Každý človek už aspoň raz v živote zažil popŕhlenie žihľavou. Pravdou však je, že žihľava v sebe skrýva množstvo úžasných vlastností, ktoré sú pre zdravie človeka mimoriadne dôležité.

Reklamy

Žihľava predstavuje základnú ingredienciu pre vytvorenie liečivých prípravkov, ktoré sa už dlhé storočia používajú v ľudovom liečiteľstve.

Ak aj vy trpíte bolesťami chrbta či kĺbov, vyskúšajte tieto žihľavové produkty, ktoré si môžete vyrobiť z pohodlia domova. Pomáhajú pri liečbe ischiasu či reumatizmu.

Výhody žihľavy a spôsob jej použitia

Netreba zabúdať na to, že aj tento prírodný liek má svoje vlastné kontraindikácie. Pre tých, ktorí majú zvýšenú zrážanlivosť krvi, je zakázané konzumovať extrakty a odvary zo žihľavy. Môže to totiž spôsobiť tvorbu krvných zrazenín. Neodporúča sa ani pri závažných ochoreniach žalúdka a dvanástnika či pri nádoroch maternice alebo zápale slepého čreva.

Šťava zo žihľavy na reumu

Natrhanú žihľavu dobre opláchnite a zalejte vriacou vodou. Potom ju nakrájajte nadrobno a pretlačte cez bavlnenú látku. Pite 3-krát denne po 1 polievkovej lyžici, 20 minút pred jedlom. Ak je šťava dobre absorbovaná, zvýšte jej množstvo na 6 polievkových lyžíc denne.

Obklady pri radikulitíde

Na obklady je vhodná pŕhľava dvojdomá aj pŕhľava malá. Obarte ju vriacou vodou alebo si pripravte nálev. Budete naň potrebovať 2 lyžice nadrobno nasekanej pŕhľavy a 250  ml vriacej vody. Zmiešajte ingrediencie, zabaľte do teplej látky a nechajte 30 minút lúhovať. Nakoniec preceďte.

Teraz musíte vo výslednej tekutine navlhčiť tkaninou a položiť ju na miesto, ktoré vám robí starosti. Túto časť tela dobre zaviňte na 1,5-2 hodiny. Opakujte postup 1-2 krát denne.

Tinktúra zo žihľavy na vonkajšie použitie

Ak máte obavy z ischiasu a osteochondrózy, zalejte 2 polievkové lyžice čerstvej nakrájanej žihľavy 250 ml vodky. Nádobu zatvorte, vložte ju do nočného stolíka alebo špajze a nechajte pôsobiť 1 týždeň. Hotový nálev preceďte a potierajte si ním chrbát 1-2 krát denne.

Bylinková zmes na reumu

V lete si môžete vyrobiť zmes sušených bylín. Zmiešajte si 15 g pŕhľavy malej a 25 g rojovníka močiarneho. Ak je to potrebné, nasypte zmes do termosky a zalejte 1 litrom vriacej vody. Nechajte pôsobiť 8 hodín, preceďte a pite 100 ml 4 – 5 krát denne vždy po jedle. Liečba trvá jeden týždeň.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!