Pod mojimi paprikami som našla opadnuté kvety – čo mám robiť?! Nečakajte na nič a rýchlo konajte, ide totiž o úrodu

Published On: 23 mája 2024Views: 10844,7 min readTags: , , , , ,

Zdieľať článok na socialných sieťach

Pestovanie paprík je celkom jednoduché. Aj preto sú papriky obľúbenou zeleninou našich skleníkov a záhrad. Napriek tomu, že sa domnievate, že ste svojim paprikám dali všetku vhodnú starostlivosť, ich kvety opadávajú. Čo sa deje?

Pestovanie paprík nie je nič zložité a pokiaľ záhradkári dodržiavajú niekoľko základných pravidiel, obvykle sa dočkajú aj úrody šťavnatých, pevných, čerstvých plodov.

Ako pestovať papriky?

Existuje mnoho druhov paprík od sladkých až po štipľavé. Papriky preferujú dobre odvodnenú pôdu s vysokým obsahom organickej hmoty. Preto do záhona s paprikami patrí kompost a dobre prehnojená záhradná pôda.

Papriky je možné pestovať zo semien, ale záhradkári už zrejme dávajú prednosť pestovaniu z nakúpených sadeníc. V tomto ročnom období už iné pestovanie tejto zeleniny, než zo sadeníc, neprichádza do úvahy. Nedočkali by ste sa úrody.

Sadenice sa vsádzajú najmenej 30 cm od seba. To je dôležité. Pokiaľ medzi rastlinami nie je dostatok priestoru, ktorým môže voľne prúdiť vzduch, ľahko môžu byť rastliny napadnuté plesňou.

Papriky vyžadujú dostatok zálievky, ale prílišné premokrenie im škodí a v priebehu sezóny je nevyhnutné rastliny správne hnojiť.

Všetko robíte dobre, ale …

Všetko, čo papriky pre svoj úspešný rast potrebujú, robíte správne, napriek tomu im začínajú opadávať kvety? To by bolo vážne, pretože bez správneho odkvitnutia nemožno očakávať kvalitnú úrodu.

Príčin môže byť niekoľko: teploty nevhodné pre úspešný rast paprík, nedostatok svetla, chybná vlaha, nevyvážené hnojenie alebo napadnutie škodcami a chorobami.

Výkyvy teplôt

Paprika je mimoriadne citlivá na výkyvy teplôt. Pokiaľ k nim dochádza v čase formovania prvých kvetov, je to vážny problém. Z prvej generácie kvetov sa totiž vyvíjajú tie najlepšie a najsilnejšie plody.

Napriek tomu, že si papriku spájame s krajinami s vyššími letnými teplotami, než aké bývajú obvykle u nás, vedzte, že u niektorých citlivých odrôd už teplota nad 32 °C môže byť dôvodom opadávania kvetov. Teploty nad 30 °C spomaľujú pri papríkach proces fotosyntézy a teploty nad 35 °C dokonca rast rastliny zastavujú celkom.

Aj pokles teploty pod 15 ° C spôsobuje paprikám veľké problémy a môže byť príčinou opadávania kvetov. A platí to nielen pre papriky, ale aj pre paradajky a uhorky. K nežiaducim poklesom teplôt dochádza najmä v máji a na začiatku júna.

Pokiaľ máme sadenice paprík v skleníku, nie je to problém príliš vážny. Ak však máme sadenice už na záhone, treba ich prikryť bielou netkanou fóliou.

Optimálna teplota na pestovanie paprík je okolo 25 °C.

Nedostatok svetla

Papriky sú citlivé na nedostatok svetla. Ich hlavnou reakciou na nevhodné svetelné podmienky je opadávanie kvetov. Zlým osvetlením a nedostatkom slnečného svitu trpia najmä rastliny v skleníkoch a fóliovníkoch.

Tienisté prostredie môžu tiež spôsobovať okolité rastliny. Pri výsadbe paprík preto dbajte na to, kde a v akom susedstve rastliny porastú.

Zálievka

Aby vám papriky dali veľké, pevné a dužinaté plody, vyžadujú dostatočnú zálievku. Ale pozor! To neznamená, že pôda, v ktorej rastú, bude sústavne premokrená. V takom prípade dochádza k zahnívaniu koreňového balu, čo má samozrejme vplyv na celkové zdravie rastliny a môže to byť jedným z dôvodov, prečo paprika zhadzuje kvety.

Tiež zalievanie vodou priamo z vodovodného kohútika, teda vodou veľmi studenou s chlórom, na rastlinu pôsobí negatívne. Pokiaľ máte možnosť, snažte sa naberať dažďovú vodu. Budete tak zalievať vodou primerane odstátou.

Hnojenie

Zlé alebo nevhodné hnojenie tiež spôsobuje opadanie kvetov paprík. Nevyvážená výživa má totiž zásadný vplyv na fyziologický rozvoj rastliny, čo sa týka aj riadneho kvitnutia. Napriek tomu, že rastliny na svoj rozvoj potrebujú dusík, nadmerné množstvo dusíka paprikám nesvedčí.

Dbajte na dostatok fosforu v pôde – bez neho sa nedostatočne rozvíja koreňový systém rastliny, stonky sú krehké a lámu sa. Optimálny pomer dusíka – fosforu – a draslíka sa odporúča v množstve 10:40:10.

V dobe zrenia plodov je treba dbať aj o dodanie dostatku vápnika. Plody papriky tak budú skutočne pevné so silnou šupkou.

Zhrňme si to: pokiaľ vašim paprikám opadávajú kvety, dôvodom môžu byť prílišné výkyvy teplôt, chybná zálievka, nevyvážené hnojenie s nadbytkom dusíka alebo nedostatok vhodného svetla. Pokiaľ tieto problémy odstránite, budete sa tešiť z kvalitnej a bohatej úrody paprík.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!

Zdieľať článok na socialných sieťach

Novinky na váš e-mail

Žiadny geniálny nápad vám už neujde!