Dnes budem hovoriť o úžasnom hnojive pre kôstkové ovocné stromy. Patria sem: marhuľa, čerešňa, sladká čerešňa, broskyňa, slivka a iné.

Reklamy

Viem, že mnohí záhradkári nehnoja svoje ovocné stromy vôbec a uspokoja sa s málom. Vyskúšajte ich podporiť podľa dnešného receptu na hnojivo a uvidíte, že sa s toho stane každoročná rutina.

Akú látku kôstkové ovocné stromy absorbujú z pôdy na obnovenie sily? Správne - je to vápnik! Koniec koncov, jadro čerešne je kôstka, ktorá pozostáva takmer výlučne z vápnika!

Len si predstavte, koľko vápnika musí strom prijať zo zeme, aby vytvoril veľkú úrodu!?

Aby ste koreňom uľahčili túto úlohu, musíte pod stromček pridať vápnik! Najlepšie je to urobiť na jar.

Jedným z najlepších hnojív pre kôstkové ovocie, ktoré obsahuje vápnik, sú vaječné škrupiny. Obsahuje vápnik vo forme uhličitanu vápenatého.

Keďže škrupina, aj keď je rozdrvená, sa dlho rozkladá, použijeme ocot na rýchle extrahovanie vápnika zo škrupiny.

Škrupinky je najlepšie pomlieť v mlynčeku na kávu, vápnik tak vytiahneme ešte rýchlejšie. Vezmem jeden 200ml pohár rozdrvených škrupín a nalejem do plastovej nádoby.

Nalejem tam aj 1 pohár octu 9% a 1 pohár čistej vody. Nechám lúhovať 2 dni za občasného miešania. Pod vplyvom kyseliny octovej sa vápnik stane rozpustným vo vode a rastliny ho môžu ľahko absorbovať cez korene.

Pred použitím nalejte nálev spolu so škrupinou do 10-litrového vedra s vodou a dôkladne premiešajte. Táto porcia vystačí na zásobenie 1 ovocného stromu vápnikom na celú sezónu.

Okrem toho vaječné škrupiny obsahujú ešte asi 15 základných mikroelementov, najmä kremík a molybdén.

Vyskúšajte toto hnojenie na prvom strome a porovnajte výsledok na konci sezóny s nedokrmovanými.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!