Aby si SADENIČKY vybudovali silný KOREŇOVÝ SYSTÉM, musíme dodržať niekoľko pravidiel! Na toto dajte POZOR

Publikované: 14 februára 2024Prečítané: 3159Značky: , , , , ,

Zdieľať článok na socialných sieťach

Aby boli vaše rastlinky silné a zdravé, musia mať v prvom rade vybudovaný silný koreňový systém. Tomu sa dá pomôcť niekoľkými spôsobmi.

Koniec koncov, je to koreňový systém, ktorý je lokomotívou celého životného cyklu rastliny. Nie nadarmo pri klíčení semien najprv vyrastie koreň.

Korene poskytujú rastlinám vodu a minerály, ktoré berú z pôdy. A len dobre vyvinutý je schopný to robiť efektívne.

Obsah fosforu v pôde

O korene sa treba starať už od začiatku, pretože nízky obsah fosforu, ktorý je zároveň málo pohyblivým prvkom, v pôde brzdí rozvoj koreňového systému mladých rastlín. Preto poskytnutie správneho obsahu substrátu v počiatočnej fáze vývoja a doplnenie fosfátovými hnojivami stimuluje rast mladých koreňov.

Napríklad pri pestovaní sadeníc paradajok poskytuje vynikajúci výsledok použitie prostriedkov, ako je bakteriálny fosfor ľahko asimilovateľný fosfor. Sú ľahko dostupným zdrojom fosforu, ktorý je potrebný najmä v skorých štádiách rastu a vývoja.

Korene sú v pôde, preto vývoj koreňov bude závisieť od jej zloženia a vlastností. Starostlivosťou o pôdu sa teda staráme o koreňový systém.

Aké vlastnosti pôdy sú najdôležitejšie

Veľmi dôležitými ukazovateľmi sú kapacita nasýtenia vodou a priepustnosť. Kapacita nasýtenia vodou zaisťuje zadržiavanie vody v pôde a priedušnosť poskytuje koreňom kyprú pôdnu štruktúru a prístup vzduchu.

Napríklad piesočnatá pôda má dobrú priepustnosť vzduchu, ale slabú schopnosť nasýtenia vodou a hlinitá pôda má opak. Do piesočnatej pôdy by sa preto mali pridávať prísady schopné zadržiavať vlhkosť (hlina, vrchovinová rašelina, hnoj, perlit, vermikulit) a do ílovitej pôdy prísady podporujúce priedušnosť (piesok, vrchovina alebo odkyslená rašelina).

Veľmi dôležité je aj správne pH pôdy. Zvýšená kyslosť má veľmi negatívny vplyv na rast koreňov väčšiny rastlín. Pri pH pod 5,0 je rast koreňov výrazne znížený. Preto je vždy potrebné kontrolovať kyslosť pôdy, optimum je 6,5-7,0.

Ako osvetlenie pomáha koreňom

Medzi nadzemnou zelenou hmotou a koreňmi je úzky vzťah. Ak korene zásobujú vodou nadzemné orgány. Záverom je, že dobré osvetlenie má pozitívny vplyv aj na rast koreňov.

Vieme zabezpečiť úrodnú pôdu vhodnú pre všetky fyzikálne parametre a začať v nej pestovať sadenice. Ale zároveň, bez zabezpečenia dobrého osvetlenia, sa koreňový systém a rastlina ako celok budú vyvíjať zle - nebude na to žiadna energia.

Keď zvýšime dostupné množstvo svetla, potom za rovnakých podmienok rastlina a koreňový systém začnú rýchlo rásť.

Teplota pôdy

Teplota pôdy tiež výrazne ovplyvňuje rast koreňov. Pri nízkej teplote sa spomaľujú všetky procesy súvisiace s prijímaním živín koreňmi. Toto je obzvlášť dôležité pri výsadbe sadeníc na trvalom mieste.

Výsadba sadeníc do studenej pôdy ich môže poškodiť a v najlepšom prípade spomaliť ich vývoj.

Stimulácia

Existujú látky, ktoré stimulujú vývoj koreňového systému. Sú organické a obsahujú vysoko koncentrované extrakty z rôznych druhov rias, prípadne vybraných pôdnych mikroorganizmov, baktérií a húb.

Vďaka špeciálnej receptúre poskytujú veľké množstvo biologicky aktívnych zložiek (betaíny, kyselina algínová, mikroživiny, prírodné rastové aktivátory) a rýchlo vstrebateľný dusík, fosfor, draslík, stopové prvky, vitamíny, enzýmy, rastové hormóny, kvasinky a viac ako 20 typy aminokyselín, ktoré stimulujú primárny metabolizmus a optimalizujú hormonálnu rovnováhu.

Prípravky sa používajú po výsadbe sadeníc, aby sa stimuloval rozvoj koreňového systému aj v nepriaznivých podmienkach, ktoré môžu nastať (pokles teploty, preliatie, zlé osvetlenie a pod.).

Zhrnutie

Aby sa koreňový systém dobre aktivoval a vyvíjal, potrebuje správnu pôdu, jej teplotu 15-25 stupňov, dobré osvetlenie a prístup k živinám.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!

Zdieľať článok na socialných sieťach

Novinky na váš e-mail

Žiadny geniálny nápad vám už neujde!