Pestovanie paradajok či už v kvetináčoch, alebo v zemi je obľúbeným koníčkom mnohých ľudí. Jednou z najčastejších chýb začínajúcich záhradkárov je nadmerné zalievanie sadeníc paradajok.

Reklamy

Premoknutie sadeníc je príčinou mnohých problémov, ako je hniloba koreňov, znížená fotosyntéza, nedostatok kyslíka a následne úhyn rastliny. V tomto článku si povieme, ako rozpoznať premočené sadenice paradajok a ako sa tejto chybe vyhnúť .

Prečo nadmerné zalievanie poškodzuje sadenice paradajok?

Výsledkom neustáleho prelievania pôdy v sadeniciach paradajok je postupné odumieranie rastlín. Je to spôsobené niekoľkými faktormi:

Nedostatok kyslíka – prebytočná voda vyplavuje vzduch z priestoru medzi pôdnymi zrnami, čo vedie k nedostatku kyslíka v koreňoch. Nedostatok kyslíka brzdí rast rastlín a spôsobuje poškodenie koreňov.

Znížená účinnosť fotosyntézy – Prehnané zalievanie sadenice paradajky zhoršuje jej schopnosť fotosyntézy, pri ktorej rastlina premieňa slnečnú energiu na cukry. Bez dostatku energie slabne a ľahko sa nakazí a poškodí.

Hniloba koreňov – prebytočná voda v pôde podporuje rozvoj chorôb a škodcov, vrátane hniloby koreňov. Ide o ochorenie spôsobené hubami a baktériami, ktorým sa darí vo vlhkom prostredí a spôsobujú hnilobu koreňov.

Obmedzenie vstrebávania živín – prebytočná voda vedie aj k rozpúšťaniu a vyplavovaniu živín z pôdy, čím sa znižuje ich vstrebávanie koreňmi rastlín.

Ako spoznať, že sa sadenice paradajok naliali?

Nadmerné zalievanie sadeníc paradajok je situácia, keď sa rastliny polievajú príliš často alebo príliš hojne, čo vedie k hromadeniu vody v pôde a oslabeniu rastlín. Existuje niekoľko charakteristických znakov, ktoré vám umožňujú rozpoznať, či boli sadenice paradajok prehnané:

Zmena farby listov a výhonkov – premočená rastlina začína strácať svoju prirodzenú farbu, ktorá sa mení na žltú alebo hnedú. S rozvojom pretečenia môžu listy a výhonky úplne odumrieť.

Nadmerné vädnutie rastlín – premočená rastlina začne rýchlo vädnúť, čo je spôsobené nedostatkom kyslíka, ktorý je potrebný pre správny vývoj koreňov. Rastlina stráca svoju pevnosť a začína kolabovať.

Zmena farby a štruktúry koreňov – pri preliatí sa môžu korene rastliny sfarbiť do tmavohneda alebo sčernať, čo je dôsledok hniloby. Korene premočenej rastliny zmäknú a strácajú schopnosť absorbovať vodu a minerály.

Ako sa vyhnúť nadmernému zalievaniu sadeníc paradajok?

Aby ste zabránili preliatiu sadeníc paradajok vodou, je potrebné dodržiavať niekoľko pravidiel:

Pravidelne kontrolujte vlhkosť pôdy – pred zalievaním skontrolujte, či pôda už nie je dostatočne vlhká, napríklad dotykom prsta alebo pomocou špeciálneho vlhkomera. Pamätajte tiež, že niektoré odrody paradajok vyžadujú viac vody ako iné, takže stojí za to poznať požiadavky vašej rastliny.

Použite správne množstvo vody – sadenice paradajok nezalievajte príliš, ale len v množstve dostatočnom na zavlažovanie celého koreňového systému. V závislosti od veľkosti rastliny a podmienok v danom čase sa množstvo vody potrebné na zalievanie rastliny môže líšiť.

Poskytnite dobrú drenáž – Dobrá drenáž je kľúčom k zabráneniu nadmerného zalievania. Ak je substrát slabo priepustný, voda bude v pôde stagnovať a viesť k príliš vysokej vlhkosti.

Zalievajte v správnom čase – sadenice paradajok zalievajte ráno alebo večer, keď slnko nie je príliš silné. Pri zalievaní v horúcom dni sa voda môže rýchlo odparovať bez toho, aby sa dostala ku koreňom rastliny.

Monitorujte rastliny - Pravidelne sledujte rastliny, aby ste odhalili akékoľvek známky nadmerného zalievania alebo iných problémov, ako sú choroby alebo škodcovia. Vďaka tomu budete môcť rýchlo reagovať a podniknúť vhodné kroky, aby ste sa vyhli škodlivým účinkom.

Na záver, aby ste sa vyhli nadmernému zalievaniu sadeníc paradajok, mali by ste pravidelne kontrolovať vlhkosť pôdy a zalievať rastliny v správnom množstve a čase. Tiež stojí za to prispôsobiť frekvenciu zavlažovania poveternostným podmienkam a zabezpečiť dobrú drenáž, aby sa zabránilo stagnácii vody v nádobách.

Časté sledovanie stavu rastlín umožní rýchlu reakciu a prípadné riešenie problému. Vďaka týmto jednoduchým krokom budú mať pestovatelia paradajok zdravé a krásne rastúce rastliny.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!