Toto sú dôvody, prečo sa vaše sadenice ťahajú do výšky! Vyvarujte sa týchto CHÝB, vaša úroda je OHROZENÁ

Publikované: 3 marca 2024Prečítané: 10429Značky: , , ,

Zdieľať článok na socialných sieťach

Keď vyklíčia vaše semená, niekedy sa môže stať, že sa sadenice začnú ťahať do výšky. Kvôli tomu budú slabé a nevyhnutne potrebujú vašu pomoc.

Každý, kto má záhradu a pestuje na nej rastliny, je dobre oboznámený s týmto problémom. Keď sadenice vyrastajú, niekedy sa stane, že sú tenké a vysoké.

Tým pádom sú aj slabé a potrebujú vašu pomoc a starostlivosť. Sadenice budú ohnuté a sklonené. Pokiaľ s tým niečo neurobíte, nevyrastú vám správne.

Ako sa to stane?

Keď sú sadenice tenké a tiahnu sa do výšky, má to tri dôvody. Prvým je, že nemajú dostatočný príjem slnka a jeho svetla.

Mladé sadenice totiž môžu mať problémy s prístupom k dostatočnému svetlu, či už sa jedná o to slnečné, alebo to pochádzajúce z tepelnej lampy.

Druhým dôvodom je nedostatok vlhkosti pôdy. To sa stáva, keď pri sadení rastliny použijete nekvalitnú zmes na pestovanie semien, alebo keď skrátka a jednoducho vyschne, pretože zabúdate rastlinu zalievať.

Suchá pôda bráni sadeniciam v prístupe k živinám, ktoré potrebujú. Preto, keď túto chybu rýchlo nenapravíte, budú vaše sadenice dlhé, tenké a slabé.

Posledným dôvodom môže byť aj príliš vysoká teplota. Tá totiž spôsobuje rýchly rast, ale nezaručuje jeho kvalitu. Skôr naopak.

Stonka bude rásť oveľa rýchlejšie ako listy, a tým pádom bude mať sadenica nevybalansovaný rast.

Ako tomu zabrániť

Pokiaľ chcete zabrániť tomu, aby vám rástli nezdravo tenké a príliš vysoké sadenice, je tu jedna dôležitá rada. Všetko je o správnom načasovaní. Čas, kedy zasadíte vaše rastlinky, je úplne zásadný.

Je totiž veľmi ľahké sa trafiť do správnej sezóny, tá je väčšinou na jar. Ale už nie je také ľahké odhadnúť správny mesiac.

Mesačný kalendár sa pri výsadbe stane vašim najlepším kamarátom, pretože si podľa neho dokážete vytipovať dni, kedy budú sadenice klíčiť rýchlejšie.

Je to veľmi podobné ako s prílivom a odlivom. Nechajte všetko na starosť mesiacu.

Najlepší čas zasadiť bylinky či zeleninu je vo fáze novolúnia. V tejto fáze sa sa vlhkosť pôdy najlepšie vstrebe do semena, ktoré potom napučí a rýchlo vyklíči.

Samozrejme je tiež dôležité nezabudnúť, že vaša sadenica musí mať dostatok svetla, kvalitnú zmes na pestovanie semien a ideálnu teplotu pre ich rast.

Keď tieto tri faktory spojíte so správnym načasovaním, už sa vám nemôže stať, že vám vyklíčia dlhé a slabé sadenice.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!

Zdieľať článok na socialných sieťach

Novinky na váš e-mail

Žiadny geniálny nápad vám už neujde!