Jednou z prvých zelenín, ktoré vysievame, je paprika na predpestovanie sadby. Aktuálne otázka, čo sa týka pestovania paprík, teda znie: Kedy začať s výsevom semienok?

Reklamy

Odpoveď je jednoduchá: semienka paprík vysievame ešte v zime, najneskôr však do prvej polovice marca, pretože majú dlhú vegetačnú dobu. Je úplne jedno, ktorú odrodu si tento rok zvolíme, všetky sa vysievajú a vysádzajú rovnakým spôsobom. U nás sa najčastejšie pestujú papriky ročnej, ktorých je na trhu okolo osemdesiatich odrôd, takže je z čoho vyberať.

Základným kritériom výberu sú podmienky, ktoré pre pestovanie tejto teplomilnej zeleniny máme, a potom už sa môžeme zamerať na chuť a farbu. Máme pre vás 10 zlatých pravidiel, ako si počínať pri výseve a predpestovaní priesad papriky.

Vlastnoručne predpestovanú sadbu papriky ročnej (Capsicum annuum) do skleníka alebo fóliovníka vysaďte už v apríli. Ak budete papriky pestovať na záhone, zasaďte ich až v polovici mája po ľadových mužoch, kedy už nehrozia prízemné mrazíky, ktoré by mladé rastlinky mohli poškodiť. Optimálne vyvinutá sadenice by mala byť pevná, neprerastená, s prvými vyrazenými pukmi.

10 zlatých pravidiel výsevu a predpestovania paprík

  • Semená paprík vysievame približne 10 týždňov pred predpokladaným termínom výsadby na záhon alebo do skleníka.
  • Zdravé osivo vysievame do vlhkých výsevných substrátov, približne jedno semeno na cm2 do hĺbky 0,5-1 cm.
  • Pre výsev potrebujeme kvalitný výsevný substrát s nízkym obsahom živín a pH 6-8.
  • Ak nie je výsevná zemina sterilná , aplikujeme pri jej príprave Previcur podľa návodu. Ešte vhodnejšie je pre papriku úprava substrátu aplikáciou lieku Merpan (Captan) v dávke 2,5 g / 1 l vody na 10 l substrátu, dobre premiešame.
  • Po výseve môžeme kvetináč zakryť priehľadnou fóliou (až semená vzídu, čo je zhruba do 14 dní, fóliu odstránime).
  • Substrát po celú dobu udržujeme primerane vlhký. Zalievame pravidelne tak, aby výsevná zemina bola medzi jednotlivými zálievkami približne rovnakom čase vlhká aj suchá (zaistenie prístupu vzduchu ku koreňom je dôležité, inak odumierajú koreňové špičky).
  • Odporúčané teploty pre predpestovanie silných a pevných sadeníc: pri teplote od výsevu do vzídenia v noci 22-24 ° C, vo dne, keď je zamračené 26-28 ° C a v slnečných dňoch 28-32 ° C. Až semená vzídu udržiavame v noci teplotu 16-18 ° C, počas zamračených dní 22 až 24 ° C a 26 až 28 ° C v dňoch slnečných. Od vytvorenia troch až štyroch lístkov by sme mali sadeničkám paprík zabezpečiť nočné teploty v rozmedzí od 14 do 16 ° C. Keď je deň zamračený od 20 do 22 ° C a od 22 do 24 ° C, keď svieti slnko. Otužovanie rastlín pred výsadbou (približne jeden týždeň) vyžaduje teploty: noc 8-12 ° C, zamračený deň 14-16 ° C, slnečný deň 18-20 ° C.
  • Tieto optimálne teploty ale nie je ľahké v domácich podmienkach zabezpečiť. Je však potrebné dbať na dostatok denného svetla a zabezpečiť optimálnu dennú teplotu v priemere 23 ° C a nočnú okolo 15 ° C. Pri zamračenom počasí denného tepla vždy uberáme.
  • Prepichujeme v nepriamej závislosti na dĺžke dňa do kvetináčov s priemerom 6-8 cm, prípadne si predpestujeme voľnokorennú sadbu prepichovaním rastlín do kvetináčov s vrstvou substrátu 5-6 cm hlbokú.
  • Sadenica papriky pre výsadbu má byť pevná, kompaktná. Zhruba týždeň pred výsadbou na záhon sadenice otužujeme. Vysádzame. Ak sú sadenice kvitnúce alebo dokonca so zárodkami plodov, tak kvety a plody najprv odstránime. Po výsadbe zalievame výdatne, ale tak, aby zemina medzi jednotlivými intervalmi dostatočne preschla. Tým zabezpečíme nevyhnutne nutný prístup vzduchu ku koreňom.

Akú odrodu paprík?

Základným kritériom pri výbere najvhodnejšej odrody papriky ročnej sú podmienky, ktoré pre pestovanie tejto teplomilnej zeleniny máme. Kto nemá skleník či fóliovník a pestuje papriky vonku na záhone, bude potrebovať odrody poľné. Záleží však aj od klimatických podmienok. Ďalším krokom je zvoliť si chuť plodov – sladké, mierne pálivé či ostré. Dobré je správne si vybrať aj sympatickú farbu, existujú odrody zelenej, žltej, oranžovej, červenej, fialovej i čiernej.

Doporučujeme preto nakupovať semienka paprík v špecializovaných predajniach, kde nám budú vedieť odborne poradiť. Pretože aj keď sa nám bude napríklad na obrázku niektorá odroda páčiť akokoľvek, nemusí práve u nás na záhrade alebo balkóne prospievať. Každý rok sa tiež objavia nové odrody paprík, ktoré sa oplatí vyskúšať.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!