Bez ohľadu na veľkosť majú terasy a záhrady jedno spoločné – sú našim útočiskom a miestom, kde môžete v kľude relaxovať. Ako docieliť, aby nám bolo vonku ešte lepšie?

Reklamy

Leto sa blíži. Možno to tak ešte pri pohľade z okna nevyzerá, ale za pár týždňov sa už posadíme na záhrade a budeme relaxovať v teple slnečných lúčov. Času, ktorý tento rok strávime na terase a záhrade, bude zrejme viac ako v iných rokoch, a tak je treba priestor zariadiť tak, aby nám na ňom bolo dobre. Veľakrát stačí málo a záhrada sa premení na nepoznanie. Čo teda urobiť?

Najskôr upracte

Je to tak – chaos okolo vytvára chaos v duši. Aby ste si oddýchli, musíte k tomu mať vhodné prostredie. A preplnená záhrada aj dvorček jednoducho nevyzerajú dobre. Takže sa dobre rozhliadnite a všetko, čo prekáža, upracte. A to, čo nepotrebujete, niekomu darujte, alebo rovno vyhoďte. Zbavte sa starých detských hračiek aj rozbitého náradia.

Potom prerežte prerastené stromy a živé ploty, vyhrabte suché lístie aj trávu a zastrihnite všetko suché, čo na záhrade nájdete. Upravte záhony aj cestičky a nakoniec sa zamyslite nad tým, čo na záhrade chcete robiť, a vytvorte svojim plánom dostatok miesta.

Miesto na sedenie

Vonkajšie zostavy, kreslá, lehátka, lavičky, doma vyrobené sedenia – majú jedno spoločné, bez nich sa proste útulná záhrada zariadiť nedá. Posedenie na deke má svoje čaro, ale dlhší čas na nej vydržia len deti, dospelí potrebujú svoje boľavé telo vypodložiť nejakými vankúšmi a pohodlne sa oprieť.

Pri zaobstarávaní sedenia do záhrady berte do úvahy nielen svoj vkus, ale aj úžitkové vlastnosti. Zamyslite sa nad tým, koľko miest potrebujete a či sa chcete natiahnuť, alebo sa skôr pohodlne usadiť pri káve a víne. Možno chcete na záhrade či terase aj jesť a v tom prípade radšej najprv vyberte zodpovedajúci stôl a potom aj nejaké stoličky, lavice či kresla.

Pohojdajte sa

Ak si chcete na záhrade skutočne oddýchnuť, kúpte, alebo si vyrobte hojdaciu sieť, širokú hojdačku či závesné kreslo. Pohupovanie pripomína pobyt v matkinej maternici, kde bolo bezpečie, a tak má prirodzene upokojujúce účinky na rozbúrenú myseľ. Uvidíte, že sa tu bude páčiť deťom i dospelým a čoskoro budete zháňať ďalšie.

Nezabudnite na tieň

Slnko je fajn, ale ak je ho moc, môže byť aj nebezpečné. Aby bol odpočinok dokonalý, budete potrebovať kúsok tieňa. Základom je kvalitný slnečník, ktorý pripomenie dovolenku pri mori, ale pre väčšie posedenie nebude dostatočný. Využite preto prírodný tieň poskytovaný stromom, ale aj rôzne altánky či pergoly, markízy a plazivé rastliny.

Vodný prvok

Voda je element, ktorý by na záhrade nemal chýbať, a ak nemáte to šťastie, že vám záhradou preteká potôčik a nemáte ani kúpacie jazierko, investujte aspoň do malej fontánky, studne či napájadla pre vtáky. Pohľad na vodu a jej zurčanie má totiž upokojujúce a regenerujúce účinky, voda ochladzuje aj vzduch vo svojom okolí.

Zelená záhrada

Každý z nás sníva o záhrade, ktorá by vyzerala ako z katalógu či mu pripomínala pobyt na tropickom ostrove. Kľúčom je vybrať také rastliny, ktoré nielen budú vyzerať dobre, ale tiež sa prispôsobia prostrediu. Umierajúce tropické rastliny vám trópy nepripomenú.

Základom záhrady by mali byť rastliny, ktoré sú pre miestne podnebie typické, kombinovať ich môžete s tými, ktoré sa prispôsobili miestnej klíme. Exotické rastliny konzultujte s odborníkmi, ktorí zároveň poradia, ako sa o ne správne starať.

Raňajkový kútik

Ak vás neláka veľké sedenie, kúpte aspoň malý stôl a dve stoličky a postavte ich na balkón alebo v blízkosti dverí na záhradu. Môžete tak rannú šálkú kávy a jogurtu vychutnať na čerstvom vzduchu. Pohľad do zelene a slnečné lúče – to je ten najlepší spôsob, ako začať deň.

Osvetlenie vytvára atmosféru

Ostrovček svetla uprostred temnoty pôsobí príjemne a útulne, vyvoláva pocit bezpečia. Je to pomerne jednoduchý spôsob, ako si na záhrade urobiť pohodové posedenie. Najlacnejším a najjednoduchším variantom sú lampy a sviečky, hneď za nimi nasledujú solárne svietidlá.

Ak však máte možnosť, natiahnite na záhradu nejaký predlžovací kábel a zapojte pár svetelných reťazí. Atmosféra, ktorú takto vytvoríte, bude doslova magická.

Nezabudnite na súkromie

Súkromie by malo byť neoddeliteľnou súčasťou vonkajšej relaxácie. Určite si neodpočiniete, keď vás budú stále dookola pokukovať susedia. Stavte na prírodu, tam kde to ide, využite živé ploty, zarastené ploty a popínavé rastliny, ale keď nestačí, pomôžu zásteny, paravány a plné ploty.

[/fusion_text]

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!

Zdroj: Pinterest.com