Cibuľa je jednou z najjednoduchších druhov zeleniny na pestovanie. Na jar môžete zbierať lahodnú pažítku a v lete môžete zbierať bujné cibuľové hlávky.

Reklamy

Cibuľa síce nemá veľa požiadaviek, no jej pestovanie sa dá trochu zlepšiť. Metódou 3:15 bude cibuľa zrelá a chutná a úrodu budete môcť zbierať do veľkých košíkov. Tento šikovný trik si určite vyskúšajte.

Ak zasadíte cibuľu do záhrady, je tam 99 percent šanca, že uvidíte úrodu. Jedinou otázkou je, či chcete, aby mala cibuľa veľké hlavky?

Ak áno, určite použite metódu 3:15, ktorá zaručuje bohatú úrodu. Kľúčom je dobré umiestnenie sádzačky a správna starostlivosť.

Nižšie nájdete podrobné pokyny na pestovanie cibule.

Kedy zasadiť cibuľu do zeme? Sledujte počasie

Ak ste si na túto jar naplánovali výsadbu cibule, určite sa držte týchto rád a zožnete bohatú úrodu. Začiatočníci by mali investovať do  hotových sádzačiek, ktoré je potrebné iba skryť do zeme.

Výsev zo semien môže byť problematickejší a zvyčajne trvá dlhšie.

Ideálny čas na vysádzanie cibule je apríl, keď je pôda poriadne teplá. Oplatí sa tu sledovať predpovede počasia a vybrať si obdobie, kedy sa teplota drží na úrovni 10-15 stupňov Celzia.

Nestojí za to odkladať výsadbu, pretože to môže len oslabiť úrodu a v dôsledku toho bude úroda menej bohatá.

Ako pripraviť pôdu pre cibuľu?

Čím úrodnejšia pôda pre cibuľu, tým lepšie výnosy. Pred výsadbou si treba vyhľadať vhodné miesto pre záhony. Ph pôdy by malo byť neutrálne, na úrovni 6,5-7.

Pôda musí byť dobre uvoľnená a prekopaná. Oplatí sa postarať sa aj o vhodné hnojivo. Môže to byť prírodný hnoj alebo kompost.

Cibuľa má rada otvorené polohy s dostatkom slnka . Má to svoje nevýhody, pretože cibuľa má rada neustále vlhkú pôdu, čo bohužiaľ nie je také jednoduché, keď sú záhony vystavené slnku.

Pravidelné zavlažovanie, najmä v období sucha, je zodpovednosťou farmára. V opačnom prípade bude úroda slabá a žiadny trik neprinúti cibuľu správne rásť.

Pamätajte, že cibuľa nemá rada blízkosť niektorých rastlín. Môžu absorbovať živiny a vodu, čo ovplyvní stav zeleniny.

Kapusta, reďkovka, hrach a fazuľa sú zelenina, ktorú je lepšie sadiť ďaleko od cibule, ak očakávame bohatú úrodu.

Ako pestovať cibuľu? Metóda 3:15 je perfektná

Výsadba cibule a jej umiestnenie v správnej vzdialenosti je rozhodujúce, ak očakávame veľkú zeleninu. Zelenina predsa musí mať kam rásť a ak ju pri nej niečo stlačí, nemá šancu.

Ako ďaleko od seba sadiť cibuľu? Tu príde vhod šikovný trik, vďaka ktorému budete vždy vedieť, ako zasadiť cibuľu.

Na začiatok budete potrebovať odmerku, preto je dobré si ju vziať so sebou na záhony. Otvor pre sádzačku by mal byť hlboký 3 cm a  vzdialenosť medzi nimi by mala byť 15 centimetrov.

Tento vývojový priestor umožní cibuľke plne rásť. Okrem toho môže cibuľka absorbovať viac vitamínov a minerálov z pôdy, čo v prípade tesne vysadenej zeleniny nie je také jednoduché.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!

Zdroj FOTO | youtube.com