Biela látka so zásaditou chuťou. Aj tak by sme mohli opísať sódu bikarbónu, alebo inak jedlú sódu. Odkedy ľudia objavili sódu bikarbónu, čoraz častejšie spoznávajú jej väčšiu využiteľnosť.

Reklamy

Svojimi vlastnosťami a preukázateľnými účinkami sa jej použitie dostalo z kuchýň do celých domácností, kozmetiky a dokonca aj do farmaceutického priemyslu, kde vykazuje výborné výsledky. Je univerzálna a prináša očakávaný efekt. Dnes vám predstavíme niekoľko spôsobov využitia sódy bikarbóny, o ktorých ste možno ani nevedeli.

Zbavenie sa opuchu nôh

Ľudia po tridsiatke začínajú pociťovať opuchy nôh. Deje sa to spravidla z nadmerného množstvá solí v tkanivách tela. Sóda bikarbóna pomáha zbaviť sa opuchnutých nôh.

Zmiešajte 1,5 čajovej lyžičky sódy s jednou šálkou vriacej vody. Do teplého roztoku namočte bavlnené ponožky, vyžmýkajte ich a obujte. Potom si na ne navlečte mikroténové vrecká a suché ponožky. Za 8 hodín určite uvidíte výsledky.

Výroba peelingu a účinného odstraňovača čiernych bodiek

Stará dobrá škatuľa jedlej sódy si poradí aj s čiernymi bodkami na vašej tvári. Sóda pomáha neutralizovať pH pokožky, takže začne produkovať menej oleja a nakoniec vaše čierne bodky zmiznú.

Zmiešajte sódu a vodu, aby ste vytvorili pastu. Nastriekajte si na tvár teplú vodu, aby ste otvorili póry. Naneste si pastu na tvár so zameraním na oblasti s čiernymi bodkami.

Pastu si vmasírujte do pokožky a nechajte pôsobiť asi minútu. Pastu opláchnite teplou vodou a následne tvár postriekajte studenou vodou, aby sa póry stiahli.

Odstránenie odolných škvŕn

Ak chcete odstrániť žlté škvrny od potu , zmiešajte 2 lyžice sódy bikarbóny, 4 lyžice peroxidu vodíka a 1 lyžičku tekutého pracieho prostriedku. Naneste zmes na škvrnu a nechajte ju pôsobiť 15-20 minút. Buďte opatrní pri tenkých látkach, ako je ľan. Nepoužívajte túto látku príliš často, pretože látka sa môže roztrhnúť.

Škvrny od trávy a krvi na džínsoch je možné odstrániť pomocou sódy bikarbóny rozpustenej v malom množstve teplej vody. Túto zmes vtierajte do textílie pomocou štetca a nechajte ju pôsobiť 30 minút. Potom vec umyte a opláchnite.

Sóda bikarbóna si dobre poradí aj s mastnými škvrnami na páperových bundách z polyamidu alebo polyesteru. Pred praním oblečenia škvrny navlhčite vodou a vtierajte do nich sódu bikarbónu. Počkajte 15 minút a potom si bundu obvyklým spôsobom vyperte.

Varená brokolica, ktorá vyzerá ako čerstvá

Aby bola brokolica počas varenia stále zelená, pridajte do vody 1 polievkovú lyžicu sódy bikarbóny. Vaša zelenina bude vyzerať naozaj chutne.

Výroba modelovacej hmoty

Sóda bikarbóna a kukuričný škrob tvoria skvelú modelovaciu hmotu, ktorá na vzduchu vytvrdne. Tento spôsob je veľmi obľúbený, hlavne pri výrobe vianočných ozdôb. Celý postup ako aj množstvo inšpirácie nájdete tu!

Zubná pasta

Pre krásny žiarivý úsmev a biele zuby zmiešajte sódu s 3% peroxidu vodíka, alebo ju nasypte len na bežne používanú zubnú pastu. Túto zmes však nemôžete používať každý deň, nakoľko je sóda bikarbóna silná. Do sódového roztoku môžete počas noci dokonca namočiť aj zubnú kefku, ktorá sa vydezinfikuje.

Odpudzovač hmyzu

Účinky sóda sa preukázali aj pri odpudení mravcov, švábov a rôznych škodcov, ktorý ničia záhradky.

Vlasy

Sóda je účinným prostriedkom nielen proti lupinám, kedy si hrsť sódy vmasírujete do vlasov, ale veľmi nápomocná je aj ako pomocník pri dokonalom očistení vlasov. Pri umývaní vlasov nasypte sódu k šampónu a to zaručí dokonalé umytie vlasov od rôznych gélov, lakov a iných prostriedkov na vlasy a v neposlednom rade vlasy zjemní a zväčší sa ich objem.

Veľkou novinkou je dnes použitie suchého šampónu na mastné vlasy. Rovnaký efekt za zlomok ceny dosiahnete aj s pomocou sódy, ktorú jemne vmasírujte ku korienkom vlasom a vlasy následne trochu rozstrapaťte.

Zápach čalúneného nábytku a koberca

Posypte povrch nábytku so sódou a po niekoľkých hodinách ho vysajte. Podobne to opakujte aj pri koberci tu však je potrebné sódu vysať už po 15 minútach.

Oprava prasknutej keramiky

Ak zmiešate sódu a PVA lepidlo v pomere 1:1, získate pastu, ktorá vynikajúco opraví praskliny v dlaždiciach a iných keramických povrchoch.

Tablety do umývačky riadov

Na výrobu tabliet do umývačky riadu doma budete potrebovať 1 polievkovú lyžičku sódy bikarbóny, 1/2 šálky soli a 1/3 šálky kyseliny citrónovej. Všetky ingrediencie zmiešajte vo veľkej miske a pridajte 2 – 3 lyžice prostriedku na riad. Látku znovu dobre premiešajte a nechajte pôsobiť 1,5 až 2 hodiny. Keď látka prestane rásť, vtlačte zmes do foriem na kocky ľadu a nechajte ju zaschnúť.

Pripálené a mastné hrnce

Sódu zmiešajte s prípravkom na umývanie riadu a vyčistite pripálený riad, ak je tento spôsob málo účinný nechajte sódu s pridaním vody v hrnci pôsobiť celú noc.

Dokonale vyčistená tabuľa

Aby ste sa zbavili bielych škvŕn na tabuli, budete ju musieť potrieť vlhkou špongiou namočenou v sóde.

Odstránenie pesticídov zo zeleniny a ovocia

Na odstránenie pesticídov a vosku z ovocia a zeleniny ich vložte na 15 – 20 minút do teplého roztoku sódy bikarbóny (1 lyžička sódy bikarbóny a 1 liter vody).

Mäkšie oblečenie

Vaše oblečenie bude mäkšie, ak ho pred praním namočíte na 24 hodín do roztoku sódy bikarbóny. Budete potrebovať 1-1,5 lyžice sódy bikarbóny na 5litrov vody. Uvidíte, že vaše oblečenie bude čistejšie, pretože sóda bikarbóna zdvojnásobí účinok čistiaceho prostriedku.

Pôvodná farba topánok

Zmiešajte 2 lyžice sódy bikarbóny, 1 lyžicu peroxidu vodíka a 1 lyžicu vody. Jemne naneste zmes na podrážky pomocou malého štetca, aby ste ich očistili.

Regeneračný kúpeľ po cvičení

Sódový kúpeľ môže zmierniť bolesti svalov po dobrom tréningu. Nalejte 1/2 balenia sódy bikarbóny do vriacej vody a počkajte, kým sa nerozpustí. Potom pridajte tento roztok do vody vo vašom kúpeli. 20-minútové namočenie vám pomôže zrelaxovať a vyhladiť pokožku.

Rezané kvety

Pridaním sódy bikarbóny do vázy s kvetmi vydržia kvety čerstvé dlhšiu dobu.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!