Od prvého decembra sa okolo nás často začínajú ukazovať rôzne vianočné dekorácie. Robíme si nimi radosť počas celého vianočného obdobia. Kedy je však správny čas na ich odloženie?

Reklamy

Niektoré majú tú výhodu, že nech ich postavíte kamkoľvek bez akejkoľvek starostlivosti ich môžete v januári vziať a zabaliť do krabice pre nadchádzajúcu sezónu.

Avšak živé dekorácie potrebujú trochu vašej starostlivosti . Je to rovnaké ako s kvetmi. Keď si zaobstaráte kvetinu , chcete aby vám vydržala čo najlepšie, preto je nutné ju zalievať , prípadne hnojiť alebo presadiť.

Rovnako tak je to aj so živými vianočnými dekoráciami , a to nemáme na mysli len vianočný stromček. Naopak existuje množstvo vianočných dekorácií od adventného venca , živých svietnikov, dekoračných stromčekov až po vence na dvere, ktoré majú obmedzenú životnosť. 

Ľudia si radi zdobia svoje domovy s predstihom, avšak je nutné myslieť na správne načasovanie, aby vaše živé dekorácie vydržali až do Štedrého dňa , ktorý by mal byť pomyselným vrcholom tohto krásneho adventného obdobia.

Vianočná výzdoba a povery

Mnoho tradícií pochádza ako inak, než z povier. A ani vianočná výzdoba nie je výnimkou! Preto existuje presný dátum , kedy už by vaše vianočné dekorácie mali opustiť váš domov.

Týmto dátumom je večer trojkráľový, teda 5. januára a to ani skôr, ani neskôr. Pokiaľ vaše vianočné dekorácie zložíte pred týmto, alebo naopak po tomto dátume, hovorí sa, že vám to prinesie smolu.

Vianoce oficiálne končia spoločne s Tromi kráľovi, tento sviatok je významný pre všetkých kresťanov. Pre nás všetkých to väčšinu času znamená návrat späť do práce ak povinnostiam.

Večer trojkráľový – 12 dní od narodenia ježiška

Avšak aj tento dátum má rôzne varianty a panuje tu nezhoda. Niektorí dávajú dole svoje výzdoby už 5. januára, zatiaľ čo iní až deň potom, teda 6. januára. 

Podľa kresťanskej tradície sa Ježiš Kristus narodil 25. decembra. Traja mudrci ho však navštívili až 6. januára, preto tu panuje povera , že ak sa vianočné dekorácie zložia pred 6. januárom, traja králi sa k Ježiškovi nedostanú, pretože vianočné svetielka, sviece na vianočných svietnikoch a ďalšie žiarivé dekorácie majú symbolizovať Betlehemskú hviezdu, ktorá trom kráľom ukázala cestu do Betlehema.

Prečo by vás mala čakať smola?

Piaty január je považovaný za posledný deň vianočných osláv a tiež posledný deň, kedy by ste mali vystaviť vašu vianočnú výzdobu. Pred mnohými rokmi sa verilo, že duchovia stromov žijú v zeleni, ktorá sa často používa ako materiál do vianočných ozdôb.

Teda v imele, brečtane, cesmíne a ďalšej zeleni , ktorá slúži na výzdobu našich domovov. Počas vianočných sviatkov si títo duchovia užívajú prístrešie v našich domovoch, ale po Vianociach je nutné týchto duchov prepustiť späť, odkiaľ prišli.

Ak by táto tradícia bola porušená, zeleň, ktorá bola použitá na výzdobu domu by v nasledujúcom roku nerástla a neprodukovala žiadne kvety ani listy, čo by viedlo k veľkým poľnohospodárskym problémom a problémom mnohých rodín.

Teraz sa nám to môže zdať ako banalita, avšak predtým bolo domáce hospodárstvo a poľnohospodárstvo neoddeliteľnou súčasťou rodín.

Pri každom odstrojovaní vianočnej výzdoby vždy pamätajte na správne skladovanie. Aby vaše ozdoby boli po zvyšok roka v bezpečí a na suchom mieste, aby vám mohli robiť radosť v ďalších sezónach.

Plastové boxy sú ideálnym miestom, kam tieto dekorácie uložiť, nielen že chránia ozdoby pred vlhkosťou, ale aj pred vašimi domácimi miláčikmi, ktorí sa svojou zvedavosťou prevoňajú kde čo!

Je dobré dekorácie umiestniť na chladnejšie miesto a zbaviť ich pachu, aby boli krásne pripravené na ďalší rok. Tak čo, kedy tento rok zložíte vašu vianočnú výzdobu? Vedeli ste o poverách spojených s vianočnými ozdobami, alebo je to pre vás novinka?

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!