Ríbezle sa na jar zalievajú horúcou vodou, pretože sa považuje za účinný a ekologický spôsob boja proti patogénom. Ako to spraviť aby ste im neublížili?

Reklamy

Podobne postupujeme aj pri kríkoch egrešov. Treba mať však na mysli, že musíte dodržiavať určité pravidlá, aby ste maximalizovali účinnosť tohto ošetrenia a nepoškodili rastliny.

Prečo zalievať ríbezle horúcou vodou

Táto metóda sa používala celé generácie predtým, ako boli známe prípravky na ochranu rastlín. Účinne chránila kríky pred inváziou škodcov, najmä roztočom ríbezľovým, múčnatkouvoškami, ale aj hubovými chorobami .

Škodcovia prezimujú v pôde aj na výhonkoch kríkov. V minulosti sa horúcou vodou zalievala iba zemina okolo kríka, teraz sa spôsob upravil a leje sa na celý krík. To vám umožní zbaviť sa aj tých škodcov, ktorí prezimujú na výhonkoch. Tie sú citlivé na vysoké teploty, a preto ich horúca voda efektívne ničí.

Niektorí veria, že ošetrenie dodatočne zlepšuje odolnosť ríbezlí voči chorobám, urýchľuje tok štiav, priaznivo ovplyvňuje úroveň plodnosti a po ošetrení sa zväčšuje veľkosť plodov a zlepšuje sa ich chuť.

Kedy vykonať postup

Kedy zalejeme vriacou vodou, aby sme zničili maximum škodcov a neublížili výsadbe?

Odporúča sa venovať pozornosť štyrom dôležitým bodom.

Hlavným ukazovateľom je počasie . Ošetrenie sa odporúča vykonať koncom zimy. Začiatok jari je abstraktný pojem a v každom regióne krajiny sa začína v trochu inom čase. Správny moment preto naznačuje stabilná teplota vzduchu v pluse a topiaci sa sneh . Nie je potrebné čakať, kým úplne zmizne.

Zvyčajne to pripadá na prvú polovicu marca.

Počas tohto obdobia bude rastlina v kľude a ošetrenie ju nepoškodí. Navyše škodcovia ešte nezniesli vajíčka (roztoč ríbezľový), takže môžu byť zničené všetky naraz.

Po druhé, venujeme pozornosť stavu kríkov. Posúdime, či sú púčiky opuchnuté a začínajú praskať. Ak áno, môže byť už neskoro .

Ale je tiež dôležité , aby ste ošetrenie nevykonávali príliš skoro , môžete náhodne prebudiť rastlinu, ktorá počas veľkých mrazov, ak by prišli neskôr, mohla zamrznúť. Na druhej strane škodcom, ktorí sú ešte uzavretí, ošetrenie neublíži.

Ako vykonať postup

Už vieme, prečo sa oplatí zaliať kríky horúcou vodou, preto si odpovedzme na otázku, ako to urobiť, aby sme rastline neublížili.

V prvom rade si treba uvedomiť, že hoci na ošetrenie potrebujeme prevarenú vodu, rastlinu ňou nezalievame hneď po privedení vody do varu.

Voda by mala mať okolo 80 stupňov . V procese zalievania sa ochladí o ďalších 10-20 stupňov.

60-80 stupňov je optimálny teplotný rozsah , ktorý zaisťuje účinnosť ničenia škodcov bez rizika popálenia rastliny. Vodu sa odporúča merať teplomerom.

Na polievanie používame krhlu – lepšie rozvádza vodu po výhonkoch a pomalšie ochladzuje. Mala by byť kovová , pretože plast sa môže v horúcej vode zdeformovať.

Ríbezle nezalievajte priamo z vedra, veľký prúd horúcej vody môže rastlinu popáliť.

Ak nie je krhla, voda by sa mala vylievať z vedra po malých častiach, ale rýchlo, aby teplota vody neklesla.

Zalejeme celý ker, zblízka, aby voda nestihla vychladnúť, pričom nevynecháme žiaden výhonok ani miesto na pôde, kde výhonky rastú .

Zalievame vo vzdialenosti nie menšej ako 10 cm od výhonkov a samotné ošetrenie by malo pri stredne veľkom kríku trvať asi 5 sekúnd .

Vodu lejeme okolo kríka vo vzdialenosti 0,5 metra od výhonkov. Skontrolujte, či korene nevytŕčajú zo zeme. Ak áno, prikryte ich nepremokavou látkou, aby ste zabránili popáleniu.

Treba pamätať na to, že voda musí ísť priamo k škodcom, aby mal postup zmysel.

Niektorí záhradníci pridávajú do ošetrenia močovinu alebo manganistan draselný na zvýšenie účinnosti.

Alternatívna verzia polievanie ríbezlí horúcou vodou

V poslednej dobe získava na popularite alternatívna metóda, ktorú niektorí záhradníci považujú za zásadne výhodnejšiu a bezpečnejšiu – použitie parného zariadenia.

Horúca para pod tlakom je rovnako účinná proti hmyzu a hubám a považuje sa za bezpečnejšiu pre samotnú rastlinu. Je možné použiť akýkoľvek parný generátor. Výhodou tejto úpravy je, že nie je potrebné prevárať veľké množstvo vody a nosiť ťažkú krhlu.

Para tiež aktívnejšie preniká do jemných prasklín v kôre, kde sa môžu usádzať plesne a hmyz, čo celkovo zvyšuje účinnosť ošetrenia. Pri vykonávaní ošetrenia parným čističom potrebujete poznať teplotu, ktorú dáva na výstupe.

Zvyčajne je to uvedené v pokynoch, ale pri absencii údajov je možné na meranie použiť bežný teplomer.Teplota pary dopadajúcej na výhonky by mala byť, ako v prípade vody, od +60 do + 80 ° С.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!

Zdroj: SUPERMG.COM, ZHYTTIA.COM.UA, @POLEZNOETV/YOUTUBE