Zdravá sadenica paradajok má hrubú stonku a silné, tmavozelené listy. Preto musíme naše sadenice pozorne sledovať, aby vopred zareagovali, ak sa zdá, že sa ich stav zhoršuje.

Reklamy

Prvých 7-10 dní po výsadbe neprepadajte panike. Sadenice majú právo vädnúť, môžu zaschnúť končeky spodných listov alebo aj celé spodné listy.

Hneď ako sa objavia nové listy, situácia sa začne rýchlo zlepšovať a sadenice získajú farbu, hmotnosť, silu a zdravý pekný vzhľad.

Stane sa to však za predpokladu, že sme doteraz robili všetko správne. Sadenice sme sadili v čase, keď už nepociťovali mráz, prudké dažde, pražiace slnko, studený vietor, zaplavené korene a pôda, do ktorej boli zasadené, je bohatá alebo sme aplikovali hnojenie.

Dôležitá je samozrejme miera nepohodlia, pretože dočasné vystavovanie sa stresovým podmienkam rastline neublíži tak, ako dlhodobé, v horšom prípade súčasné vystavenie rôznym faktorom.

Ak sa teda stav rastliny po dvoch týždňoch zhorší a rast sa zastaví, môže byť na reakciu neskoro.

Musíte konať, keď sa prejavia príznaky, ale rastlina je stále nažive a rastie. V prvých dňoch zanedbáva nadzemnú časť pre tvorbu nových koreňov, čo je pre ňu dlhodobo prospešné.

Tento stav však nemožno predlžovať. Listy sa podieľajú na najdôležitejších metabolických procesoch a ak chceme počítať s dobrou úrodou, musia byť zdravé.

Práve na nich zbadáme prvé príznaky škodcov, chorôb, stresových faktorov či nedostatku živín.

Môžu reagovať vädnutím, žltnutím, hnednutím, rôznofarebnými škvrnami, dierkami, zmenami hladkosti povrchu alebo nakoniec krútením, otáčaním alebo kučeravením listov do rôznych smerov.

Dnes sa budeme zaoberať posledným problémom kučeravenia a krútenia listov. Tento príznak môže súvisieť so samotným javom, ale môže byť tiež kombinovaný s ďalšími faktormi. O niektorých z nich budeme diskutovať nižšie.

Prečo sa listy paradajok stáčajú nahor?

Príčinou tohto javu je zvyčajne voda. Stáva sa to vtedy, keď sa súčasne vyskytujú dva faktory: vysoká teplota a nedostatok vody .

Ide o fyziologickú reakciu, rastlina, ktorá chce znížiť odparovaciu plochu, stáča listy nahor.

Ak sa jav týka len časti rastlín, dôvodom môže byť miesto, kde bol vysadený. Môže byť naklonený a voda steká príliš rýchlo, čo bráni koreňom v naberaní.

Problém je celkom ľahko riešiteľný. Ak nepomôže samotná zálievka, treba kríky prikryť bielou netkanou textíliou, aby sa rozptýlili lúče svetla.

Použitie kvapkovej závlahy pomáha lepšie zavlažovať rastlinu, vysadenú v záhone. Mulčovanie tiež pomáha zadržať viac vody v blízkosti koreňov.

Tento príznak nemožno ignorovať, pretože dlhší nedostatok vody s teplým vzduchom spôsobí, že vstrebávanie vody a živín bude oveľa pomalšie ako vyparovanie, poškodí sa vodivý xylém a časť kríka nad trhlinou vädne.

Pri riziku takejto situácie sa odporúča listové kŕmenie prípravkami s vysokým obsahom draslíka.

Zvlnenie listov smerom nadol

1. Tento príznak je častým zdrojom nedostatku živín spojených s hnilobou koreňov . Môže sa objaviť, keď sú rastliny zaplavené. Zaplavené korene prestávajú prijímať a dodávať vodu vyššie, v dôsledku čoho rastlina vädne a odumiera.

Príčinou môže byť nielen nadmerná zálievka, ale aj hlinitá pôda, ktorá zadržiava priveľa vlahy.

V prvom prípade stačí na pár dní prestať polievať a sledovať stav rastliny a v druhom prípade je potrebné ker vykopať, odstrániť hnijúce korene a zasadiť do priepustnejšieho a dobre odvodneného substrátu.

2. Zvlnenie listov smerom nadol sa môže vyskytnúť aj vtedy, keď rastlina vyzerá zdravo, silne, dobre stavaná a tmavozelená. V tomto prípade je príčinou prehnojenie dusíkom.

V takejto situácii absolútne zastavíme prísun dusíka, zalejeme ho len vodou (veľké množstvo raz za pár dní), aby sa vyplavilo prebytočné množstvo.

V krajnom prípade je možné rastlinu presadiť do substrátu menej bohatého na dusík. Ak neurobíme nič, plody síce budú. ale bude ich veľmi málo. Plodov bude málo a budú menšie, ako by mali byť.

Nadbytočný dusík sťažuje sadenie a pestovanie plodov, pretože blokuje asimiláciu ďalších zložiek, ktoré rastlina potrebuje pri plodení.

Zvlnenie listov v spodnej časti rastliny

Tento jav je výsledkom nedostatku mikroživín . Najskorším príznakom je rozjasnenie a žltnutie listov. Rolovanie prebieha o niečo neskôr. Takúto rastlinu jednoducho treba pohnojiť hnojivom NPK.

Zvlnenie listov na vrchole rastlín

Ak pozorujeme, že sa listy zmenšujú a krútia, pravdepodobne máme dočinenia s vírusom kučeravého vrchu . Je prenášaný plošticou a infikuje jednu rastlinu. Našťastie sa neprenáša na iné exempláre.

Keď sú listy stočené nahor, ale vykazujú aj iné príznaky, ako je zvrásnenie vrcholových listov, ktoré sú malé, žltkasté s hnedými suchými škvrnami, môžeme mať čo do činenia s nedostatkom zinku .

Listy paradajok sa skrútia hore nohami

Zvlnenie listov nahor je spôsobené kŕmením škodcami, ako je voška zemiaková , ktorá má zelenú farbu a je ťažké ju rozoznať. Keď vidíme takéhoto agresora, mali by sme čo najskôr prijať opatrenia na boj proti nemu.

Listy sú stočené do rolky

Keď si všimneme listy, ktoré sú nielen vychýlené, ale doslova skrútené do zvitku, a navyše vrchol začne odumierať, tieto príznaky spolu naznačujú nedostatok vápnika a končia až hnilobou špičiek plodov .

Ak sú horné a stredné listy nielen zvinuté, ale sú aj malé a nadobúdajú modrozelený odtieň, môže to byť príznak nedostatku medi .

V prípade príznakov, ktoré poukazujú na nedostatok určitej zložky, je najlepšie použiť hnojenie na list.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!