Jarná starostlivosť o cesnak vysadený na zimu je jednou z dôležitých etáp pestovania, ak chceme získať bohatú úrodu, pretože rastliny čoskoro začnú vytvárať podzemnú časť a veľa závisí od nášho konania v tomto období.

Jarná starostlivosť o cesnak vysadený na zimu je jednou z dôležitých etáp pestovania, ak chceme získať bohatú úrodu, pretože rastliny čoskoro začnú vytvárať podzemnú časť a veľa závisí od nášho konania v tomto období.

V tomto štádiu rastlín musíme urobiť tri dôležité veci, aby sme podporili rast a správny vývoj hlávok.

Ako sa starať o cesnak v máji?

1. Správne hnojenie

Prvé hnojenie cesnakom by sa malo uskutočniť v apríli. Mnohí záhradkári však na to zabúdajú. Nie je to problém, pretože v máji stále nie je neskoro.

Jar je najlepší čas na to, aby sme rastliny podporili a dodali im silu rásť a naberať vegetatívnu hmotu. Teraz naozaj potrebujú dusík. Len nezabudnite, aby ste to nepreháňali - príliš veľa dusíka môže mať negatívny vplyv.

Dobrým jarným hnojivom bude aj močovina, dusičnan amónny, amoniak alebo jednoducho kompost s humusom.

2. Uvoľnenie pôdy medzi riadkami

Je dobrým zvykom uvoľniť pôdu medzi rastlinami. Skúsení záhradníci nazývajú túto jednoduchú akciu "suché zavlažovanie", pretože korene dostávajú dodatočnú výživu z lepších podmienok prevzdušňovania.

Vo voľnej pôde sa vlhkosť udrží dlhšie a rastliny ľahšie tvoria veľké hlávky. Tiež nezabudnite na pravidelné odstraňovanie buriny - to je tiež veľmi dôležité.

3. Zalievanie

Pozornosť by sa mala venovať udržiavaniu správneho zavlažovacieho režimu. Všeobecne sa verí, že cesnak je rastlina, ktorá nevyžaduje veľa vlhkosti. Nie je to však pravda.

Je menej náročná ako mnohé iné druhy zeleniny, ale potrebuje zálievku. Z roka na rok množstvo zrážok už nestačí na to, aby cesnak nevyžadoval dodatočné zavlažovanie, ktoré je kľúčom k dobrej úrode.

Skúsení záhradníci dodržiavajú nasledujúce odporúčania:

Cesnak by sa mal zalievať raz týždenne, ak je vonku teplo s krátkymi prehánkami. Ak je teplo a sucho, zalievajte častejšie, raz za 3-4 dni.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!