Cibuľa je nepostrádateľnou zeleninou, bez ktorej si nemožno predstaviť prípravu mnohých pokrmov. Zároveň sa jedná o výborný liek na posilnenie celkovej imunity. 

Reklamy

Jej pestovanie je hračka a môžete skúsiť aj tip skúsených profesionálov s mrkvou.

Pestovanie cibule má dlhú tradíciu

Ide o jeden z najstarších druhov zeleniny na svete, ktorá sa používa nielen v kuchyni, ale aj ako rastlina prospešná nášmu zdraviu. Dochutí mnoho pokrmov a pomôže pri prechladnutí s nádchou aj kašľom.

Údajne pochádza zo strednej Ázie. Podľa iných zistení môže tiež pochádzať z Íránu, Afganistanu alebo Pakistanu. Veľmi obľúbená bola cibuľa už v starom Egypte a v liečiteľstve má svoju tradíciu aj v Indii a Číne.

A práve teraz nastáva obdobie, kedy si môžete túto potrebnú a zdravú zeleninu vysadiť a vypestovať si cibuľu domácu.

Kedy cibuľu vysadiť a ako

Ideálne obdobie na výsadbu cibule je teraz, teda od polovice marca až do začiatku apríla. Môžete ju pestovať buď z predpestovaných sadeníc, teda zo sadzačky, alebo z výsevu.

Najrozšírenejším a najobľúbenejším spôsobom je sadzačka. Zakúpiť ju môžete u farmárov, v hobbymarketoch a pestovateľských obchodoch.

Predpestované sadenice

Pokiaľ sa rozhodnete pestovať cibuľu zo semien, sú skvelé odrody Owa, Globo a Blanco Duro, ktoré sa zároveň hodia aj do vyšších polôh. Ich osivo by sa ale malo vysievať už v polovici februára a vyrastené a neprepichované sadeničky sa vysádzajú na konci apríla na záhony.

Uvedené odrody môžete pestovať aj z priamych aprílových výsevov, ale žať budete neskôr a najskôr sa nedočkáte veľa veľkých cibulí.

Sádzačka cibule

Najkvalitnejšia cibuľa sadzačka máva v priemere 4 až 10 mm, vhodná je aj sadzačka s priemerom 10 až 15 mm. Sadzačka s priemerom nad 20 mm často vybieha do kvetu a skôr sa pestuje pre zelenú vňať.

Vyhnite sa tiež akokoľvek poškodeným cibuľkám a tiež tým, ktoré sú nadmerne narazené.

Cibuľky sadzačky vkladajte do pôdy plytko, aby ich horný koniec vyčnieval nad jej povrch. Medzery medzi jednotlivými kusmi by mali byť 10 až 12 cm a vzdialenosť medzi riadkami okolo 25 cm. Počas vegetácie cibuľu pravidelne zbavujte buriny a kyprite.

Podľa zvoleného druhu cibule počítajte so zberom koncom júla. Vo chvíli, keď vňať začne čiastočne žltnúť a zasychať a rastliny sa pokladajú, nastal čas zberu.

Cibuľu je potrebné vytrhať a nechať dosušiť deň až týždeň na záhone. Ak hrozí daždivé počasie, cibuľu zviažte a zaveste na suché a vzdušné miesto.

Priamy výsev

Tento druh pestovania cibule je vhodný pre teplejšie oblasti a často sa využíva vo veľkovýrobe. Semienka cibule sa vysievajú v prvej polovici marca do riadkov, ktoré by od seba mali byť vzdialené 25 až 30 cm. Pokiaľ sú vzídené rastlinky príliš zahustené, je nutné ich vyjednotiť, aby boli od seba 8 až 10 cm a nebrali si priestor a živiny.

Prečo vysiať k cibuli mrkvu?

Ide o trik skúsených pestovateľov, pretože niektoré druhy rastlín si spolu rozumejú a doslova si vypomáhajú. Mrkva vám cibuľu ochráni pred nebezpečnou kvetinou cibuľovou, a naopak cibuľa zas mrkvu pred pochmúrnatkou mrkvovou.

Preto nie je od veci tieto dve plodiny pestovať na jednom záhone dohromady.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!