Skladovanie zemiakov nie je nijako zložité, ak viete, akými pravidlami sa riadiť. Rozhodne nejde len o tmu a chlad. Klíčeniu zemiakov zabráni aj konktrétne ovocie. Ako to funguje?

Reklamy

Kde a ako skladujete zemiaky?

Zemiaky sú jednou z najzákladnejších potravín a dajú sa spracovať celým radom zaujímavých spôsobov. Sú teda nesmierne populárne a bežné.

Zemiaky má doma každý a najčastejšie len v plastovom obale alebo sieťke. Lenže aj to je chyba, respektíve to nestačí. Ako ich teda správne skladovať?

Skladujte zemiaky spoločne s týmto ovocím!

Základom dobrého uskladnenia zemiakov je suché, tmavé, chladné a vetrané miesto. Zemiaky v sieťke môžete nechať, ale lepšie je vysypať ich do prepravky. Z igelitu ich rozhodne vysypte alebo ho aspoň celý naprieč roztrhnite.

Zemiakom vyhovuje napríklad papierové vrecko, pokiaľ je v miestnosti príliš veľa svetla. Klíčeniu zabráni predovšetkým nedostatok svetla, ale je tu ešte iný trik.

V čom trik spočíva? Stačí pridať k zemiakom pár jabĺk alebo ich jednoducho skladovať spoločne a nebudete sa musieť obávať o ich predčasné klíčenie.

Rovnako ako jablká by mali na zemiaky pôsobiť aj banány, ktoré pri dozrievaní produkujú veľké množstvo rovnakej látky. O čo ide?

Prečo jablká a banány patria k zemiakom?

Možno ste už počuli o tom, že niektoré druhy ovocia vylučujú etylén alebo modernejšie etén. Ethen súvisí so zrením a tiež kvitnutím a jeho prítomnosť napomáha ovociu dozrieť aj po odtrhnutí.

Nepôsobí len na plodiny. Rezaným kvetom skracuje dobu, počas ktorej vydržia pekné, pretože vďaka eténu rýchlejšie starnú. Tento efekt možno ale tiež využiť v náš prospech.

Nezrelé paradajky sa preto dávajú do jednej prepravky s banánmi alebo jablkami, ktoré ethen vo veľkom množstve uvoľňujú a vďaka tomu sa paradajky postupne vyfarbia aj zosladnú.

Tento mechanizmus je dobre známy a dlho sa malo za to, že jablká k zemiakom nepatria práve z tohto dôvodu. Lenže etén ovplyvňuje proces dozrievania len u niektorých plodín.

Prekvapivo sa ukázalo a vďaka štúdii z roku 2016 publikovanej v odbornom časopise Journal of Food Science and Technology tiež potvrdilo, že zemiaky skladované s jablkami sú chuťovo lepšie, ale klíčia menej.

Štúdia to uvádza už vo svojom názve, ktorý znie „Etylén bráni klíčeniu zemiakových hľúz ovplyvnením metabolizmu sacharidov“.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!