Muškáty mi kvitnú až do neskorej jesene. Držím sa týchto overených pravidiel a moje okná sú vyzdobené veľmi dlho

Publikované: 3 júla 2024Prečítané: 185Značky: , , , ,

Zdieľať článok na socialných sieťach

Ako pestovať muškáty, aby bujne rástli a dlho bohato kvitli? Držte sa týchto pravidiel a užívajte si nádherné kvety najdlhšie, ako je to možné!

Všeobecne sa verí, že ide o bezproblémové rastliny, ktoré si nevyžadujú špeciálnu starostlivosť. Medzitým, hojné a bujne kvitnúce muškáty nie sú až takým bežným javom.

V skutočnosti je muškát veľmi citlivý na akékoľvek zmeny v prostredí. Pôda, črepník, teplota, zalievanie a dokonca aj prerezávanie môžu brániť kvitnutiu .

Kvetináč

Venujte pozornosť veľkosti kvetináča, do ktorého rastlinu zasadíte. Pre plne rozkvitnuté kvety voľte črepníky s priemerom 12-14 cm a výškou 10-15 cm.

Pelargónie začnú kvitnúť, keď korene naplnia celý kvetináč. Nepoužívajte plastové črepníky, muškáty sa najlepšie cítia v hlinených črepníkoch.

Polievanie

Nadmerné zalievanie narobí viac škody ako úžitku. Je lepšie vysušiť, ako preliať. Rastlina začne hniť a pri nedostatočnej vlhkosti jednoducho nekvitne. V horúcom počasí treba polievať raz denne a pri bežných letných teplotách každý druhý alebo tretí deň.

Najlepším indikátorom je vrchná vrstva pôdy – keď vyschne, zalejte ju.

Svetlo

Muškáty potrebujú svetlo, najlepšie asi 6 hodín denne v lete. Nemajú však radi príliš spaľujúce lúče, ktoré spaľujú jemné lupienky kvetov. Preto najlepšie kvitne, keď má prístup k rannému slnku z východu.

Odstraňovanie suchých kvetov a listov

Pri starostlivosti o muškáty je dôležité odstraňovať odkvitnuté súkvetia. Zbytočne zaťažujú rastlinu pokračovaním v prijímaní živín. Keď ich pravidelne odstraňujeme, stimulujeme rastlinu k tvorbe nových púčikov.

Podobne sledujeme stav listov a všetky suché, zažltnuté, škvrnité a choro vyzerajúce listy ihneď odstraňujeme.

Kvalita pôdy

Muškáty treba pestovať v zmesi piesku, záhradnej zeminy a s prídavkom malého množstva rašeliny. Z času na čas sa musí pôda uvoľniť, aby sa vzduch dostal ku koreňom.

Hnojenie

Od marca do augusta potrebujú pelargónie hnojenie hnojivami obsahujúcimi veľké množstvo fosforu, draslíka, ale minimálne dusíka. Najlepšie je hnojiť ich hnojivom pre kvitnúce rastliny.

Oplatí sa kvitnutie podporiť aj jódom: 1 kvapka na 1 liter čistej vody.

Muškáty v ​​zime

V zime začína obdobie odpočinku , takže v tomto čase by sa muškát nemal hnojiť, dáme mu pokoj až do jari. Na jeseň a v zime stačí polievať dvakrát týždenne.

Postarajte sa o osvetlenie: muškáty potrebujú dostatok svetla po celý rok, preto ich v zime umiestnite na južnú stranu. Rastie pri teplote aspoň 16 stupňov, kvetináče by ste tiež nemali umiestňovať na priame slnko, aby ste nespálili listy.

V marci sa muškát prebúdza – tvorí korunu. Všetky staré listy musia byť odrezané, na výhonkoch nemôže zostať viac ako 5 púčikov. V zime nikdy nestriháme.

Zdieľať článok na socialných sieťach

Novinky na váš e-mail

Žiadny geniálny nápad vám už neujde!