Krásna a hojná petržlenová vňať je skutočnou ozdobou našich záhonov, ktorú môžeme využiť v kuchyni počas celej sezóny.

Reklamy

Dodá arómu a chutí úžasne, no na pestovanie v zemi štandardná starostlivosť nestačí. Kľúčom k úspechu je vedieť, kde zasadiť petržlen! Vďaka tomu bude rásť bujne a zdravo.

Skorá jar je ideálny čas na plánovanie sadenia sadeníc vo vašej záhrade a správnu prípravu pôdy pre ne. Mnoho záhradkárov sa snaží udržiavať pôdu úrodnú, čo je základom pre obrovskú úrodu, no nie je to jediná cesta k úspechu pri pestovaní rastlín.

Stratégia pestovania petržlenu na pozemku od nás vyžaduje výber nielen správneho miesta, ale aj okolia . V dobrej spoločnosti petržlen rýchlo vyklíči.

Ako pestovať petržlen na svojom pozemku?

Určite sa pýtate, kedy môžete zasiať petržlen do zeme a odpoveď nie je vôbec jednoznačná. Všetko závisí od jeho odrody, ktorá ovplyvňuje termín zberu.

Petržlen sa vysieva v trsoch na prelome marca a apríla, na jeseň koncom apríla a na zimu do polovice mája. Petržlen je mimoriadne odolný voči skorým jarným mrazom, zo zeme vyklíči aj pri teplote okolo -9 stupňov Celzia!

To však neznamená, že petržlen vysadený v záhrade nepotrebuje teplo. Obľúbeným miestom petržlenu je dobre slnečné miesto a ideálna teplota na pestovanie zeleniny by mala byť okolo 18 stupňov Celzia.

Petržlen tiež potrebuje dobre priepustnú pôdu s neutrálnym alebo mierne kyslým pH. Málokto vie, čo rád rastie vedľa petržlenu, a to je tiež dôležitý faktor ovplyvňujúci jeho rast. Táto zelenina veľmi dobre vie, „aké je dobré mať suseda“.

Vedľa čoho mám zasadiť petržlen?

Vedľa čoho petržlen dobre rastie? Rastlinný svet sa od toho nášho až tak nelíši, čo znamená, že konkrétne druhy zeleniny sa môžu navzájom pozitívne aj negatívne ovplyvňovať.

Z tohto dôvodu už v štádiu siatia petržlenu do zeme stojí za zváženie jeho blízkosť. Vďaka tomu bude petržlen chránený pred rôznymi chorobami a škodcami, pretože ich efektívne odoženú od zelených listov vysadených pri zelenine.

Najlepším spoločníkom petržlenu zasiateho do zeme bude cibuľa a cesnak, ktoré majú intenzívnu vôňu, ktorá odrádza od napadnutia mnohých parazitov.

Okrem petržlenu sa oplatí zasiať aj hrach, fazuľu alebo fazuľu, ktoré navyše obohatia pôdu o dusík, ktorý je potrebný pre správny rast zeleniny.

Petržlenová vňať bude fungovať rovnako dobre s paradajkami, paprikou, ale aj kapustou, kalerábom a cuketou. 

Petržlen si môže obľúbiť aj miesto vedľa byliniek, ak nemáte miesto na záhony, a potom vám budú dobrými spoločníkmi tymián, bazalka, šalvia a rozmarín  ktoré navyše odpudzujú škodcov a choroby.

Vďaka nim bude pestovanie petržlenu na vašom pozemku jednoduché, rýchle a hlavne zdravé .

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!