Bobkové listy sú jedným z najbežnejších korenín, pridávajú sa do polievok a marinád. Okrem toho sa používajú v medicíne a kozmetike, pretože majú antibakteriálne a protizápalové vlastnosti.

Dá sa ale použiť aj doma na relax ako sedatívum. Kvôli tomu môžete na radiátor v spálni rozložiť bobkové listy. Čoskoro budú vydávať vôňu, ktorá vám pomôže upokojiť sa a zmierniť úzkosť.

Tomu napomáhajú látky linalool a eugenol obsiahnuté v bobkových listoch. Aróma zostáva cítiť pomerne dlho, ale aj tak by ste mali lístky meniť každých pár dní, aby zostala rovnako bohatá.

Mimochodom, bobkové listy sú užitočné aj v interiérovom kvetinárstve, obsahujú obrovské množstvo užitočných látok:

°°

  • Vitamíny skupiny B, ktoré sú veľmi potrebné pre správny vývoj rastlín. Táto skupina vitamínov posilňuje koreňový systém, stimuluje rast, posilňuje imunitný systém a tým pomáha zachrániť aj silne oslabené kvety.
  • Vitamín C. V listkoch je ho dostatok. To znamená, že rastlina bude lepšie odolávať chorobám. Pridanie vitamínu C pomôže chrániť sa pred chlorózou. Bolo dokázané, že vitamín C urýchľuje rast rastlín. Nie nadarmo sa kyselina askorbová používa ako hnojivo.
  • Mikro a makroprvky. Vavrín obsahuje veľa mangánu, železa, medi, horčíka, fosforu, zinku a vápnika. Preto hnojenie vavrínom pomôže doplniť živiny.

°°

  • Esenciálne oleje, ktoré majú antiseptické a dezinfekčné vlastnosti. Keď sa oleje dostanú do pôdy, dezinfikujú ju aj koreňový systém a zároveň odpudzujú škodcov.
  • Fytoncídy – po uvoľnení do pôdy inhibujú rast a rozmnožovanie patogénnych mikroorganizmov a stimulujú rast rastlín.
  • Nakoniec bobkový list je bohatý na kyselinu octovú a mravčiu, ktoré majú vynikajúci stimulačný účinok na rastliny.

To všetko robí z bobkových listov vynikajúce hnojivo.

Odstránenie zápachu pri vyprážaní rýb

Pri vyprážaní rýb sa aróma šíri doslova po celom dome. A aj keď sú okná otvorené a digestor zapnutý, rybí zápach zostane v domácnosti ešte dlho.

°°

Aby ste tomu zabránili, vezmite bobkový list a zapáľte ho. List pomaly tlie a uvoľňuje vôňu bobkového stromu. To pomôže odstrániť zápach rýb.

Zapáľte na plechu a nechajte ho v kuchyni 10 minút.

Od komárov a múch

V lete je obzvlášť nepríjemný niektorý hmyz, vrátane komárov a múch.

Listy vavrínu sú položené v blízkosti otvorených okien, prieduchov alebo pri dverách na balkón. Po zacítení štipľavého zápachu sa dovnútra neuchytí ani jeden komár.

Môžete použiť aj esenciálne oleje na báze vavrínového stromu, dajú sa použiť na utieranie krídel okien a dverí.

°°

Moje obilniny sú bez návštevníkov

Stalo sa vám to niekedy, že boli chrobáky v obilninách?Mne áno! To sme ešte bývali v prenajatom byte a ja som nemal toľko nádob a všetko bolo uložené vo vreciach.

Pri skladovaní obilnín, škrobu, múky vložíme bobkový list do vrecka (balenia), uzatvoríme a odložíme na poličku. Ploštice neznesú vôňu bobkových listov, takže všetky vaše obilniny zostanú v bezpečí.

S vavrínom sa spája veľa ľudových znamení

Poverčiví ľudia používajú vavrínové listy ako talizman proti blesku, zlému oku a poškodeniu. Verí sa, že ak si do peňaženky vložíte bobkový list, majiteľa peňaženky bude vždy prenasledovať bohatstvo.

°°

Bobkový list a pranie

Ako viete, kvôli častému praniu začnú farebné a tmavé veci blednúť. Môžete sa tomu vyhnúť použitím bobkových listov.

Ak len hodíte bobkové listy do bubna, nič dobré z toho nebude. List sa zlomí, rozpadne a spôsobí ešte väčšie problémy.

  • V jednom prípade je potrebné zmiešať 10 bobkových listov a 4 polievkové lyžice sódy bikarbóny. To všetko je potrebné vložiť do bezfarebného vrecka z hustej látky. Teraz môžete sáčok spolu s bielizňou vložiť do bubna. Prať ho ale budete musieť pri teplote aspoň 30 stupňov Celzia.

°°

  • Ak táto možnosť nie je vhodná, potom zostáva len pripraviť odvar. Na jeden liter vody musíte zobrať 4 bobkové listy, pridať 4 polievkové lyžice sódy, položiť všetko na oheň a variť 20 minút. Po ochladení zmesi sa voda naleje do umývadla s namočenou bielizňou (nie bielou!) a nechá sa niekoľko hodín. Potom môžete oblečenie oprať v práčke.

Pozrite si tiež:

°°°

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!