Spolu s dobrým počasím sa objavia kliešte, ktoré na nás budú číhať nielen v lesoch. Môžu byť aj v záhrade! Ak máte tieto rastliny na svojom pozemku, radšej si rýchlo pozrite, aké ich vyhnať.

Reklamy

Všetci už roky vieme, že kliešte, teda malé pavúkovce, sú pre nás mimoriadne nebezpečné. Pred vstupom do lesa alebo na prechádzke pri vode sa pred nimi musíme chrániť, no nie vždy to prinesie želaný efekt.

Veľmi často stačí ísť do záhrady, pretože aj tam sú tieto otravné stvorenia. Aké rastliny priťahujú kliešte a ako sa ich zbaviť?

Môžu byť v záhrade kliešte?

Mnoho ľudí bude určite prekvapených, že vo vlastnej záhrade sa nemôžete cítiť plne chránení pred inváziou kliešťov. 

Tieto pavúkovce prilákate vy sami, a to všetko kvôli rastlinám, ktoré priťahujú kliešte do záhrady ako magnet.

Pri ich výsadbe málokto myslí na to, aké riziko podstupuje, ale sústredí sa na zdravý a bujný rast týchto odrôd. Čo kliešte najviac priťahuje?

Tento nebezpečný hmyz miluje miesta v záhrade, ktoré sú vlhké a tmavé a najviac kliešťov číha na papradiach, ale aj na tujách .

Malé parazity čakajú na listoch na ľudí a domáce zvieratá. Kliešte obľubujú aj liesku, černice, bazu, ale aj husté a vysoké trávniky.

Ak máte tieto rastliny vo svojej záhrade, ste takmer určite vystavení uhryznutiu kliešťom a prevencia je vždy lepšia ako liečba. Čím postrekovať proti kliešťom v záhrade?

Ako sa zbaviť kliešťov v záhrade?

Kliešte môžete dostať zo svojej záhrady so zápachom, ktorý nemajú radi. Kliešte po tomto domácom postreku utečú a stačí si ho pripraviť z  jednej ingrediencie.

Prirodzeným nepriateľom kliešťov je cibuľa. Stačí nasekať asi 200 gramov zeleniny, potom zaliať 5 litrami vody a počkať 12 hodín.

Po uplynutí tejto doby zmes nastriekajte na rastliny vo vašej záhrade a problém s kliešťami sa vyrieši sám.

Keďže ste ich pravdepodobne nevedomky pozvali do svojej záhrady, stojí za to zistiť, aké rastliny kliešte nemajú radi.

Vďaka nim ich rýchlo zlikvidujete na nulu a zároveň skrášlite svoju záhradu. Kliešte zmiznú samy, ak si do záhrady zasadíte levanduľu , mätu alebo dokonca cesnak. 

Ak uprednostňujete kvety, vyberte si nechtíky a muškáty, ktoré dodajú záhrade farby a dokonca aj vôňu.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!