Pestujete ovocné stromy? Ak chcete, aby toto leto plodili mimoriadne bohato, vykonajte zimný rez. Toto je jedna z najdôležitejších liečebných procedúr.

Reklamy

Zimný rez stromov je jedným z najdôležitejších postupov v starostlivosti, ktorý sa často vynecháva. Je to chyba, pretože orezávanie konárov ovplyvňuje zdravie, vitalitu a kondíciu rastliny, ako aj množstvo dopestovanej úrody.

Neviete ako na to? Nebojte sa, pomôžeme vám! Vysvetlíme, ako správne orezávať ovocné stromy a aké pravidlá pri zákroku dodržiavať. O pár mesiacov si všimnete, že tohtoročná úroda bude mimoriadne bohatá.

Zimný rez stromov – postup, ktorý netreba vynechávať

Prerezávanie stromov počas zimy má jedinečné výhody. V tomto ročnom období sú rastliny v „kľudovom“ stave. To znamená , že šťavy zodpovedné za ich stav cirkulujú pomalšie ako po iné mesiace.

Zbavenie sa starých a zhnitých konárov znamená  nižšie riziko poškodenia rastliny. Strom sa zregeneruje rýchlejšie ako na jar alebo v lete, čo sa prejaví na kvalite a množstve úrody.

Kedy orezávať stromy?

Všetko závisí od druhu stromu. Jablone, hrušky a slivky by sa mali rezať v období od januára do marca a čerešne by sa mali rezať koncom leta alebo začiatkom jesene.

Dôležitá je aj teplota. Postup by sa mal vykonať, keď teplomery ukazujú plusovú teplotu. Mráz by totiž mohol poškodiť rastliny .

Samotné rezanie je naozaj jednoduché. Bez ohľadu na to, aký strom orezávate, snažte sa vytvarovať korunu. Zbavte sa prebytočných starých a krížiacich sa konárov.

Ak sú vaše stromy mladé, prerezávajte nie viac ako 10 percent. Pri starších stromoch môžete orezať aj väčšie množstvo konárov.

Tým, že sa zbavíte prebytočných výhonkov, bude mať slnko väčšiu šancu rozprestrieť sa po celom strome, čo bude mať za následok väčšiu plodnosť.

Po odrezaní konárov nezabudnite rastlinu chrániť. V záhradkárskych predajniach nájdete prípravky, ktoré fungujú ako náplasti – urýchľujú hojenie rán stromov a chránia ich pred chorobami.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!