Kôpor mi vyklíči už za TRI DNI. Vysievam ho podľa starej babkinej metódy

Publikované: 1 februára 2024Prečítané: 20847Značky: , , , ,

Zdieľať článok na socialných sieťach

Kým kôpor vzíde, trvá to najmenej dva týždne. Niekedy sa však stane, že sa z nejakého neznámeho dôvodu vôbec neukáže. Vyriešiť sa to dá však jednoducho!

Existujú tri vynikajúce metódy, ktoré nielen zabezpečia klíčenie, ale aj urýchlia tento proces na tri dni.

Pomocou týchto metód môžete kôpor pestovať nielen na zeleninovom záhone v záhrade, ale aj na parapete, a to len o niečo menší ako ten zo záhrady. Každá rastlina bude voňavá, bez škodlivých prísad a s bohatou arómou.

Najprv sa zbavte esenciálnych olejov zo semien. Trvá to trochu času, ale zaručuje 100% úrodu. Všetky semená budú vhodné, či už kúpené alebo vlastné.

Metódy rýchleho klíčenia kôpru

Metóda č.1. S horúcou a studenou vodou I

Namáčanie v horúcej vode. Semená vložte do utierky, zauzlite a ponorte ich do horúcej vody (50-60 stupňov) asi na 2 minúty. Potom ich dáme na 2 dni do studenej vody, pričom ju dvakrát alebo trikrát vymeníme. Pred výsievaním semená vysušte, aby ste si uľahčili siatie.

Metóda č. 2. S horúcou a studenou vodou II

Vezmite handričku alebo gázu. Zaviažte uzol a semená ponorte najskôr do vriacej a potom do studenej vody. V každej vode vydržte dve sekundy. Opakujte postup 10-15 krát.

Semená nechajte vo vlhkom zväzku dva dni. Nemal by vysychať, takže ak si všimnete, že začal vysychať, navlhčite ho. Potom môžete semená zasiať.

Metóda č. 3. Namáčanie v alkohole

Výborný spôsob, ako odstrániť éterické oleje, dezinfikovať proti rôznym bakteriálnym a plesňovým ochoreniam a zjemniť hrubý vonkajší obal semienok, je namočiť ich do alkoholu (vodka, koňak, whisky, tequila, rum). Semená rýchlo napučiavajú, rýchlo sa zakoreňujú a rýchlo vzchádzajú.

Semená vložte do utierky a namočte ich na 30 minút do alkoholu (35-45%). Opláchnite pod tečúcou vodou pri izbovej teplote, zmyte zvyšky alkoholu a éterických olejov. Pre uľahčenie výsevu semená vopred vysušte.

Ako správne zasiať semená kôpru

Na miesto, kde sadíme semená, pridáme humus a popol, okopeme, uvoľníme a zeleň môžete vysádzať ihneď alebo o pár dní. Urobíme hriadky, zalejeme a semienka zasadíme do hĺbky 10 mm. Nezasievajte veľa semien, kôpor je potom väčší a hustejší.

Kôpor bude pripravený na rezanie po 30-40 dňoch (v závislosti od odrody). Najjednoduchším a najrýchlejším spôsobom je podľa nás namáčanie v alkohole. Naozaj najrýchlejší a najefektívnejší spôsob, ako získať skvelý kôpor.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!

Zdieľať článok na socialných sieťach

Novinky na váš e-mail

Žiadny geniálny nápad vám už neujde!