Nie každý záhradník poskytuje svojim sadeniciam náležitú starostlivosť, čo je škoda, pretože na získanie dobrej úrody musia rastliny rásť silné a s dobrou imunitou.

Reklamy

Myslím si, že každý záhradník, ktorý si váži svoju prácu, dopraje svojim sadeniciam aspoň 1-2 hnojivá počas obdobia rastu na okne.

Faktom je, že po určitom čase v malom kvetináči jednoducho nezostanú žiadne živiny, pôda je vyčerpaná a rastliny tiež.

Osobne používam 3 kompletné hnojenia a 1 vitamínový doplnok pre moje sadenice paradajok a papriky. Dnes vám poviem o dopĺňaní vitamínov, na čo slúži a ako sa to robí.

Pomerne nedávno vedci zistili, že aj rastliny potrebujú vitamíny na plný rast a vývoj.

Mechanizmus je nasledovný: pôdne baktérie produkujú vitamíny, korene rastlín odoberajú vodu zo zeme a spolu s ňou aj minerály, vrátane vitamínov.

V skutočnosti to určuje prítomnosť veľkého množstva vitamínov v zeleni a ovocí. Vedci tiež zistili, že vitamín C má antioxidačné vlastnosti, chráni rastlinu pred patogénnou mikroflórou a nepriaznivými podmienkami.

Kyselina askorbová priaznivo ovplyvňuje metabolizmus rastlín, pomáha rastlinám zvládať stres zo sucha a nedostatku svetla a tiež stimuluje rast a vývoj koreňového systému.

Na hnojenie rozpustím 5 malých tabliet kyseliny askorbovej v 1 litri teplej vody a zalejem rastliny ako pri bežnej zálievke, je dobré aplikovať ten istý pomer aj na listy.

Účinok je okamžitý – už na druhý deň si všimnete, ako sa rastliny zazelenali. Mimochodom, zvyšok môžete priliať všetkým izbovým rastlinám a kvetom, ktoré u vás doma rastú.

Jedno takéto hnojenie počas obdobia rastu sadeníc na okne bude úplne stačiť.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!