Pestujete každú sezónu paradajky a papriky? Potom by sa mohli hodiť aj rôzne domáce hnojivá. Čo myslíte? 

Reklamy

Vyskúšajte špeciálny nálev z bežného korenia, ktoré sa práve pre papriky a paradajky náramne hodí a ocenia ho aj ďalšie plodiny.

Aký zázrak ocenia sadenice paradajok a paprík?

Na čo by ste nemali zabudnúť, keď pestujete paradajky a papriky? Doslova za zázrak je v tomto prípade považovaný bobkový list. Toto dobre známe korenie sa nehodí len do vývaru ak mäsám.

Listy vavrínu sú známe pre svoje blahodárne účinky na ľuďoch, ale aj rastlinách. Ako to funguje a prečo by ste mali sadeniciam paprík a paradajok aj bobkový list dopriať?

Ako bobkový list prospieva sadeniciam?

Bobkový list má preukázateľne antibakteriálne a antiseptické účinky. Je to korenie bohaté na vitamíny, ale aj množstvo minerálov, medzi ktoré patrí predovšetkým horčík, vápnik, fosfor, sodík, zinok či železo.

Obyčajný výluh z pomletých bobkových listov, ale aj len rozomleté ​​a do pôdy zapracované korenie, sú rozhodne skvelými pomocníkmi na záhrade aj balkóne, a to preto, že pomôžu odpudiť škodcov a zbaviť pôdu a rastlinu zárodkov ochorenia.

Bobokový list tak bojuje predovšetkým proti plesniam a hubovým ochoreniam, ale aj rôznym muškám a parazitom.

Veľmi dôležitý je aj vyšší obsah vápnika. Bobkový list obsahuje aj iné dôležité nutričné ​​látky, ale práve vápnik je pre niektoré plodiny priam zásadný. Napríklad u paradajok a paprík sa môže objaviť nekróza plodov spôsobená deficitom vápnika.

Predíďte tomuto zbytočnému poškodeniu plodov, ktoré sa objavuje na spodnej časti plodu šedou až čiernou škvrnou, a zalievajte sadenice nálevom z bobkového listu alebo aj hnojivom z dreveného popola, ktorý je tiež bohatý na vápnik.

Navyše dodáva aj spomínané živiny. Hnojivom, ktoré je jednoduchým výluhom pomletých máčaných bobkových listov, môžete rastlinám prilepšovať každý mesiac.

Vo forme postreku je vhodné rastliny ošetrovať preventívne, aspoň raz za mesiac. Pri akútnom napadnutí opakujte postreky každý týždeň až 10 dní.

Ako pripraviť hnojivo z bobkových listov?

15 - 20 ks bobkového listu nasypeme do nádoby a zalejeme dvoma litrami vody izbovej teploty. Rozmixujeme a necháme odstáť približne pol hodiny. Po tomto čase si zmes precedíme cez sitko a výslednú zálievku riedime v pomere 1:1 vodou.

Paradajkám aj paprikám poslúži aj banán

Ďalšou možnosťou je kombinácia banánu a bobkového listu. Banány sú plné draslíka, ktorý je potrebný na posilnenie a odolnosti rastlín. Jednoduché hnojivo z rozmixovaných bobkových listov a banánu môžete tiež urobiť len z banánových šupiek.

Aj tie sú bohaté na draslík. Pokiaľ si ich budete schovávať a sušiť, práve počas sezóny sa vám môžu hodiť na prípravu hnojív či rozomletia a zakopania priamo do záhona.

Aj na túto kombináciu sa môžete pozrieť vo videopríspevku, ktorý predstavuje aj množstvo ďalších domácich hnojív.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!