Chcete si vypestovať vlastnú cibuľu? A ktorá je tá pravá, kam ju zasadiť a načo si dať pozor, to už viete?

Reklamy

Ako pestovať cibuľu?

Pestovanie cibule nie je nijako náročné, ale ako všetko, tak aj cibuľa chce to svoje. Ak máte na dvore alebo záhrade ílovitý záhon v chládku a tieni, potom s krásnou cibuľou rozhodne nepočítajte.

Cibuľa nepotrebuje celý záhon

Výsev ani výsadba cibule nie sú žiadnym tajomstvom. Načo ale niektorí záhradkári zabúdajú je fakt, že cibuľa potrebuje naozaj veľa slnka. Pôda musí byť priepustná a dobre zavlažovaná, aj keď cibuľa rozhodne nechce stáť vo vode.

Pokiaľ jej nechcete venovať celý dlhý zeleninový záhon, neurobíte chybu ani keď ju vysejete či vysadíte do vyvýšeného záhona, väčších nádob alebo len do kraja iných zeleninových či bylinkových záhonov.

Možno sa vám takýto spôsob bude zdať zvláštny, ale pravdou je, že mnohí malí pestovatelia nemajú ani tak záujem o veľké kuchynské cibule, ale radšej si po celú sezónu pochutnajú na mladých zelených cibuľkách.

Mať takú cibuľu napríklad k syrom, vajíčkam alebo na prihryznutie k rôznym salámam či zeleninovým pokrmom je malý luxus, ktorý si môže dovoliť takmer každý.

Navyše sami spoznáte, že čerstvá cibuľka je oveľa sladšia a šťavnatejšia ako cibuľa zo zväzkov v potravinách, hoci sú sebačerstvejšie a čo najrýchlejšie naskladnené.

Cibuľa v sprievodnej výsadbe

Cibuľa sa tiež výborne hodí do sprievodnej výsadby. Ide o kombinovanie určitých zelenín, byliniek a okrasných kvetov, ktoré vzájomné zo svojej prítomnosti niečo majú.

Je to spôsob, ktorým môžete menší priestor vysadiť vhodnými kombináciami rastlín, ktoré si nebudú vzájomne konkurovať v spotrebe vody či živín, nebudú si tieniť alebo naopak budú tieniť zámerne, vzájomne pritiahnu opeľovače alebo odradia škodcov.

Niektoré rastliny dokonca poskytujú oporu iným.

Existujú preto kombinácie rastlín, ktoré sa k sebe odporúčajú a zároveň aj také, ktorým by sme sa mali úmyselne vyvarovať.

To je základ sprievodnej výsadby, ktorý je v rôznych kultúrach, ale predovšetkým v Ázii a Južnej Amerike používaný už tisíce rokov.

V prípade cibule sa hodí využitie rovnakého záhonu aj pre repy, reďkovky a ďalšiu koreňovú zeleninu. Brukvovité, ku ktorým patrí kapusta, brokolica, karfiol či rôzne kapusty, sú rady v blízkosti cibule, pretože odrádza niektorých typických škodcov.

Rovnako si na rovnakom záhone s cibuľami budú rozumieť papriky, paradajky a baklažány či zemiaky.

Cibuľa prospievajú vďaka harmančeku, kôpru, blízkosti saturejky či nechtíka záhradného. Vďaka týmto rastlinám bude cibuľa väčšia, chutnejšia a šťavnatejšia, nechtík navyše odpudzuje škodcov, ktoré rad cibuľovín sužujú.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!