Skrášľuje váš interiér obľúbená antúria? Pokiaľ ju chcete mať stále v plnej sile, dajte jej všetko, čo vyžaduje. Starostlivosť o ňu je jednoduchá, ale mali by ste vedieť, že jej prospieva mäkká voda.

Reklamy

Antúria alebo túlitka je nádherná izbová rastlina plná elegancie a atraktívneho vzhľadu. Teda v prípade, že sa o túto exotickú rastlinu správne staráte.

Má nielen krásne atraktívne listy, ale aj neprehliadnuteľné vznešené kvety. Je veľmi obľúbená aj pre svoju nenáročnú starostlivosť. Čo jej teda robí dobre a čo všetko na svoj zdarný rast a vývoj potrebuje?

Tropická kráska

Svojím pôvodom rastlina pochádza z tropických dažďových pralesov Južnej a Strednej Ameriky. Tu bola vždy uznávaná nielen ako okrasná, ale vždy bola vážená aj pre svoje užitočné vlastnosti. Ide totiž o dokonalú čističku vzduchu. Preto sa v súčasnosti využíva týmto spôsobom v mnohých domácnostiach.

Kvet plný dokonalosti

Antúria je svojim vzhľadom skutočne dokonalá. Okrem krásnych listov plných lesku je veľmi atraktívny aj svojimi zaujímavými a výraznými kvetmi.

Vďaka nim dostala rastlina v našich končinách ľudové pomenovanie túlitka. Tvar kvetu totiž evokuje potulky. Uchytil sa aj názov plamienka, pretože kvet pripomína aj plamienok sviečky.

Iba mäkká voda

Pokiaľ chcete dopriať kvetine naozaj len to najlepšie, používajte na jej pestovanie vždy len mäkkú vodu. Využiť možno aj čerstvo odchytenú dažďovku a počas zimy je možné využiť rozpustený sneh.

Antúriu zalievajte raz týždenne a pred ďalším zalievaním je nutné nechať vrchný centimeter pôdy ľahko vyschnúť. Celkom iste sa vyvarujte akémukoľvek premokreniu, hrozilo by riziko vzniku hnilôb a plesní, čo by poškodilo korene.

Vyžaduje dávku správnej vlhkosti

Vzhľadom na tropický pôvod má túlitka rada nielen teplo, ale aj dostatočnú vzdušnú vlhkosť. Teplota v jej okolí by nikdy nemala počas zimy klesnúť pod 16 °C a v lete by sa mala pohybovať okolo 20 až 21 °C. Rastline prospieva aj pravidelné rosenie listov.

Starostlivosť v období kvitnutia

Kvetenstvo túlitky vydrží pri dobrej starostlivosti aj dlhšie ako 6 týždňov, navyše prebieha od jari do jesene. Obdobie vegetačného pokoja začína spravidla počas novembra a trvá do januára až februára. V tomto čase môžete obmedziť ako zálievku, tak rosenie a hnojenie vynechajte úplne.

Substrát

Aby túlitka prospievala je dobré jej dopriať aj vhodnú zeminu. Malo by sa jednať o priepustný substrát s hodnotou pH 5 až 6,5. V období od marca do októbra, rastlinu dvakrát mesačne prihnojte, počas zimy už živiny nedodávajte.

Správna dávka svetla a slnka

Antúriu umiestnite vždy na miesto s dostatočným množstvom svetla, ale pozor na priame slnko, ktoré by jej veľmi ľahko mohlo spáliť listy. Ideálna je pre ňu lokalita na východnom alebo severnom parapete.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!