Ako si vypestovať mrkvu zdravo a efektívne? Dokonalú úrodu bez gramu chémie získate jednoducho

Publikované: 25 apríla 2024Prečítané: 1950Značky: , , , ,

Zdieľať článok na socialných sieťach

Mrkva je jednou z najobľúbenejších a najzdravších zelenín, ktoré môžete vysiať do vašej záhrady. V súčasnosti si čoraz viac ľudí uvedomuje výhody ekologického poľnohospodárstva a vyhýba sa chemikáliám. 

Ako teda pestovať mrkvu bez umelých hnojív a pesticídov a zároveň sa starať o zdravie rastlín a pôdy. Pozývame vás na čítanie!

Mrkva je zelenina, ktorá má relatívne nenáročné nároky na pôdu, teplotu a podmienky pestovania. Pôda by mala byť humózna, priepustná, mierne kyslá alebo neutrálna (pH 6,0-7,0).

Táto zelenina najlepšie rastie pri teplote 16 až 18 °C, ale je schopná znášať aj nižšie teploty. Semená mrkvy sa vysievajú do pôdy na jar, keď teplota prekročí 7-10 ° C, čo pripadá na obdobie od apríla do mája.

Prirodzené hnojenie mrkvy

Mrkva, rovnako ako väčšina zeleniny, potrebuje správne množstvo živín v pôde, aby rástla zdravo a bohato. Namiesto používania umelých hnojív sa oplatí oboznámiť sa s metódami prirodzeného hnojenia mrkvy.

Kompost – je výborným zdrojom živín pre mrkvu. Skúste kompostovať rastlinné zvyšky, zeleninové a ovocné šupky, lístie či piliny. Kompost urobí pôdu úrodnou a bohatou na mikroorganizmy, ktoré podporujú rast mrkvy.

Zelené hnojivá – Namiesto minerálnych hnojív môžete použiť medziplodiny ako lupina, ďatelina alebo facélia. Po skosení ich nechajte na zemi alebo ich zakopte, aby uvoľnili živiny.

Popol – Hnojenie popolom je ďalším spôsobom, ako dodať mrkve základné živiny. Drevený popol, najmä z tvrdého dreva, obsahuje veľa mikro- a makroprvkov, ako je draslík, fosfor, vápnik a horčík. Aplikácia popola môže pomôcť udržať rovnováhu pH pôdy a podporiť rast rastlín. Nezabudnite však použiť čistý drevený popol, bez prísad a nečistôt.

Správna starostlivosť o mrkvu

Správna starostlivosť o mrkvu je nevyhnutná pre zdravý rast zeleniny a dobrú úrodu.

Zavlažovanie - Mrkva potrebuje pravidelné, ale mierne zavlažovanie. Udržujte pôdu vlhkú a vyhýbajte sa nadmernému zavlažovaniu. Príliš veľa vody môže spôsobiť, že korene stratia chuť ju hľadať a prestanú rásť hlboko do pôdy. Mrkva bude malá a neforemná.

Výsadba – Mrkvu je najlepšie pestovať zo semienok zasiatych priamo na záhon. Mali by sa vysievať do riadkov, pričom medzi riadkami by mala byť vzdialenosť asi 25-30 cm a semená by sa mali vkladať každé 2-3 cm. Po vyklíčení treba mrkvu preriediť, pričom medzi rastlinami ponechajte priestor asi 5 cm.

Deratizácia – Namiesto chemických prípravkov na ochranu rastlín sa oplatí použiť prirodzené metódy, ako je introdukcia dravého hmyzu (napr. lienky) alebo postrek prírodnými prostriedkami (napr. voda s draselným mydlom).

Čo by ste ešte mali vedieť o pestovaní mrkvy?

  • Mrkva je dvojročná zelenina, čo znamená, že v prvom roku produkuje jedlé korene a v druhom roku kvitne a produkuje semená. Ak chcete získať semená z vlastnej úrody, nechajte pár rastlín na druhý rok.
  • Oplatí sa experimentovať s rôznymi odrodami mrkvy, pretože sa líšia chuťou, tvarom a farbou. Medzi odrody mrkvy patria farby ako oranžová, žltá, červená, biela a fialová.
  • Mrkva sa hodí k ostatným rastlinám v záhrade. Pestovanie mrkvy spolu so zeleninou, ako je cibuľa, cesnak a paradajky, môže pomôcť odpudiť niektorých škodcov.
  • So zberom mrkvy môžete začať, keď korene dosiahnu správnu veľkosť. To možno urobiť postupne, počnúc najväčšími exemplármi. Rastliny tak budú mať viac priestoru na rast a rozvoj svojich koreňov.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!

Zdieľať článok na socialných sieťach

Novinky na váš e-mail

Žiadny geniálny nápad vám už neujde!