Prerezávanie ovocných stromov je činnosť, ktorú záhradníci často zanedbávajú. A pritom je to naozaj dôležité, pretože prerez určuje kondíciu stromu, odolnosť, plodnosť a kvalitu plodov. V tomto článku vám povieme, ako to urobiť správne.

Reklamy

Pravidlá jesenného prerezávania hrušiek

Hruška je strom, ktorý orežeme dva krát do roka a táto najdôležitejšia časť  sa robí na jar, predtým, ako začne cirkulovať miazga.

Dôležité je ale aj jesenné ošetrenie. Zahŕňa sanitárne prerezávanie, ktoré sa musí vykonať včas. Vyrežeme konáre akejkoľvek hrúbky, ktoré sú suché, choré, nepotrebné alebo ohrozené zlomením.

Správny čas je vtedy, keď listy ešte úplne neopadajú , ale sú z konárov ľahko odtrhnuteľné. Potom sa vyhneme stimulácii tvorby nových výhonkov a rastlina má pred zimou ešte čas na regeneráciu.

Ako správne orezať hrušku

Najprv vyrežte všetky suché a zlomené konáre . Potom by sa mali identifikovať a odstrániť choré, ktoré sa nedajú liečiť. Napríklad také, v ktorých je kôra na mnohých miestach pokrytá mnohými hlbokými prasklinami, zvrásnená alebo pokrytá inými príznakmi ochorenia.

Ďalšou fázou je rezanie diviakov. Sú to väčšinou mladé výhonky, ktoré rastú kolmo nahor. Sú sterilné, ale uberajú veľa energie a živín.

Ďalšou fázou je umiestnenie rezu. Môžu byť realizované tromi spôsobmi.

  • Metóda nad púčikom je vhodná na skracovanie tenkých konárov. Rez sa vedie nad púčikom otočeným správnym smerom pod uhlom asi 45°. Nad púčikom budúceho výhonku necháme jeden a pol centimetra.
  • Druhý rez slúži na úplné odstránenie konárov, vrátane hrubých. Režeme priamo v mieste rastu. 3-4 mm od výhonku, z ktorého vyrastá. Ak by sme vetvu odrezali bližšie k nej, mohli by sme narušiť cirkuláciu miazgy a výsledná rana by bola náchylná na infekciu.
  • A tretí typ rezu, korekčný rez , má za cieľ skrátiť alebo zmeniť smer plodového výhonku, keď chceme, aby sa vyvinul mladší výhonok a starší zrežeme. Režeme 0,5 cm nad miestom vyrastania.

Jesenný rez necháva strom na zimu s ranami, preto sa oplatí miesta rezu chrániť . Navlhčia sa roztokom medi a ak teplota klesne pod 6 ° C, síranom železnatým. Keď rez uschne, natrie sa záhradným voskom alebo špeciálnou farbou.

Tvorba jesennej koruny

Počas jesenného tvarovania sa oplatí korunu presvietiť . Ak je príliš hustá, oslabuje plodnosť pre nedostatok svetla. Najprv odrežeme konáre rastúce vo vnútri hrušky .

Potom odstránime konáre , ktoré padajú dole a sú odklonené od kmeňa pod uhlom menším ako 30°.

Pozrite si tiež, aké ďalšie stromy a kríky by sa mali orezávať na jeseň: Tieto stromy a kríky je potrebné orezávať na jeseň

Potom sa zameriame na rozvetvené vetvy , ako aj na tie, ktoré netvoria rozvetvenie, ale jednoducho rastú z jedného bodu. Je potrebné sa jedného z nich zbaviť. Ten, ktorý je silnejší a smeruje správnym smerom, teda von, nie do stredu koruny, necháme.

Prerezávanie tohtoročných výhonkov

Nenechávame mladé výhonky rásť do dĺžky, pretože neprinesú ovocie. Treba ich narezať na 6-7 púčikov. Odstrihneme ich nad púčikom, otočené správnym smerom.

Ďalšiu sezónu sa nám navrchu vytvoria nové konáre a tie vyrežeme, dole sa vyvinú plodonosné výhonky.

Tvarovanie hrušky nie je pre začiatočníkov ľahká úloha. Ale pomocou pokusov a omylov rýchlo pochopíte zložitosť operácie a získate pocit väčšej kontroly nad tvorbou stromov. Vďaka tomu budú hrušky bohato rodiť a neprevalcujú ostatné stromy bujným rastom.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!