Skúsení záhradkári vedia, že pestovanie mrkvy nie je až taká jednoduchá záležitosť. Buď nie je dostatočne mäkká pôda, nedostatočná zálievka pri vzchádzaní, a podobne.

Reklamy
Ani oplodnenie nie je jednoduché, pretože mrkva je kultúra, ktorú je ťažké potešiť. A každá chyba má za následok nejaký dôsledok v podobe rozoklaných , skrútených alebo drobných korienkov.

Navyše suché a horké, namiesto sladkých a šťavnatých.

Ako teda uspokojiť potreby rozmarnej mrkvy? Hnojenie, ktoré je mimochodom vhodné aj pre repu .

Ako zalievať mrkvu v počiatočných štádiách rastu

Koreňová plodina odoberá z pôdy priemerné množstvo živín.

Miluje draslík, aj keď je to koreňová plodina, a zdá sa, že fosfor by mal byť prioritou. Na druhej strane neznáša nadbytok dusíka, kvôli ktorému si namiesto jedného koreňa vytvorí veľa malých korienkov. A hromadenie dusičnanov kazí jeho chuť.

Kľúčovým slovom je tu však „prebytok“. Bez dusíka mrkva nedokáže pestovať zelenú nadzemnú časť. A listy sú dôležitou súčasťou metabolických procesov, pumpujú tie správne látky do „koreňu“, vďaka čomu je zelenina veľká, sladká a šťavnatá. Takže dusík je nevyhnutný, len v správnej dávke.

Je možné kŕmiť mrkvu popolom a močovinou?

Pri výseve semien mrkvy sa neodporúča pridávať popol do brázd.

Námietky existujú aj voči karbamidu (močovina). Skúsení záhradkári vedia, že tieto hnojivá okysľujú pôdu, čo mrkve neprospieva. Táto kultúra netoleruje nízke pH.

Ale ak spojíte popol a močovinu dohromady, získate magickú živinu pre mrkvu. Močovina vo vyhriatej pôde sa rýchlo premení na kyselinu dusičnú a uhasí popol. Popol zase neutralizuje kyslosť močoviny.

Toto kŕmenie bude mať dostatok fosforu, vápnika, horčíka a stopových prvkov pre mrkvu . Hlavná vec je dodržiavať správne proporcie.

Ako pripraviť a použiť roztok popola a močoviny

Do vedra s vodou musíte pridať litrovú nádobu dreveného popola. Roztok nie je potrebné hasiť octom či inou kyselinou – močovina si s tým dokonale poradí.

Pridajte kopcovitú lyžicu močoviny. Dobre premiešajte, zalejte 3 metre štvorcové záhonov. Samozrejme, po úvodnej zálievke len vodou do hĺbky aspoň 3 cm.

Ak kŕmite repu takýmto hnojivom, nezabudnite, že apetít tejto rastliny je väčší. Pripravené množstvo stačí na 2 metre štvorcových.

Koľkokrát prihnojiť mrkvu

Mrkva sa zvyčajne hnojí dvakrát . Ak však použijete roztok močoviny s popolom, môžete sa na jeseň obmedziť na jedno hnojenie na dobrých černozemiach alebo lôžkach hnojených kompostom alebo hnojom. Na piesočnatých a ílovitých pôdach treba hnojenie aplikovať dvakrát.

Popol s močovinou je výborným hnojivom pre mrkvu . Popol reaguje s močovinou, alkalické vlastnosti prvej zložky sú kompenzované kyslosťou druhej, koreňová plodina dostáva dostatočné množstvo všetkých živín v správnom pomere.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!