Najrýchlejší spôsob, ako sa zbaviť drôtovcov na vašom pozemku. Tento prášok nasypte do otvorov pri sadení hľúz zemiakov

Publikované: 23 apríla 2024Prečítané: 6227

Zdieľať článok na socialných sieťach

Je to nepríjemná vec, keď sú hľuzy zemiakov napadnuté drôtovcami. Je pomerne bežné, že až 80% zemiakov sa stane domovom týchto škaredých žltých červíkov.

Pri pomyslení, koľko práce sa vynaložilo na kŕmenie červov, sa človek radšej vzdá sadenia zemiakov. Ak čelíte tomuto problému, tento materiál bude pre vás spásou.

Úspešná prirodzená ochrana plodín pred drôtovcami vyžaduje nekonečnú trpezlivosť. Kľúčový význam má však prevencia.

Tak napríklad, ak máte pozemok silne zamorený drôtovcami, na niekoľko rokov (3 až 5) sa vzdajte pestovania rizikových plodín, ako sú mrkva, zemiaky, cvikla či reďkovka.

Áno, vieme, ide o obľúbené zeleniny, ale za úrodu bez vyžraných chodbičiek to rozhodne stojí.

Najväčší problém s drôtovcami býva na pozemkoch, ktoré vznikli rozoraním trávneho porastu, alebo tam, kde sa v minulosti pestovali oziminy.

V rámci opatrení je proti drôtovcom účinná jesenná orba, okopávanie a kyprenie pôdy počas vegetácie, ale aj rozumné používanie hnojív (neprehnojovanie maštaľným hnojom).

Opomenúť by ste nemali ani vápnenie kyslých pôd a ničenie pýru, ktorý je ich obľúbenou živnou rastlinou.

Larvy drôtovca poškodzujú najmä hľuzy a málokedy aj stonky rastlín. Drôtovce sa živia koreňmi rastlín a vytvárajú chodbičky v hľuzách zemiakov, ktoré po čase zhnednú.

Vo vlhšom prostredí, môžu cez tieto malé diery prenikať patogénne organizmy a infikovať hľuzy.

Ako prvotná ochrana pred drôtovcom je ochrana proti burinám. Jednou z ďalších možností boja proti drôtovcovi je vysadenie plodín z čeľade kapustových, ako napríklad repka alebo horčica.

Tieto rastliny obsahujú niektoré organické kyanidy, kyanické plyny, ktoré sú toxické pre larvy drôtovca.

Ku zníženiu výskytu prispieva starostlivé mechanické obrobenie pôdy počas celého osevného sledu. Najviac ohrozené sú zemiaky vysadené po trvalých trávnych porastoch.

Zemiaky by mali byť v osevnom slede zaradené najskôr ako až štvrtá plodina po trávnatých porastoch. Pomáha vysadenie plodín, ktoré drôtovci menej napádajú ako strukoviny, repka, horčica, cibuľa.

Na zníženie počtu drôtovcov používajú záhradníci aj niektoré triky. Aby ste sa zbavili drôtovcov, stačí orať a vysušať pôdu 2-3 roky a škodca zmizne.

Drôtovec tiež miluje burinu, najmä pšeničnú trávu, preto túto a ďalšie buriny vyberáme zo záhonov. Má rád zahustené výsadby, kyslú pôdu a vlhkosť, takže pôdu vysušíme a pridáme dezoxidanty: dolomit alebo páperie.

Častá manipulácia s pôdou je najefektívnejším zásahom proti týmto škodcom. Veľmi efektívnym je použitie rotavátorov, obzvlášť pokiaľ je opakované.

Za pokus stojí aj postrek sladkou vodou. Cieľom je dostať drôtovca zo zeme von, kde má množstvo prirodzených nepriateľov.

Jedným z ďalších lapačov je príprava sladkých lepiacich pások, rozložených v zemiakovom poraste, alebo iných návnad vo forme mrkvy alebo sladkej repy.

Tieto treba pravidelne kontrolovať a ničiť. V prípade napadnutia byle, môžeme použiť klasický insekticíd, určených na bežných škodcov na liste.

Keď prirodzené spôsoby nezaberajú, nezostáva nič iné ako siahnuť po niektorých prípravkov. Tu sa osvedčili najme tie, ktoré obsahujú účinnú látku diazinon.

Účinne poradí s drôtovcami, krtkami a inými škodcami. Produkt pridávame spolu s hľuzami pri výsadbe, koľko pridať bude napísané na obale, pretože všetci výrobcovia robia rôzne koncentrácie granúl.

Toto je najúčinnejší liek na drôtovce, ale používajte ho opatrne a neprekračujte aplikačnú dávku.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!

Zdroj FOTO | freepik.com, dzen.ru

Zdieľať článok na socialných sieťach

Prečítajte si tiež

Novinky na váš e-mail

Žiadny geniálny nápad vám už neujde!