Kvetináče plné krásnych muškátov zdobili naše parapety celé leto aj jeseň. S prichádzajúcou zimou však nastal čas, kedy treba muškáty zazimovať, aby nám mohli robiť radosť aj v ďalších rokoch. 

Reklamy

Nie je na čo čakať, je najvyšší čas, poškodiť ich môže aj ľahký mrazík!

Muškát alebo aj pelargónia je viacročná rastlina, ktorá si získala veľkú obľubu a zdobí nejeden parapet či terasu. Nielen, že sú muškáty krásne a nádherne voňajú, ale aj starostlivosť o nich nie je nijako zvlášť zložitá, a tak sa o nich zvládne postarať aj úplný začiatočník.

Muškáty sa navyše dajú veľmi ľahko rozmnožovať pomocou odrezkov, a tak môžeme ich zbierku neustále zväčšovať. Akonáhle sa ale blíži zima, treba kvetináče premiestniť na zimovisko, aby sa rastlinám darilo aj naďalej. A ako na to?

Zimovať, alebo nie?

Môžeme si povedať, že si radšej na jar kúpime nové sadenice muškátov, než aby sme vynaložili starostlivosť a čas na ich zazimovanie. Je to samozrejme tiež možnosť a niekedy výrazne jednoduchšia.

Tým ale nielenže zbytočne vyhadzujeme muškáty a peniaze, ale nové sadenice z obchodu nebudú kvitnúť zďaleka tak bohato, ako rastliny viacročné. Takže to určite stojí aspoň za zváženie.

Príprava na zimu začína už v septembri

Už na konci septembra by sme sa na zazimovanie mali pripraviť. A ako? Práve vtedy by sme totiž mali muškáty zalievať menej, než ako sme boli doteraz zvyknutí. A čím viac bude teplota klesať, tým viac by sme mali zálievku obmedzovať.

Nesmieme ju ale vynechávať úplne, aby nám rastliny neuschli. A s hnojením by sme mali s koncom septembra prestať úplne.

Kedy je vhodný čas

Muškáty sú zvyknuté sa slniť na parapetoch aj v horúcich letných dňoch, avšak mráz by im mohol veľmi uškodiť. Je teda veľmi dôležité zazimovať muškáty skôr, než sa začnú teploty blížiť k nule.

Každý rok je to ale inak, a tak treba pravidelne kontrolovať počasie. Stačí totiž málo a muškáty namrznú, zvädnú a už im nebude pomoci.

Preč so suchými kvetmi a listami

Akonáhle nastane čas na zazimovanie, chopíme sa nožníc. Všetky suché kvety aj listy musia preč, aby sme znížili riziko plesní. Mali by sme ich aj poriadne prestrihať a odstrániť nové výhonky, aby sa muškáty nevysilovali a mohli v pokoji prečkať vegetačný pokoj.

Dostatok svetla a vyhovujúca teplota

A teraz k samotnému zazimovaniu. Je na to potrebné nejaké špeciálne vybavenie? Kdeže. Bohato postačí, keď nájdete priestor, v ktorom budú vyhovujúce podmienky.

Tie podmienky sú v zásade len dve, a to dostatok svetla a teplota pohybujúca sa medzi 6-10 °C. Keby bola teplota vyššia, muškáty by začali rásť a kvitnúť, a to určite počas zazimovania nechceme. Vyhovovať by teda mohla nejaká presvetlená chodba.

Pokiaľ dodržíme všetky tieto pravidlá, budeme ich môcť v máji znovu umiestniť von a muškáty pokvitnú ešte krajšie ako predošlý rok. Tak čo na to hovoríte? Pustíte sa do toho alebo radšej kúpite nové sadenice?

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!

Zdroj: youtube.com/@moi_dom_i_sad