Predsejbová príprava semien je postup, ktorý záhradkári často prehliadajú a podceňujú. Toto však nie je správne. Umožňuje vám maximalizovať efektivitu a kvalitu budúcich plodín.

Reklamy

Po vykonaní tohto postupu môžete bezpečne zasiať semená pre vypestovanie svojich vlastných sadeníc.

Skúsení záhradníci odporúčajú pripravovať semená paradajok a papriky najmenej mesiac pred výsevom na vypestovanie sadeníc.

Väčšina patogénov týchto rastlín zeleniny, najmä patogénnych húb, sa šíri sadivovým materiálom. Preto sa musí dezinfikovať. To pomôže zničiť baktérie a plesne prítomné na povrchu semien.

Chemikálie prítomné v manganistane draselnom (hypermangáne) môžu ovplyvniť štruktúru obalu semena. To urýchľuje a uľahčuje proces klíčenia.

Môže sa použiť aj chlórhexidín. Ide o špecializovanú antiseptickú ústnu vodu, ktorá je účinná pri liečbe ochorení ďasien a zubov.

Ak semená dezinfikujete manganistanom draselným, pripravte si koncentrovaný roztok tmavofialovej farby. Vložte do roztoku semená.

Vydržte päť minút. Vyberte, vysušte a uložte na suché miesto.

Na ošetrenie pred sejbou namočte semená na päť minút do roztoku chlórhexidínu (hotovej tekutiny). Potom utrite gázou, vysušte a uložte na suché miesto.

Veľa šťastia v nasledujúcej záhradkárskej sezóne!

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!