druhým možným termínom je jeseň , konkrétne október a prvá polovica novembra.

Ako efektívne vápniť trávnik?

Vápnenie je proces, ktorý zahŕňa rozmetávanie hnojiva na báze uhličitanu vápenatého. Množstvo hnojiva je dôležité prispôsobiť kvalite pôdy, čo vám uľahčia pokyny na obale.

Ak je to možné, pred začatím vápnenia sa odporúča skontrolovať úroveň kyslosti pôdy. Indikáciou pre vápnenie je pH pod 5,5, ktoré je možné merať bežným pH prúžkovým metrom.

Frekvenciu vápnenia by sme tiež nemali preháňať - väčšinou stačí túto kúru zopakovať raz za tri roky.

Jednoducho nasypte hnojivo na trávu a nezabudnite ju zľahka prehrabať. Je tiež dôležité počkať aspoň mesiac po vápnení pred použitím akýchkoľvek iných metód alebo prostriedkov, ktoré hnojia trávu.

Čo môžeme očakávať po správnom vápnení?

Tento proces vedie k zvýšeniu pH pôdy, čo priamo ovplyvňuje jej kvalitu. Mierne kyslá pôda bude lepšie prijímať živiny z hnojív. Z nich bude tráva čerpať. Takto spevnený trávnik porastie rýchlejšie, listy zosilnejú a farba bude intenzívnejšia.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!