Jar sa nám tento rok rozbehla na plné obrátky. Uhorky však nemajú rady chladné noci, preto si dávajte pozor, aby ste ich nezasadili príliš skoro.

Rastliny sú veľmi citlivé na nízke teploty. Uhorky zničí aj najmenší mráz!

Za primeranú teplotu vzduchu sa považuje aspoň 18 °C cez deň a nie menej ako 10 °C v noci a pôda by sa mala zohriať aspoň na 10-12 °C. Pri výseve uhoriek priamo do zeme umiestnite do jamky vždy tri semená. Vzdialenosť medzi jamkami by mala byť cca 30 cm.

Skúsení záhradkári radia amatérskym záhradkárom na základe dlhoročného pozorovania a vlastných skúseností, aby si vybrali konkrétne dni, kedy sa oplatí vysadiť uhorky, aby ste vypestovali dobrú úrodu.

Ich dodržiavaním môžete tento rok zozbierať veľa uhoriek.

Pre dobrú úrodu je najlepšie vysádzať uhorky za úsvitu alebo pred súmrakom.

Poľné uhorky potrebujú v záhrade teplé, slnečné, vlhké a proti vetru chránené miesto. Pôda pre uhorky by mala byť humózna a priepustná. Na jar by sa mala rýchlo zahrievať. Vhodné pH substrátu pre uhorku je 6,0-7,2.

Ak zasejete uhorky na rastúcom mesiaci, bude vhodné použiť minerálne hnojivá a ak ich naopak zasadíte neskôr, organické hnojivá vám poskytnú najlepšiu úrodu.

Na zabezpečenie zberu uhoriek počas dlhšieho časového obdobia je možné výsev uhoriek opakovať v intervale 1-2 týždňov. Je to jednoduchý spôsob aj v prípade, že vám uhorky vychladnú kvôli jarným mrazom. Najneskôr zasiate uhorky prežijú.

Najlepšie dni v roku 2024 na pestovanie uhoriek:

V prípade predpestovania sadeníc - sadenice uhoriek sa vysádzajú na otvorenom priestranstve alebo v skleníku od veku 3-4 týždňov. Do tejto doby by sa na rastlinách mali vytvoriť 2-3 páry pravých listov.

V skleníku môžete sadenice vysádzať po 20. apríli . Semená pre skleníkové sadenice by sa preto mali vysievať od 20. do 30. marca najneskôr.

Sadenice sa vysádzajú do zeme pod fóliovým krytom alebo pod netkanú textíliu po 10. máji. Semená by sa preto mali vysievať od 10. apríla do 20. apríla .

Na otvorenom priestranstve bez prístrešku vysádzajte uhorky po 10. júni. Z toho vyplýva, že semená na sadenice by sa mali vysievať približne od 10. mája do 15. mája.

Najlepšie dni na vysievanie semien uhoriek na sadenice podľa lunárneho kalendára sú tieto:

Apríl: 7.-9., 20.-22., 24.-29.

Máj: 7.-9., 20.-22., 24.-29.

Priaznivé dni na výsadbu sadeníc:

V skleníku:

Apríl: 21.-22., 24.-27.

Máj: 1.-2., 9.-11.

Na otvorenom priestranstve:

Máj: 15.-17., 22.-27.

Jún: 1.-3., 5.-7., 13.-16., 19.-26.

Júl: 6.-8., 11.-13., 18.-23.

Veľa šťastia pri pestovaní!

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!