S príchodom oteplenia začali rastliny v našich záhradách vegetačné obdobie. Záhradkári pomaly vyťahujú náradie a čoskoro sa budú starať o svoje pozemky.

Reklamy

Väčšina z nich plánuje zasiať zeleninu priamo do zeme. Nesmieme zabudnúť na cibuľové rastliny. Prezradíme vám, kedy jarnú cibuľku sadiť a ako sa o ňu správne starať. Prvú úrodu zoženiete po niekoľkých týždňoch.

Kto z nás nemá rád teplú praženicu s jarnou cibuľkou? Takéto jedlo chutí oveľa lepšie, keď zelenina pochádza z našej záhrady. Ak očakávate rýchlu úrodu, určite si zistite, kedy jarnú cibuľku zasadiť do zeme.

Ak to urobíte v správnom čase, pažítka bude na vašom tanieri už o pár týždňov.

Jarná cibuľka – aká je to odroda?

V kulinárskom svete malá zmena ingrediencií vytvára veľkú zmenu chuti. Jarná cibuľka je obľúbenou sesternicou klasickej cibule, ktorú pozná každý. Bežne sa nazýva zelená cibuľka, pretože má o niečo jemnejšiu chuť. Je tiež menšia a lepšie sa hodí do šalátov a jedál, ktoré využívajú surovú zeleninu.

Oplatí sa ju vyskúšať zasadiť vo vašej záhrade, pretože dodáva charakteristickú „sviežu“ chuť. Ak sa tak rozhodnete, určite si skontrolujte, kedy jarnú cibuľku zasadiť do zeme.

Kedy zasadiť jarnú cibuľku do zeme?

Počas kalendárneho roka máte dva termíny na výsadbu jarnej cibuľky. Prvý pripadá na skorú jar, od začiatku marca do konca apríla, zatiaľ čo druhý na jeseň, na prelome septembra a októbra.

Ako vidíte, sú to mesiace, kedy je vonku mierne teplé počasie. Jarná cibuľka nemá rada mrazy a niekoľkodňový pokles teploty ju môže zabiť.

Kedy sadiť cibuľku, keď je vonku neisté počasie? Počkajte, kým sa trochu zohreje a pripravte pôdu. Najlepšie je 2-3 dni vopred ju trochu prekypriť, aby cibuľa ľahko prerazila vrchnú vrstvu pôdy.

Ak plánujete pestovať na svojich záhonoch viac zeleniny, uistite sa, že máte dostatok miesta. Cibuľka by sa mala vysádzať v intervaloch 30-40 cm a vzdialenosť medzi radmi by nemala byť menšia ako 8 cm.

Ako sa starať o jarnú cibuľku?

Teraz, keď už viete, kedy zasadiť cibuľu, je čas na malú lekciu pestovania. Cibuľa je ľahko spracovateľná zelenina a aj ten najmenej skúsený záhradkár dokáže dopestovať dobrú úrodu.

Jarná cibuľka má rada slnko a vlhkú a mierne kyslú pôdu . To znamená, že zeleninu treba často polievať, najlepšie s prídavkom prírodného hnojiva , ktoré pôdu okyslí.

V tomto prípade môžete skúsiť použiť malé množstvo kávovej usadeniny , ktorá doplní pôdu vhodnými minerálmi.

Čo nemá rada jarná cibuľka? V počiatočnom štádiu vývoja stojí za to zabezpečiť, aby v blízkosti neboli žiadne buriny (absorbujú vodu, slnko a minerály).

Odburiňovanie záhonov by malo byť povinným prvkom pri pestovaní cibule. Čo sa týka susedov, nemá rada spoločnosť s kapustou a reďkovkami, ale miluje cviklu a jahody.

Teraz viete, kedy zasadiť cibuľu, ako sa o ňu starať a ako ju pestovať. Záhony na vás čakajú!

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!