Muškáty sú u nás mimoriadne obľúbené kvety. V lete bežne skrášľujú v početných množstvách balkóny a okná. Nie každý to vie, ale môžeme ich ľahko prezimovať. Kedy je však najlepší čas ich začať po zime prebúdzať?

Reklamy

Muškáty sú jedinečné kvety. Slováci sú do nich blázni a v lete je ťažké nájsť dom, ktorý by nebol vyzdobený týmito krásnymi rastlinami.

Pestovaných odrôd je veľa a stále vznikajú nové. Medzi najobľúbenejšie druhy u nás patrí muškát záhonový a muškát brečtanolistý. Stojí za to vedieť, že po období kvitnutia sa nemusia vyhadzovať.

Muškáty sa môžete rozhodnúť prezimovať. Vďaka tomuto postupu ušetríme peniaze. Kedy je však ten správny čas priviesť muškáty opäť k život?

Kedy a ako treba muškáty prebudiť?

Podľa odborníkov je optimálny čas na to, aby ste začali privádzať rastliny späť k životu, február a marec. Oplatí sa však v januári zvýšiť teplotu v miestnosti, kde skladujeme zimujúce kvety.

Najlepšie je, ak zvýšite teplotu o  3-4 stupne Celzia. Pri prebúdzaní muškátov ich nezabudnite výdatne zalievať. Hneď na začiatku sa však uistite, že pôda vašej rastliny je dobre priepustná.

Ak to tak nie je, žiaľ, nadmerné zalievanie môže spôsobiť hnitie koreňov. Nezabudnite rastlinu pozorovať a po prvej zálievke jej zalievajte až vtedy, keď je vrchný centimeter zeminy viditeľne suchý .

Ostrihajte muškáty a zbavte sa škodcov

Bohužiaľ, rôzni škodcovia na jar radi napádajú prezimujúce rastliny. Po prebudení by ste si preto mali muškáty dôkladne prezrieť a skontrolovať, či neboli napadnuté.

Prerezávanie týchto rastlín je tiež dôležité. Všetko závisí od miesta, kde sa muškáty neskôr zdržia. Pamätajte, že nízky rez, t. j. vo výške 4 až 5 púčikov, sa odporúča pre rastliny, ktoré budú rásť v balkónových debničkách.

Ako efektívne presadiť pelargónie po prebudení?

Po prezimovaní sa muškáty zvyčajne oplatí presadiť, najmä ak boli vaše kvety uskladnené v plastových nádobách. Majte na pamäti, že presádzanie môže vašej rastline poskytnúť ďalšie živiny.

Aký je najlepší spôsob, ako to urobiť? Najprv si vyberte ten správny kvetináč. Mal by byť len o niečo väčší ako koreňový bal . Potom použite čerstvú a dobre odvodnenú pôdu.

Po presadení nezabudnite pelargónie umiestniť na slnečné miesto. Tieto kvety by mali dostať aspoň 6-8 hodín slnka. Asi po štyroch až šiestich týždňoch by ste mali vidieť nové výrastky, ktoré môžete použiť ako odrezky na rozmnožovanie.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!