Žiaľ, mnohí záhradkári zabúdajú, že záhrada si vyžaduje náležitú starostlivosť aj v zime. Najmä počas odmäku sa oplatí starať sa o svoje ovocné stromy.

Reklamy

Jedna účinná procedúra skutočne stačí. Povieme vám, ako sa starať o svoje rastliny v zime.

Každý majiteľ záhrady si dokonale uvedomuje, že je to miesto, kde je vždy čo robiť. Ak chceme efekty, ktoré sú viditeľné už na jar , mali by sme sa začať starať o záhradu... teraz!

Osobitnú pozornosť si v tomto období zaslúžia ovocné stromy. Ide o to, aby sa  im očistila kôra.

Primárnym cieľom tohto ošetrenia je znížiť počet škodcov, ktorí prezimujú na stromoch. Patria medzi ne okrem iných aj lykožrút, motýľ slivkový a motýľ medonosný.

Našťastie má takéto nasadenie aj svoje výhody. No podľa odborníkov je práca v záhrade relax a dokáže vás  dobre naladiť . Navyše, ak sa počas záhradkárčenia neustále pohybujete, spálite veľa kalórií.

Prečo by ste mali čistiť kôru stromov?

Niekoho to možno prekvapí, ale čistenie kôry ovocných stromov počas zimy nie je novovynájdené riešenie. Na prelome 19. a 20. storočia bolo veľmi populárne.

Stojí za to zdôrazniť, že medzi chváliacimi tento postup bol aj známy poľský biológ a záhradník, profesor Edmund Jankowski.

V dnešnej dobe sa na túto metódu, žiaľ, trochu zabudlo. Ale prečo sa to oplatí robiť? Čistenie kôry ovocných stromov odstraňuje nielen škodcov , ktorí zimujú pod kôrou stromov.

Toto ošetrenie tiež pomáha odstraňovať mach a lišajníky. Hoci nie sú príznakom choroby stromov, poskytujú vynikajúce prostredie pre škodcov.

Kedy je najlepší čas na čistenie kôry ovocných stromov?

Efektívne čistenie kôry ovocných stromov možno podľa odborníkov vykonať koncom zimy, najlepšie na prelome februára a marca . Ošetrenie sa odporúča vykonávať aj vo vlhkých a teplejších zimných dňoch.

Aké stromy môžu byť podrobené tomuto ošetreniu? V skutočnosti sa dajú čistiť staré aj mladé stromy. Pri rôznom veku stromov je však dôležité vybrať správnu kefu.

Pre staré stromy sa odporúčajú tie s tvrdými štetinami. U mladých zasa tie s mäkkým. Na efektívne čistenie potrebujete vedro so studenou vodou a  draselným záhradníckym mydlom.

Prípadne môžete použiť aj sivé mydlo. Stojí za to zdôrazniť, že toto mydlo je úplne prírodné, takže neublíži rastlinám ani vášmu zdraviu.

Ako čistiť ovocné stromy?

Našťastie nejde o zložitý postup. Najprv očistite kmene stromov od zvyškov snehu. Potom kefu ponorte do vody s vybraným mydlom. Ďalším krokom je dôkladne vydrhnúť kmene.

Odumreté kúsky kôry môžu počas čistenia odpadávať. Ide o prirodzený jav. Vďaka tomu odstránite machy , lišajníky a vajíčka škodcov ukrytých pod kôrou stromov.

Pamätajte však, že predtým, ako začnete čistiť ďalšiu rastlinu, nezabudnite vymeniť vodu vo vedre. To vám pomôže účinne sa vyhnúť prenosu rôznych chorôb z jedného ovocného stromu na druhý.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!