Máte doma zazimované muškáty a už sa nemôžete dočkať, kedy ich budete môcť vrátiť späť na parapet alebo do záhradky? Rozmnožte si ich, kým je ešte čas.

Reklamy

Muškáty našu zimu vonku nezvládnu, ale inak sa im u nás výborne darí. Nádherne kvitnú aj rastú a jednoduché je aj ich množenie. Viete, ako na to?

Množenie muškátov nie je nič ťažké a dokonca sa dá takýto nový muškát vypestovať len z jedného lístka.

Množenie muškátov

Aj keď je doba muškátov na oknách ešte dosť vzdialená, práve teraz prišiel čas, kedy si môžete jednoducho vypestovať vlastné sadenice. Načo myslieť pri množení muškátov?

Vyberte si zdravú stonku, ktorý je zrelá a silná, najlepšie s 2 až 3 pármi listov. Dôležité je spomínané kolienko. Na rozmnoženie sa síce bežne vyberá krátka vrcholová časť stonky, ale tiež je možné rozmnožiť muškát jediným pekne odtrhnutým či odlomeným listom, ale len v prípade, že bol list odtrhnutý z kolienka.

Odstráňte dolné listy, nechajte iba horných pár listov. To pomôže obmedziť výpar vody a zlepší sa koreňový vývoj. Rozhodne odstráňte prípadné kvety, ale to platí pre množenie počas roka.

Zatiaľ je ešte veľmi skoro a muškáty žiadne kvety mať nebudú.

Čo budú mladé muškáty potrebovať?

Ak chcete, môžete ponoriť spodný koniec stonky do koreňového hormónu, aby podporil rast koreňov. Na tento účel vám môže poslúžiť aj mletá škorica, ktorá dezinfikuje, pôsobí ako fungicíd a podporuje tvorbu koreňov.

Vložte stonku do vlhkej a priepustnej pôdy. Môžete použiť hlinené alebo plastové hrnce s drenážnymi otvormi a naplniť ich zmesou rašeliny a perlitu.

Stonka musí byť ponorená do pôdy zhruba na 2-3 cm. Dôležité je udržiavať substrát vlhký, k udržaniu vhodnej mikroklímy si môžete však pomôcť aj poklopom, igelitovým vreckom alebo obráteným pohárom.

Rastlinka musí mať dostatok svetla, takže nemožno použiť nejaký nepriepustný plast.

Po niekoľkých týždňoch môžete vrecko alebo poklop odstrániť a nechať rastlinu privyknúť bežným podmienkam.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!

Zdroj: youtube.com/Zahrada na řece