Sladké černice sú chuťou prázdnin u starej mamy, kde sme ich jedli priamo z kríka. Ak sa chcete vrátiť do tých bezstarostných čias, určite si do záhrady vysaďte černice.

Reklamy

Existuje určitá odroda, ktorá je bez tŕňov a produkuje až 30 kg plodov ročne! Ako pestovať černice v záhrade?

Beztŕňová černica obrovská (gigant) je medzi záhradkármi skutočným hitom. Jej pestovanie je veľmi jednoduché a pri zbere plodov sa nemusíte obávať poranenia, ako je tomu u divých kríkov. Ak ju zasadíte teraz, môžete očakávať prvú úrodu už toto leto.

Akú odrodu beztŕňovej černice si mám vybrať?

Objavenie sa tŕňových černíc na záhradkárskom trhu bolo veľké halo. Mnoho záhradníkov však upustilo od výsadby tejto rastliny v záhrade z obavy o bezpečnosť zvierat a detí.

Mať na svojom pozemku takýto krík môže byť riskantné, a preto väčšina ľudí od týchto lahodných plodov doteraz rezignovala. Najnovšie sa v obchodoch dajú kúpiť černice bez tŕňov, ktoré po dozretí dokážu vyprodukovať až 30 kg plodov ročne .

Jedným z najobľúbenejších druhov je černica obrovská (gigant), ktorá rýchlo rastie a produkuje sladkokyslé ovocie ideálne na zaváranie a džúsy. Okrem toho stojí za to zvážiť aj také odrody ako: Asterina, Black Satin, Brzezina a Chester. Ktorú černicu si vyberiete?

Ako pestovať černice v záhrade?

Černice majú rady kyslú, úrodnú pôdu a ak chcete rýchlu úrodu, musíte sa o sadenicu dobre starať. Krík má rád mierne kyslé organické hnojivá.

Rastlina miluje slnečné miesto . Silné slnko znamená suchú pôdu, preto nezabúdajte na pravidelnú zálievku . Jedna poriadna dávka vody týždenne by jej mala stačiť.

Ostružina je ker a ako vieme, tieto sa radi strihajú. Raz za rok, na jeseň , keď je už po zbere úrody, sa ich oplatí zarezať. Černice by ste mali vysádzať na jeseň, ale ak vás láka kúpiť si ker už teraz, môžete ich vysadiť začiatkom jari, keď začína vegetačné obdobie rastliny.

Čo nemá rád ostružina? Je to celkom odolný ker a máločo ho dokáže zabiť. Ak máte na záhrade malú sadenicu , uistite sa, že nie je vystavená studenému prievanu.

Zlé podmienky môžu spomaliť jeho vývoj, čo znamená, že nebude chcieť rásť a sladké černice v lete budú iba snom.

Prečo sa oplatí pestovať černice?

Černice majú veľa zdraviu prospešných vlastností a ich pravidelná konzumácia môže pomôcť zlepšiť našu imunitu. Už len hrsť ovocia dodá dostatok vitamínu C, B2, A, E, K.

Okrem toho nesmieme zabudnúť na minerály ako vápnik, železo, draslík, zinok a sodík. Lekári tvrdia, že černice sú prírodným liekom na rakovinu. To všetko vďaka antioxidantom, ktoré ničia voľné radikály hromadiace sa v našom tele.

Zdravotné problémy bokom, kto by nechcel v lete zjesť za hrsť šťavnatého ovocia priamo zo záhradky?

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!