Bez kopania a ťažkej techniky! Takto som sa ľahko zbavil pňa po zrezaní stromu

Publikované: 17 septembra 2023Prečítané: 88005Značky: , , , , , , , ,

Zdieľať článok na socialných sieťach

Pri rúbaní stromu je vždy dobré poriadne to premyslieť. Najlepšie to pochopí každý, kto si nejaký zasadil a sleduje, ako dlho strom rastie a čo treba pre neho spraviť.

Sú však situácie, kedy je výrub stromu nutnosťou. Veľký strom na malom pozemku môže byť problém, pretože ho úplne zatienite a korene bránia rastu iných rastlín.

Stáva sa aj to, že strom ohrozuje budovy či ploty, prípadne ho poškodili choroby či škodcovia a pri silnejšom vetre sa môže zlomiť.

Bez ohľadu na príčinu je kmeň problémom, pretože sa rozkladá dlhé roky, sťažuje kosenie a keď bol strom mladý a silný, z kmeňa stále vyrastajú mladé výhonky.

Niektorí ľudia nechávajú kmeň na pokoji a používajú ho ako dekoráciu. Môže byť základom pre kvetináče, najmä ak necháme kmeň o niečo vyšší, napríklad meter vysoký.

Ak sa ho však chceme len zbaviť, dá sa to veľmi rýchlo. Samozrejme, najrýchlejšie je použiť ťažkú ​​techniku ​​a vytiahnuť kmeň, no nie vždy sa to dá. Môžete tiež narezať kmeň a korene, ale tiež to nie je najjednoduchšia práca. Dá sa to však urobiť rýchlejšie a bez väčšej námahy.

Dá sa to spraviť aj za 6 mesiacov

Táto metóda je založená na urýchlení rozkladu kmeňa.

Pomocou veľkého vrtáka urobte čo najviac hlbokých a širokých otvorov v hornej časti kmeňa.

Nalejte dusičnan amónny do otvorov až po vrch.

Kmeň zasypte zeminou alebo ho prikryte fóliou, aby sa zabránilo zvetrávaniu čpavku.

Môžete tiež použiť močovinu alebo prírodné hnojivo bohaté na dusík, napríklad hnoj.

Dusičnan amónny urýchľuje proces rozkladu najmenej dvakrát: po 2 alebo 3 rokoch nezostane z kmeňa žiadna stopa.

Proces rozkladu môžete urýchliť aj použitím prirodzene sa vyskytujúcej saprofnej huby Peniophora gigantea , ktorá rozkladá kmene stromov. Dá sa kúpiť v záhradkárskych predajniach. Stačí postupovať podľa pokynov na obale.

Produkt skvele funguje aj v kompostéri, kde výrazne urýchli rozklad vetvičiek či lístia. Vďaka hube pahýľ plesnivie a rozkladá sa. Tento proces bude trvať 6 mesiacov pre malé kmene až 3 roky pre hrubé a staré kmene.

Rýchlejšia metóda

Kmeň zrežeme čo najnižšie. Okolo kmeňa na strane pod uhlom nadol urobíme otvory s priemerom asi 15 centimetrov. Odporúča sa robiť otvory čo najbližšie ku koreňovému systému. A jeden hore v strede.

Do otvorov na 1 rezaný kmeň s priemerom do 30 centimetrov dáme asi 300 gramov síranu meďnatého (CuSO4).

Potom kmeň v oblasti otvorov polievame vodou každé 2-3 dni počas nasledujúcich 14 dní.

V ďalšej fáze sa do otvorov naleje tekutý podpaľač a zapáli sa. Kmeň bude zničený za niekoľko minút a zostane len kopa popola.

Toto je veľmi dobrý spôsob. Najmä vzhľadom na to, že okrem odstránenia pňa získame pôdu dekontaminovanú od škodcov a nasýtenú minerálnymi látkami.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!

Zdieľať článok na socialných sieťach

Novinky na váš e-mail

Žiadny geniálny nápad vám už neujde!