Mojím paradajkám začali náhle opadávať kvety. Táto situácia sa dá napraviť, stačí podstúpiť tieto kroky

Publikované: 28 júna 2024Prečítané: 227Značky: , , , ,

Zdieľať článok na socialných sieťach

Mnohí záhradkári sa stretli s problémom opadávania opelených kvetov na paradajkách. Je to veľmi nepríjemný moment a najhoršie na tom je, že v ten moment neviete, čo treba urobiť a ako pomôcť rastlinám.

Ak sa stretnete s týmto problémom už nemusíte mať obavy, pretože dnes si povieme, prečo sa to vlastne deje a ako situáciu rýchlo napraviť.

Ostatne viem to z vlastnej skúsenosti, asi pred 10 rokmi som sa s týmto problémom stretol aj ja, prehľadal som cely internet a nakoniec som si s problémom poradil.

Prečo teda zdanlivo zdravé a silné rastliny začnú zhadzovať kvety? Chcel by som objasniť, že ak kríky paradajok zhadzujú približne 10-15% opelených kvetov, je to úplne normálne a netreba robiť paniku.

Úplne iná záležitosť nastáva, ak to rastliny jednoznačne preháňajú s opadávaním kvetov a samotných paradajok je nasadených menej ako zvyčajne.

Tu sú hlavné dôvody tohto javu:

  • náhle zalievanie veľkým množstvom ľadovej vody alebo náhle ochladenie
  • choroby alebo škodcovia
  • postrek alebo hnojenie kríkov paradajok vysokou koncentráciou hnojív alebo ochranných prostriedkov

Ak toto nie je váš prípad a paradajky stále zhadzujú kvety, potom je s najväčšou pravdepodobnosťou problémom nedostatok výživy a oslabené rastliny.

V tomto prípade musíte naliehavo prihnojiť paradajky pri koreni a nastriekať ich na listy. Na hnojenie pri koreni je vhodná obyčajná azofoska, ktorá okamžite doplní nedostatok dusíka, fosforu a draslíka.

Na hnojenie rozrieďte jeden a pol polievkovej lyžice azofosky v 10 litroch vody a nalejte 1 liter na každý krík pri koreni. Potom rozsypte popol na vlhkú pôdu v koreňovej zóne, takže rastliny dostanú komplex makro a mikroprvkov.

Rovnako dôležité je postriekať listy nasledujúcim hnojivom: Pol lyžičky kyseliny boritej, 1 lyžička síranu draselného, ​​ovariálny prípravok alebo akýkoľvek iný prípravok s kyselinou giberelovou.

To všetko rozmiešajte v 10 litroch vody a striekajte rastliny list po liste. Potom tomto vaše kvety prestanú opadávať a zmenia sa na haldy chutných plodov.

Veľa šťastia!

Zdieľať článok na socialných sieťach

Novinky na váš e-mail

Žiadny geniálny nápad vám už neujde!