Trápi vás hrdza? Vyskúšajte 10 skvelých spôsobov, ako odstrániť hrdzu zo železa, chrómu alebo oblečenia
Zdieľať článok na socialných sieťach
Hoci dekorácie v hrdzavej farbe frčia, skutočná hrdza, tvoriaca sa na predmetoch zo železa a ocele, je závažný problém. Jej výsledkom môže byť úplná likvidácia týchto predmetov, ich rozpad. Ako z nich hrdzu odstrániť? A ako sa brániť korózii u ďalších vecí, ako je oblečenie, vaňa, WC alebo chróm?
O hrdzi by sme správne mali hovoriť len v prípade železa a ocele. Pretože ale ku korózii, teda postupnému rozrušovanie materiálov vplyvom okolitého prostredia, dochádza nielen u týchto, ale aj u iných kovov a tiež pri predmetoch nekovových, pre zjednodušenie sa ľudovo označuje výsledok tohto pôsobenia ako hrdza vo všetkých prípadoch. Zhrňme si možnosti, ako ju odstrániť.
Korózia železných predmetov nie je ani tak estetickú otázkou, ako skôr vôbec otázkou ich zachovania. K oxidácii železa totiž dochádza tak dlho, kým nedôjde k jeho úplnému rozpadu.
Hrdza na povrchu predmetov postupne opadáva a zas a znova sa odhaľuje ich čerstvý povrch – a korózia pokračuje. Práve tým sa líši od korózie neželezných kovov (napr. Striebro, bronz, mosadz, meď, zinok či hliník), u ktorých prebieha len povrchovo a predstavuje len estetický problém. Vrstva kovového oxidu, ktorá sa u nich v dôsledku korózie vytvorí, na rozdiel od hrdze neodpadáva, takže potom funguje ako ochrana a k ďalšej oxidácii už nedochádza.
Ako odstrániť hrdzu zo železa
Pomocou kefy a vlny z ocele
V každom prípade začnite vždy tým, že zhrdzavený predmet očistíte od všetkých nečistôt a odstránite toľko hrdze, koľko pôjde. Niekedy to stačí, ale väčšinou je potrebné pokračovať. Použite na to oceľovú vlnu (tá sa hodí pri čistení skôr väčších a vyrovnanejších povrchov) alebo oceľová kefa (uplatní sa pri čistení menších povrchov so záhybmi). Na predmety tlačte len ľahko a pravidelne stierajte nános hrdze. Povrch dočistíte brúsnym papierom.
Pomocou pieskovacej pištole
V porovnaní s mechanickým odstraňovaním hrdze je tento spôsob oveľa pohodlnejší, rýchlejší, a predovšetkým účinnejší. Pracuje na princípe tryskania stlačeného vzduchu zmiešaného s abrazívom (piesok). Lacnejšie hobby pieskovace pištole si zaobstaráte pomerne lacno.
Pomocou octu
Použiť môžete tradičný ocot kvasný liehový, rovnako tak aj ocot biely alebo jablčný. Menšie predmety do neho celé ponorte, väčšie omotajte toaletným papierom alebo kusom látky, ktoré predtým do octu namočíte, prípadne na predmet, ktorý chcete zbaviť hrdze, ocot nalejte.
Ocot nechajte podľa miery zhrdzaveniu pôsobiť minimálne cez noc, u tých veľa zhrdzavených dva až tri dni. Pri predmetoch, kde hrdza prestúpila do hĺbky, je potrebné pravidelná kontrola odhrdzavenia, pretože práve hrdza ju môže držať pohromade – jednoduchšie potom je zriediť ocot vodou v pomere 2: 1.
Po vybratí z octovej kúpeľa odstráňte rozrušenú vrstvu hrdze oceľovou vlnou či oceľovou kefou.
Pomocou pasty zo soli a citróna
Tento spôsob uplatníte hlavne u menších predmetov. Zmiešajte soľ s citrónovou šťavou. Naneste na zhrdzavený povrch a nechajte niekoľko hodín pôsobiť. Potom predmet dôkladne očistite. Kyselina v citrónovej šťavy hrdzu naruší a soľ pôsobí ako abrazívum. Ďalším variantom je pridať dve lyžice kyseliny citrónovej do misky s horúcou vodou, zamiešať a do roztoku položiť predmet určený na odhrdzavenie.
Kyselinu citrónovú ale nemožno použiť na všetky predmety: Spolu s koróziou odstraňuje aj farbu. Hodí sa preto hlavne na veci, ako sú skrutky, matice a pod.
Pomocou jedlej sódy
Zhrdzavený povrch opláchnite vodou a nasypte na neho vrstvu jedlej sódy. Nechajte pôsobiť niekoľko hodín, potom povrch vydrhnite kefou alebo vlnou. Postupovať sa dá aj tak, že najprv vytvoríte zmiešaním jedlej sódy s vodou pastu, ktorú na predmet rovno natrite.
Pomocou zemiaku
Zemiak rozkrojte napoly, jednu polovicu si dajte do ruky. Na rozkrojenú stranu nasypte buď jedlú sódu, alebo nalejte trochu jari a vyčistite s ňou zasiahnutý povrch a predmet očistite. Ak začína hrdzavieť príbor, len ho na noc do zemiaku zapichnite a ráno vyčistite.
Pomocou múky
Na namočenú hubku na riad naberte polohrubú alebo hrubú múku a zhrdzavené miesto s ňou vydrhnite.
Pomocou Coca-Coly
Coca-Cola nielen uhasí smäd, ale vďaka kyseline fosforečnej zabojuje aj so hrdzou. Platí rovnaký postup ako pri použití octu.
Pomocou WD-40
Obľúbené mazivo Wédéčko sa dá použiť nielen na auto, ale aj na záhradnú techniku, na nábytok, hračky a pod. Po nastriekaní hneď zasychá a chráni kov pred korozívnymi prísadami. Zabraňuje tomu, aby voda reagovala s kovom. Udáva sa, že hrdze odolá pol roka.
Ako odstrániť hrdzu z chrómu
Ani v tomto prípade nič nepokazíte octom či jedlou sódou. Použiť ale môžete tiež alobal. Odstrihnite či odtrhnite si z role dostatočne veľký kus, namáčajte ho do slanej vody a hrdzavú časť s ním prechádzajte až do vyčistenia. Z alobalu si môžete umačkať aj guľu. Uvoľnené nánosy hrdze pravidelne utierajte a po jej odstránení chróm ošetrite voskom alebo leštidlom.
Ako odstrániť hrdzu z oblečenia
Pri riešení hrdzavých škvŕn na oblečení (napríklad od kovového gombíka, cvočkov a pod.) Najskôr vyskúšajte mydlo s jeleňom. Poradí si s kdečím. Ak nepomôže a škvrna je nová alebo malá, kvapnite na ňu šťavu z citróna, posypte soľou a nechajte pôsobiť. Potom oblečenie vyperte.
Ďalšou možnosťou je vynechať soľ – a škvrnu, pokvapkali citrónovou šťavou, zahriať cez papierový obrúsok žehličkou a následne vyprať. Škvrny, ktoré sú silnejšie, odstráňte čističom určeným na WC alebo priamo na odstránenie hrdze, ktorý funguje na báze anorganickej kyseliny. Najskôr si ale vyskúšajte, že na oblečení nevyžiera farbu.
Škvrnu namočte, potom na ňu aplikujte zvolený prípravok, nechajte ho asi tridsať minút pôsobiť a potom oblečenie vyperte. Biele odolné látky môžete vyvariť, na menej odolné biele oblečenie skúste odfarbovač rozmiešaný vo vode zahriatej na čo najvyššiu teplotu.
Ako odstrániť hrdzu z vane a WC
S hrdzavými škvrnami vo vani, v umývadle či na WC si poradí vyššie spomínaná pasta vytvorená z citrónovej šťavy so soľou alebo jedlej sódy s vodou. Použiť sa dá aj ocot, Coca-Cola alebo komerčný prostriedok na čistenie WC.
Pozrite si tiež:
Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!
Povedzte o nás Vašim priateľom
Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!
Zdieľať článok na socialných sieťach
Prečítajte si tiež
Novinky na váš e-mail
Žiadny geniálny nápad vám už neujde!