Apríl je obdobím prvých stretnutí s kliešťami. Mnoho ľudí si mylne myslí, že tieto malé parazity útočia len v lesoch, vysokých trávach a húštinách.

Reklamy

V skutočnosti sme ich uhryznutiu vystavení aj v našej záhrade. Povieme vám, aké rastliny odpudzujú kliešte.

Prišla jar a to je ideálny čas na kŕmenie parazitických roztočov – kliešťov. Pamätajte, že uhryznutie kliešťom môže spôsobiť veľmi vážne zdravotné následky.

Tieto parazity sú veľkou hrozbou nielen pre ľudí, ale aj pre zvieratá. Povieme vám, aké rastliny odpudzujú kliešte.

Ich vysadením do záhrady výrazne znížite pravdepodobnosť výskytu kliešťov vo vašej záhrade.

Aké rastliny odpudzujú kliešte?

Sezóna kliešťov práve začína. Aj keď idete do záhrady, oplatí sa nosiť oblečenie, ktoré má primeranú dĺžku nohavíc a rukávov.

Vďaka tomu ochránite svoje telo pred prípadným uštipnutím kliešťom. Pre zvýšenie bezpečnosti sa tiež pred odchodom z domu oplatí nastriekať si telo špeciálnym sprejom na odpudzovanie kliešťov.

Ak však chcete chrániť nielen seba, ale aj svoje okolie, určite si do záhrady vysaďte rastliny, ktoré kliešte odpudzujú.

Ich intenzívna vôňa účinne odradí parazity od pobytu v blízkom okolí. Aké rastliny teda odpudzujú kliešte?

Vratič obyčajný patrí medzi rastliny, ktoré odpudzujú kliešte. Ide o druh rastliny, ktorý sa vyskytuje v celej Európe a v Ázii v oblastiach s miernym podnebím.

Na Slovensku rastie vratič často na lúkach a pasienkoch. Vyznačuje sa žltými kvetmi a silným zápachom, ktorý pripomína gáfor.

Táto rastlina dokonale odpudzuje kliešte, muchy a komáre. Začiatok apríla je v skutočnosti ideálny čas na siatie vratiča.

Ak sa vám túto rastlinku podarí zasadiť už teraz, v lete vás účinne ochráni pred rôznym hmyzom.

Ďalšou rastlinou, ktorá pomôže v boji proti kliešťom je levanduľa. Jej krásna vôňa odpudzuje aj komáre. Ak stále hľadáte odpoveď na otázku, aké rastliny odpudzujú kliešte a potrebujete ďalšie nápady, oplatí sa zvážiť výsadbu cesnaku.

Jeho intenzívna vôňa môže podľa niektorých odborníkov výrazne znížiť aj pravdepodobnosť napadnutia kliešťom. Posledným nápadom je zasadiť mätu do záhrady.

Táto charakteristická bylina vydáva špecifickú osviežujúcu vôňu, ktorú tieto parazity nemajú radi.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!

Zdroj FOTO | pixabay.com