Klinčeky sú známe už tisíce rokov. V Európe boli oceňované predovšetkým pre svoje korenisté vlastnosti. V regiónoch, kde boli bežne dostupné, sa však v starovekej medicíne používali už stovky rokov.

Reklamy

Zoznámte sa s klinčekmi, ich liečivými vlastnosťami a používaním prípravkov, ktoré ich obsahujú.

Klinčekové korenie

Klinčeky, známe ako obľúbené kuchynské korenie, sú v skutočnosti kvetné puky rastliny zvanej klinček. Strom rastie v subtropických krajinách. Dosahuje výšku až 15 m a plodí až po cca 10 rokoch.

Produkuje puky, ktoré sú v čerstvom stave ružové a v sušení hrdzavohnedé. Sušené puky kvetov sa používajú na liečebné účely.

Klinčeky sú prítomné v mnohých kuchyniach. Používajú sa na obohatenie chuti koláčov, kompótov a kapustových jedál. Okrem kulinárskych výhod majú klinčeky aj liečivé vlastnosti.

V klinčekoch je obsiahnutá látka nazývaná eugenol.

Liečivé vlastnosti klinčekov

Eugenol je prírodná chemická zlúčenina, ktorá sa vyskytuje v esenciálnych olejoch niektorých rastlín. Nedávne výskumy potvrdzujú, že eugenol je zdraviu prospešný najmä vďaka svojim antioxidačným, protizápalovým a protiplesňovým vlastnostiam.

Výskum ukázal, že eugenol má silný antimikrobiálny účinok, najmä proti rôznym druhom baktérií a húb. Tento olej je tiež študovaný pre svoje protizápalové, antivírusové, analgetické a hmyz odpudzujúce vlastnosti.

Účinok klinčekov zahŕňa inhibíciu hnilobných a fermentačných procesov v črevách. Kontrola sekrécie žalúdočnej šťavy a zmiernenie plynatosti.

Na zmiernenie bolesti zubov sa doma najčastejšie používa klinčekový olej alebo samotný klinček. Rovnako dobre vás zbaví zápachu z úst, alebo zmierni zápaly ústnej dutiny, aftov, superinfekcií a rán.

Eugenol a klinčekový olej znecitlivia sliznice a pokožku a majú dodatočný účinok proti svrbeniu.

Prípravky s klinčekom alebo klinčekovým olejom

Klinčeky sa používajú na prípravu nálevov, tinktúr a oleja.

Infúzia klinčekov

Lyžičku rozdrvených klinčekov zalejte 250 ml vriacej vody, prikryte a lúhujte asi 15 minút. Pite v 2-3 dávkach.

Užívajte pri kašli, bolestiach hrdla a ťažkých tráviacich poruchách.

Klinčekový olej

Klinčekový olej si môžete kúpiť hotový alebo si ho pripraviť sami. Na tento účel potrebujeme 4 lyžice olivového oleja a 14 mletých alebo drvených klinčekov v mažiari.

Do panvice nalejte olivový olej, pomaly ho zohrejte a pridajte klinčeky. Znova zahrejte a nalejte do fľaše. Musíme to nechať 24 hodín bokom a je to hotové.

Ľanový olej s obsahom 10% klinčekového oleja je vhodný na hojenie rán a popálenín. Môže sa použiť na premasťovanie pokožky so sklonom k ​​mykóze.

Olej zriedený jedlým olejom (napr. slnečnicovým) pol na pol možno vtierať na postihnuté, reumatické a poranené miesta. Zmierni bolesť, zlepší krvný obeh a urýchli ústup opuchov.

Olej zriedený pol na pol s glycerínom možno použiť na mazanie vredov, bolestivých erózií a soorov na koži a v ústach.

Klinčekový olej má dezodoračné vlastnosti. 1-2% roztoky oleja v liehu sa používajú na umývanie podpazušia a nôh pri nadmernom potení.

Stručne povedané, klinčeky sú nielen aromatickým kuchynským korením, ale aj rastlinou s cennými liečivými vlastnosťami, ktorá dokáže podporiť trávenie, uľaviť od bolesti a má antibakteriálne a antiparazitické vlastnosti.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!

Zdroje: HTTPS://ROZANSKI.LI/1267/FLOS-CARYOPHYLLI-KWIAT-GOZDZIKOWCA-GOZDZIKI/, BRONISŁAW KOSKOWSKI „RECEPTURA”, HTTPS://PUBMED.NCBI.NLM.NIH.GOV/32019140/, HTTPS://PUBMED.NCBI.NLM.NIH.GOV/28346030/, HTTPS://WWW.CZYTELNIAMEDYCZNA.PL/4799,PRZECIWGRZYBICZE-DZIALANIE-OLEJKU-GOZDZIKOWEGO.HTML, HTTPS://WWW.SCIENCEDIRECT.COM/SCIENCE/ARTICLE/ABS/PII/S0926669022009621,