Pančuchy v kvetináči určite nemajú čo robiť, ale čo ak sa vám k vám domov dostanú nepríjemní škodcovia? Potom bude radi aj za silonky v kvetináčoch! 

Reklamy

Pomôžu vám totiž bojovať so zákernými smútnicami, ktoré milujú naše izbové rastliny.

Substrát izbových rastlín je raj pre smútnice

Smútnice sú celkom nenápadné čierne drobné mušky, ktoré vo svojej dospelej podobne vlastne rastlinám nijako neškodia. Prelietavajú a posedávajú v okolí rastlín, a predovšetkým na pôde v kvetináči. Ich vajíčkam a larvám sa totiž dobre darí v teple a vlhku zeminy izbových rastlín.

Každé tri týždne sa rodí nová generácia smutníc a jedna oplodnená samička zvládne zniesť až 200 vajíčok, z ktorých sa liahnu larvy pojedajúce nielen mŕtve organické materiály, ale aj živia sa aj živými podzemnými časťami rastlín.

Ako sa vysporiadať so smutnicami pomocou pančúch

Smutnice sú schopné rýchlo sa rozmnožiť a rozšíriť medzi rastlinami, takže čoskoro budete riešiť problém v celom byte. Ako sa smútnice k vám domov dostali?

Zrejme v kvetináči s novou rastlinou alebo s kúpenou zeminou horšej kvality. Smutniciam sa dá ale postaviť a zklikvidovať ich aj pomocou dámskych pančúch, takže smelo do toho. Vyskúšajte tie triky našich babičiek!

Pančuchu môžete natiahnuť na kvetináč, odstrihnúť ju a uzavrieť celý tento sak priviazaním kraja špagátom k stonke. Pančuchy sa dajú ale tiež len rozložiť po povrchu pôdy a zaťažiť niekoľkými kamienkami.

Silonky takto zabránia dospelým jedincom v prístupe k pôde a nakladaní ďalších vajíčok a zároveň nevpustia dospievajúce mušky von z pôdy.

Cez silonky môžete rastlinu ďalej zalievať, ale odporúča sa zálievku tiež minimalizovať, čím vzniknú horšie podmienky ďalšieho množenia škodcu.

Pod silonku alebo do nej môžete tiež nasypať jedlú sódu alebo kypriaci prášok, ktorý ju tiež obsahuje. Larvy po požití zomrú, a tak vám pančucha pomôže s likvidáciou hneď dvakrát.

Ďalšie zbrane proti smutniciam

Na odchyt smutníc sa tiež používajú žlté lepové štítky alebo dosky, ale aj predátori, ktorí vedia larvy likvidovať v pôde. V biolaboratóriách a špecializovaných obchodoch môžete nakúpiť napríklad parazitické hlísty rodu Steinernom a feltiae alebo háďatká.

Tieto organizmy sa škodcami živia a biologicky ich pre vás zlikvidujú.

Inými prírodnými prostriedkami sú aj oleje, ktoré sa používajú na postrek. Medzi veľmi obľúbené a účinné patrí napríklad neem olej pochádzajúci zo stromu Azadirachta indica, ale existujú aj ďalšie oleje, ktoré sa riedia vodou a zmáčadlom, fungujú veľmi dobre pri napadnutí rastlín v domácnosti, ale aj na záhrade.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!