Mravce môžu byť pre každého záhradníka skutočným orieškom. Nielenže sami poškodzujú rastliny, ale tiež pomáhajú voškám sa na ne dostať.

Reklamy

Zabudnite na použitie akejkoľvek chémie a radšej vyskúšajte osvedčené triky prírodných repelentov, ktoré sú rovnako účinné! Vďaka nim sa ich ľahko zbavíte.

Máte záhradu plnú mravcov? Možno je problém v tom, že ich tam sami lákate. Mravce sú do záhrad priťahovaní predovšetkým potravinovými zvyškami a vlhkosťou, a preto je dôležité, aby ste svoju záhradu udržovali čistú.

Okrem toho môžete urobiť aj pár preventívnych krokov, ktoré vám pomôžu od nepozvanej návštevy mravcov. Povieme vám, aké to sú!

Rastliny ako prírodný repelent

Mravce majú veľmi citlivý čuch, a preto ich dokážu odpudiť niektoré aromatické vône. Vysádzajte na svojej záhrade mätu, majoránku, levanduľu, rozmarín či citrónovú trávu, ktorých silice im vôbec nevonia.

Nielenže sa takýchto miest budú mravce držať ďalej, ale tiež budete mať záhradu plnú byliniek, ktoré môžete použiť pri varení pokrmov.

Postrek z esenciálnych olejov

Mimo zasadenia aromatických rastlín môžete v boji proti mravcom použiť aj ich esenciálne oleje.

Pár kvapiek stačí zmiešať s vodou a pomocou spreja zmes nastriekať na mravenisko alebo cesty, po ktorých sa mravce pohybujú.

Tento prírodný prostriedok je nielen účinný, ale navyše zanechá vašu záhradu krásne prevoňanú.

Nezdolná bariéra

Zeleninový záhon môžete ľahko ochrániť aj obyčajnými surovinami z kuchyne, ktoré vytvoria pre mravce nezdolnú prekážku.

Stačí okolo záhona nasypať usušený grunt z kávy, škoricu, kypriaci prášok alebo múku, ktoré ich budú odpudzovať ako vôňou, tak aj látkami, ktoré obsahujú.

Tieto látky však nie sú pre životné prostredie nijako škodlivé a rastlinám vôbec neublížia.

Rozmiestnenie kôry citrusov

V neposlednom rade je možné využiť aj kôru citrónu alebo pomaranča, ktorú najemno nastrúhajte. Tú potom rozmiestnite všade, kde nechcete, aby vám mravce liezli.

Zároveň tým dáte aj odkaz švábom a blchám, ktorí sa k citrusu ani nepriblížia! Rovnako tak bude fungovať aj čerstvo vylisovaná citrónová šťava zmiešaná s vodou.

Odpudzujúci pach octu

Kyselina octová je ďalším účinným spôsobom, ako efektívne vyhnať mravce z vašej záhrady. Stačí zmiešať ocot s vodou v pomere 1:1 a nastriekať ju všade na zem, kde sa mravce pohybujú.

Kyselina octová dokáže rozkladať ich stopovacie feromóny a zamedziť im tak orientáciu na záhrade. Súčasne ich bude ešte odpudzovať, pretože zápach octu mravce priamo nenávidia.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!