Využite citrusy do poslednej šupky. Citrusy vám ponúkajú oveľa viac než len vitamín C a skvelú chuť. Pomôžu v domácnosti, v záhrade a potešia aj vašu pleť.

Reklamy

Nabudúce, až budete jesť pomaranč alebo grapefruit, či si vytlačíte citrón alebo limetku, nevyhadzujte šupky. Existuje mnoho spôsobov, ako tieto zvyšky plodov použiť. Prinášame vám 24 najlepších tipov.

Pre lepšiu chuť jedla

1. Citrusová strúhanka

Pomocou jemného strúhadla nastrúhajte citrusovú kôru. Prisypať ju môžete ku všetkým druhom pokrmov a je skvelá do pečenia. Dokonca ju môžete zmraziť a uchovať na neskôr.

2. Citrónové korenie

Kôru z citróna využijete v príprave vlastnej originálnej koreniacej zmesi. Voňavé a čerstvé citrónové korenie dodá chuť množstvu pokrmov. Nastrúhajte kôru z 5 – 7 citrónov na strúhadle, zmiešajte s rovnakým množstvom guličiek nového a čierneho korenia a usušte v rúre. Suchú zmes potom zomeľte na hladký prášok. Môžete pridať soľ alebo vždy pokrmy s týmto korením soliť zvlášť.

3. Kandizovaná citrusová kôra

Premeňte citrusové šupky na sladkosti, ktoré budete maškrtiť hoci aj večer pri filme. Je to také jednoduché! Citrusovú kôru nakrájajte na prúžky a dajte na 15 minút variť do vody. Potom kôru odložte nabok. Do hrnca vsypte 100 g cukru a nalejte 100 ml vody a varte. Keď sa cukor rozpustí, pridajte citrusovú kôru a varte ďalších 30 minút, až kôra spriehľadní. Takto upravenú kôru nechajte na plechu preschnúť a potom prúžky obaľte v práškovom cukre.

4. Citrónový olivový olej

Jednoduchý spôsob, ako pridať citrusovú príchuť do olivového oleja. Jednoducho prisypte 2 -3 lyžičky jemne nastrúhanej citrónovej kôry do šálky extra panenského olivového oleja, umiestnite do sklenenej nádoby a nechajte dva týždne stáť a občas pretrepte. Potom zlejte olej cez sito do sklenenej fľaše.

Upratovanie s citrusmi

5. Čistič z citrusového octu

Ocot je prírodný a účinný čistiaci prostriedok. Jeho ostrá vôňa však môže citlivým nosom vadiť. Citrusová kôra mu dodá sviežu vôňu, ktorá zamaskuje nepríjemný zápach a ešte znásobí čistiace účinky. Až dojete pomaranč, šupky vložte do zaváracieho pohára, zalejte octom a zatvorte. Nechajte lúhovať po dobu 2 týždňov a potom môžete pomarančovú kôru vybrať a máte pomarančový ocot. Vyčistíte ním okná či zrkadlá alebo ho použite na upratovanie kúpeľne.

6. Osviežovač odpadkového koša

Citrusové šupky hoďte do odpadkového koša. Osviežite tak zapáchajúcu nádobu a prekryjete nepríjemné pachy.

7. Žiarivé nerezové umývadlo

Posypte nerezový povrch morskou soľou a citrusovou šupkou začnite drhnúť. Nerezovému materiálu tak vrátite lesk.

8. Čistič mikrovlnky

Do mikrovlnnej rúry vložte misu naplnenú do polovice vodou s citrusovými šupkami. Zapnite mikrovlnku na plný výkon na 5 minút. Para začne vo vnútri mikrovlnnej rúry kondenzovať. Po 5 minútach vyberte misku a vnútro rúry utrite utierkou.

9. Odpudzovač mačiek

Posypte pomarančovými šupkami hlinu okolo rastlín na vašej záhrade, tak zamedzíte, aby si vaša mačka robila z kvetín a kríkov záchod.

10. Prevoňaný byt

Citrusové šupky spolu s ďalšími bylinkami vám môžu krásne prevoňať byt, keď ich dáte do hrnca s vodou a postavíte na kachle. K citrusom prisypte napríklad klinčeky alebo škoricu.

11. Voňavé topánky

Ak sa vám spotia nohy a vy nechcete, aby sa z nich po vyzutí šíril nepríjemný pach, použite šupky z čerstvo olúpaného pomaranča. Zabaľte ich do papiera na pečenie alebo plátenného vrecka a vložte do topánok na 24 hodín. Šupky do seba vsiaknu nežiadúci zápach a z topánok sa bude šíriť príjemná vôňa.

12. Dekorácie

Nádherné dekorácie z kôry pomarančov si vyrobíte nielen v predvianočnom období

Použitie citrusovej kôry v záhrade

13. Prirodzený spôsob, ako sa zbaviť škodcov

Keď vaše rastliny trpia miernym napadnutím škodcami, použite citrusové šupky namiesto použitia chemických pesticídov. Stačí natrhať šupky citrusov na malé kúsky a umiestniť ich okolo postihnutej rastliny alebo urobiť dieru v šupke a šupku pripevniť na stonku v blízkosti infikovanej oblasti.

14. Ovládajte mravce

Citrusové šupky nasekajte na malé kúsky a vložte ich do plastovej nádoby. Naplňte nádobu vodou a položte na ňu veko. Nádobu nechajte tri až päť dní odstáť na chladnom a tmavom mieste. Prelejte citrusový extrakt cez sitko do misky, aby ste odstránili opotrebované šupky. Nalejte extrakt späť do nádoby a pridajte lyžičku melasy a štipku saponátu. Nasaďte veko späť na nádobu a pretrepte obsah, aby sa premiešal. 

Nalejte obsah nádoby do mraveniska. Citrusový olej zabije mravce, ktorých sa dotkne, a sladká vôňa melasy priláka všetkých mravcov, ktorí nie sú dosť blízko na priamy zásah.

15. Pre kyslomilné rastliny

Na okyslenie pôdy je užitočným spôsobom použitie zvyškov citrónovej kôry. Citrusové šupky stačí vysušiť a rozdrviť na prášok. Toto nasypte na pôdu a premiešajte. Je to skvelý a úplne prirodzený spôsob, ako zvýšiť kyslosť pôdy.

16. Kvetináčiky na sadenice

Citrusová kôra sa môže stať skvelou biologicky odbúrateľnou nádobou na naštartovanie semien. Toto je najjednoduchší a najjednoduchší spôsob, ktorý môžete vyskúšať.

17. Odpudzuje komáre

Komáre nenávidia vôňu citrusových šupiek, takže na ich odstránenie môžete použiť citrusy. Citrusové šupky si jednoducho rozotrite na pokožku, aby ste ich odpudili.

18. Citrusové šupky v krbe

Ak si chcete vychutnať sviežu vôňu citrusov, môžete do krbu prihodiť citrusové šupky.

19. Pridajte do kompostu

Citrusové šupky obsahujú vysoký obsah dusíka, fosforu a draslíka, takže sú skvelou prísadou do kompostu. Citrusové šupky tiež chránia váš kompost pred lapačmi a niektorými škodcami, pretože mnohí z nich nemajú radi zápach.

20. Svietniky

Voňavé a krásne doplnky predvianočnej atmosféry z pomarančov.

Citrusy pre zdravie a krásu

21. Hladká pleť

Do šálky najemno nastrúhajte kôru z umytého citróna, pridajte cukor a toľko olivového oleja, aby vznikla pasta. V sprche sa potom najskôr namočte vodou a potom natrite pripravenou pastou. Jemne ju vmasírujte do celého tela a dôkladne umyte.

22. Bojovník proti stresu

Vôňa citrusov má zázračné účinky aj našu psychiku. Éterické oleje obsiahnuté v šupke dokážu upokojiť, pomáhajú obnoviť duševnú rovnováhu, podporujú koncentráciu, dokážu upraviť krvný tlak a používajú sa aj na liečbu migrény. Keď si budete nabudúce pripravovať kúpeľ, pridajte do vody aj šupky z citrusov.

23. Telový peeling

Stačí vložiť niekoľko pomarančových šupiek do gázy, zaviazať ju na uzol a používať namiesto špongie počas sprchovania. Šupka pôsobí ako prirodzený peeling, pleť hydratuje a dodáva potrebné minerály.

24. Tvárové tonikum

Na osvieženie tváre nepotrebujete drahé kozmetické prípravky. Postačia vám obyčajné pomarančové šupky. Pretrite si nimi tvár (okrem očí) a následne opláchnite vlažnou vodou.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!