Ocot je univerzálny produkt s mnohými rôznymi spôsobmi použitia. Je známy už celé storočia, ale často nie úplne docenený. Pozrite si 25 spôsobov, ako ho môžete použiť vo svojej domácnosti.

Reklamy

Ocot je známy už päťtisíc rokov. Pre svoje vlastnosti sa v staroveku používal na dezinfekciu rúk a na úpravu vody. V Babylone bol vyrobený z datlí, aby konzervoval jedlo a dodal mu jedinečnú chuť. V Grécku sa pripravoval zdraviu prospešný jablčný ocot. Rimania naopak bežne používali vínny ocot.

V dnešnej dobe používame ocot na okyslenie a konzervovanie potravinárskych výrobkov, ale používame ho v domácnostiach nielen v kuchyni. Ocot sa používa ako ekologický čistiaci prostriedok na rôzne povrchy , čo je skvelé na odstránenie veľkého množstva nečistôt. 

Ocot má antiseptické, baktericídne a protiplesňové vlastnosti . Môže sa použiť na liečbu zápalu hrdla, uší a ďasien. Malé množstvo octu zlepšuje chuť do jedla, vďaka obsahu pektínov ocot pomáha pri trávení ťažko stráviteľných jedál. Ocot skladujte na tienistom mieste pri izbovej teplote. Nemôže sa nalievať do kovových nádob, pretože s nimi reaguje.

Čo je ocot a ako sa vyrába?

Ocot (latinsky acetum ) sa vyrába prírodnou octovou fermentáciou alkoholu, pri ktorej baktérie kyseliny octovej premieňajú alkohol na kyselinu octovú. Populárnym octom je vodný roztok kyseliny octovej s koncentráciou až 10%. Jeho aróma a chuť závisí od alkoholu použitého pri jeho výrobe. Vyznačuje sa štipľavou vôňou a kyslou chuťou. Názov „ocot“ v mnohých jazykoch odkazuje na francúzske slovo vinaigre, čo znamená kyslé víno.

Ryžový ocot sa veľmi často používa v čínskej a japonskej kuchyni. Je vyrobený z menej kvalitného saké. Ryžový ocot má sladkastú chuť a príjemnú vôňu. Jablčný ocot obsahuje min. vitamíny skupiny A, C, E, P, B, vitamíny a minerály (železo, meď, kremík, draslík, horčík), kyselina mliečna, enzýmy a aminokyseliny.

Najobľúbenejšie druhy octu

Na poličke v obchode nájdete rôzne druhy octu.

  • Liehový ocot – najlacnejší a najhorší v kvalite. Je vyrobený zo zriedeného etylalkoholu (získaného z repy alebo zemiakov), z ktorého vzniká kyselina octová. Liehový ocot má veľmi štipľavú chuť, je vhodný iba do marinád a ako čistiaci a dezinfekčný prostriedok.
  • Vínny ocot – obľúbený ocot používaný v kuchyniach po celom svete. Jeho farba závisí od vína, z ktorého bol vyrobený (biele alebo červené). Menej časté sú ocot Sherry a Rose. Je skvelým doplnkom šalátov a nálevu. Ocot z bieleho vína je základom na výrobu ochutených octov, napríklad tymiánu, bazalky alebo cesnakového octu.
  • Jablčný ocot – má prírodnú mierne jablkovú príchuť, nie je veľmi kyslá a hodí sa k mnohým rôznym jedlám. Používa sa na okyslenie boršču a ako prísada do šalátov a šalátov. Podporuje správne fungovanie tela, pozitívne ovplyvňuje nervový, imunitný, tráviaci a obehový systém. Funguje dobre pri očiste tela od toxínov a pomáha pri chudnutí.
  • Ryžový ocot – pochádza z Ázie, získava sa kvasením ryžového vína saké. Má jemnú, mierne sladkastú chuť, je ideálnym doplnkom sladkých a kyslých jedál, šalátov a sushi. K dispozícii je ryžový ocot komes (svetlý), kurosu (tmavý) a puzdro (červený).
  • Balzamikový ocot – originálny balzamikový ocot sa vyrába z hroznového muštu zrejúceho v drevených sudoch niekoľko rokov. Je to najdrahší ocot na svete. Počas jeho výroby dochádza k alkoholovému a octovému kvaseniu súčasne, a nie jeden po druhom. Lacný masovo vyrábaný balzamikový ocot sa vyrába z menej koncentrovanej šťavy a zafarbí sa karamelom.
  • Sladový ocot – silne kyslý ocot bežný na Britských ostrovoch s pivnou dochuťou. Vyrába sa z jačmenného sladu a bukových hoblín. Sladový ocot obsahuje 4 – 5% kyseliny, v Anglicku sa používa na posypanie obľúbeného pokrmu – ryby a hranolky, na nakladanie zeleniny a mäsa.

Kde všade sa dá použiť liehový ocot?

  • Čistenie rôznych spotrebičov a povrchov – pomocou octu môžeme vyčistiť chladničku, reznú dosku, kuchynské dosky , kovanie, dlaždice, zrkadlá a nábytok. V prípade silnejších škvŕn používajte iba ocot, na svetlejšie škvrny použite roztok octu 50/50 s vodou. Dodatočný antibakteriálny účinok získame pridaním niekoľkých kvapiek čajového oleja do roztoku. Aby sme uľahčili nanášanie roztoku na umyté povrchy, nalejte ho do fľaše s rozprašovačom.

  • Odstránenie vodného kameňa z ohrievača v rýchlovarnej kanvici – pripravte v kanvici roztok octu a vody 1: 1 a varte ju. Potom kanvicu dobre umyte a opláchnite.

  • Dezinfekcia práčky, odstránenie vodného kameňa z ohrievača – nalejte roztok octu do zásuvky na prací prostriedok a vyperte ju na 95 stupňov.
  • Odstránením vodného kameňa z WC – dať  tri polievkové lyžice jedlej sódy do WC , tri polievkové lyžice kuchynskej soli a zalejeme pol pohára liehového octu do WC . Počkajte asi pol hodiny a opláchnite dvoma pohármi horúcej vody. Takúto zmes môžete pripraviť aj v samostatnej nádobe a nanášať ju štetcom na ťažko dostupné miesta na záchodovej doske .

  • Čistenie sprchového kútu – pripravte si roztok liehového octu s teplou vodou v pomere 1: 1. Roztok naneste špongiou na povrch a nechajte ho pôsobiť 10 minút. Nieje dobre roztok striekať rozprašovačom, pretože by mohol podráždiť naše dýchacie cesty. Potom nečistoty dôkladne umyte a sprchovací kút opláchnite čistou vodou. Prípravok je možné použiť na odstránenie usadenín z dlaždíc v kúpeľni, na čistenie zrkadiel a okenných tabúľ .
  • Čistenie sprchovej hlavice – odskrutkujte sprchovú hlavicu a vložte ju na 15 minút do roztoku horúcej vody zmiešanej s pohárom octu.
  • Čistenie ostatných povrchov silne pokrytých vodným kameňom – povrch zabaľte handričkou namočenou v octe a nechajte ho niekoľko hodín odstáť. Nakoniec všetko opláchnite vodou.

  • Odstránenie nepríjemného zápachu – nepríjemný zápach z miestnosti (napr. zhoreninu) je možné odstrániť varením roztoku vody s octom (2: 1) v hrnci, kým sa úplne neodparí.
  • Čistenie mikrovlnnej rúry – 1/4 octu nalejte do pohára a zalejte vodou. Pohár vložte do mikrovlnnej rúry na 5 minút na najvyššiu teplotu. Po vychladnutí roztokom očistite vnútro rúry handričkou.
  • Umývanie termosky – pripravte si roztok teplej vody 4: 1 s octom, pridajte do nej niekoľko zrniek ryže, nalejte ju do termosky, prudko ňou pretrepte a nechajte pôsobiť niekoľko hodín. Potom termosku dôkladne opláchnite studenou vodou.
  • Odstránenie škvŕn od soli na topánkach – pripravte si roztok vody v pomere 1: 1 s octom, topánky utrite handričkou namočenou v tomto roztoku.
  • Čistenie a osvieženie obkladov a iných drevených povrchov – pripravte si zmes: 4 lyžice octu, 2 lyžice teplej vody a 2 lyžice olivového oleja. Položte ho na handričku a zmesou utierajte povrchy, kým opäť nezískajú lesk. Nakoniec drevo vyleštíme suchou handričkou.
  • Čistenie škár na dlaždiciach – používame starú zubnú kefku. Ponoríme ji do octu a jemne vydrhneme škáry . Nakoniec povrch opláchnite vodou.

  • Zmäkčenie ľahkých textílií, antiseptický účinok, zabránenie statickej elektrine a zafarbenie odevov – pred spustením práčky pridajte do zásuvky na aviváž pohár octu.
  • Odstránenie žltosti z odevov – Bielizeň namočte do roztoku vody s 1/12 dielu octu a nechajte pôsobiť cez noc. Na druhý deň si perte oblečenie ako obvykle.
  • Odstránenie nálepiek – pripravte si kúsok vaty, namočte ju do octu a podržte ju niekoľko minút na nálepke. Potom ju jemne odstráňte.
  • Uvoľnenie upchatých rúrok – podomáckym spôsobom odstránenia upchatého odtoku by bolo naliatie roztoku vody, sódy bikarbóny s octom a niekoľko minút pôsobenia a potom opláchnutie horúcou vodou.
  • Umývanie umývačky riadu, odstraňovanie nepríjemných pachov – na dno umývačky riadu nalejte pohár octu, do nádoby na tablety nalejte lyžicu sódy bikarbóny. Spustite najdlhší prací program. Nezabudnite však skontrolovať, či výrobca zariadenia umožňuje použitie octu v tomto modeli umývačky riadu.
  • Čistenie prekvapkávaného kávovaru – do nádrže na vodu nalejte dva poháre octu a jeden pohár vody. Vložte filter a nechajte stroj bežať celý cyklus. Potom vymeňte filter za nový, opláchnite nádrž, nalejte čistú vodu a znova zapnite stroj. Tieto kroky opakujte, až kým vôňa octu nie je úplne odstránená.
  • Čistenie a omladenie kobercov a kobercov – pripravte si roztok 1 litra vody s pohárom bieleho liehového octu. Znečistené povrchy vyčistite štetcom, vďaka čomu budú vlákna ako nové.
  • Umývanie chladničky – pripravte si 50/50 roztok vody a octu. Vyčistite kryt chladničky a jej vnútro, nezabudnite na police a zásuvky. Aby ste neutralizovali nepríjemný zápach a zabránili množeniu plesní, použite neriedený ocot, nalejte ho do podšálky a nechajte niekoľko hodín vo vnútri chladničky.
  • Umývanie riadu – Ak chcete skleneným nádobám vrátiť lesk, namočte ich na pol hodiny do teplej vody s octom zmiešaným v pomere 1: 1. Potom dôkladne umyte a opláchnite riad vodou.

  • Čistič striebra – 1/2 šálky octu zmiešajte s dvoma čajovými lyžičkami sódy bikarbóny. Položte strieborné predmety do pripraveného roztoku asi na 2 hodiny. Nepoužívajte túto metódu na čistenie perlových šperkov, pretože by sa mohli znehodnotiť.
  • Pleseň v byte – malé stopy plesne odstráňte  roztokom vody a octu v pomere pol na pol, v prípade väčších kvetov použite neriedený ocot. Ponorené miesto nechajte niekoľko dní, potom ho umyte mydlom a vodou a miesto osušte papierovou utierkou.
  • Boj proti ovocným muchám – Ocot nalejte do misky alebo pohára a umiestnite ho na miesto, kde sa ovocné mušky hromadia . Vôňa octu ich zláka do misky.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!