Prečo začnú jablká na strome hniť? Dôvodom môže byť nedostatok živín alebo invázia škodcov. Najčastejšou príčinou hniloby a predčasného opadu jabĺk je však nebezpečná plesňová infekcia.

Reklamy

Táto choroba (monilióza) sa rýchlo šíri v záhrade a môže v krátkom čase infikovať väčšinu jabloní a hrušiek, najmä počas teplého a vlhkého počasia. Čo je to za chorobu a ako sa s ňou vysporiadať?

Monilióza (hniloba) jabloní – príčiny a príznaky

Ak vidíte, že jablkový plod je pokrytý škvrnami, ktoré postupne tmavnú a zväčšujú sa a potom sa spájajú do jednej veľkej hnedej škvrny pokrytej výraznými vyvýšenými kruhmi bielych spór – ide o moniliózu. Čoskoro takéto jablká zmäknú, hnijú zvnútra, plody opadnú alebo mumifikujú na konári.

Choroby jabĺk a ich liečba

Ako určiť, ako jabloň ochorela, a zvoliť správnu metódu boja proti tejto chorobe.

Počas sezóny môže takáto infekcia zničiť až 70-80% úrody! Na vine je huba, ktorej spóry sa ľahko šíria dažďom, vetrom a hmyzom. Hoci sa choroba prejavuje „v celej svojej kráse“ koncom leta a jesene, k infekcii stromov dochádza, keď sa huba aktivuje skoro na jar, pretože dobre prezimuje v napadnutých plodoch a konároch a nebojí sa nízkych teplôt.

Okrem semenných plodov (jablká, hrušky, dule) môže monilióza postihnúť aj kôstkoviny (čerešne, slivky, čerešne), hoci ochorenie spôsobujú iné druhy húb.

Patogén infikuje rastliny najmä ranami a poškodením kôry alebo plodov. Na novej rastline sa začne intenzívne rozvíjať a po niekoľkých dňoch dozrievajú výtrusy, ktoré sa môžu šíriť po záhrade na zdravé rastliny.

Huba sa obzvlášť ľahko šíri pri vysokej vlhkosti vzduchu a teplotách okolo 15-20°C. V druhej polovici leta napáda nielen plody – na jar sa choroba rovnako ľahko sa šíri aj na listy, ovocné vetvičky a súkvetia, ktoré tiež v budúcnosti hnednú, vädnú a odumierajú.

Na strome sa sušia jablká

Keď úroda dozrieva, počet postihnutých plodov sa zvyšuje. Ak zhnité jablko zostane visieť na strome, huba prenikne pozdĺž stonky do ovocnej vetvičky a infikuje blízke výhonky, ktoré sa, ak sa neodstránia včas, na jar stanú zdrojom infekcie pre mladé vetvičky a kvetenstvo.

Poškodené plody môžu aj po páde zo stromu šíriť infekciu v záhrade minimálne dva roky.

Huba sa môže vyvinúť aj v jablkách zozbieraných zo stromu a uskladnených na zimu. Infikované plody sa stávajú lesklé, čierne, ich dužina zhnedne. Počas skladovania sa na plodoch postihnutých moniliózou vytvárajú biele sústredné kruhy.

Monilióza (hniloba) jabloní – kontrolné a preventívne opatrenia

Samozrejme, najlepším spôsobom boja proti monilióze je prevencia. Vždy je ľahšie predchádzať rozvoju ochorenia, ako ho liečiť.

Letné jablone ochorejú v sezóne skôr, zimné odrody neskôr.

Jedným z nevyhnutných opatrení na prevenciu moniliózy je správne umiestnenie ovocných stromov (ak je to možné, vyberte vyvýšené a dobre vetrané miesta), ako aj včasné tvarovanie a sanitárne prerezávanie jabloní, v dôsledku čoho je osvetlenie korún a zlepší sa priepustnosť vzduchu cez ne.

Nezabudnite sa starať o kmene stromov, pravidelne uvoľňovať pôdu a hnojiť stromy makro- a mikroelementmi. Tieto opatrenia môžu znížiť riziko poškodenia jabloní nielen hnilobou plodov, ale aj inými nebezpečnými chorobami.

Počas celého vegetačného obdobia by ste mali sledovať stav ovocných stromov – zbierať a spaľovať opadané lístie a napadnuté kvety, ako aj plody so známkami poškodenia, včas odstraňovať poškodené vetvičky a výhonky.

Pri zbere narábajte s ovocím opatrne a neskladujte jablká so známkami poškodenia (popraskaná šupka, otlaky).

Jablká – správne čistenie a skladovanie

Ovocie odstránené zo stromu včas a správne uskladnené vám umožní vychutnať si ich chuť čo najdlhšie a zachovať v nich všetky užitočné látky. Mali by byť vysušené, dôkladne skontrolované a voľne položené.

Ani pri dodržaní všetkých pravidiel sa však šíreniu moniliózy nedá vždy vyhnúť – záhradkári nedokážu ovplyvniť vrtochy počasia, navyše sa patogén môže presťahovať zo susedného dvora. Preto sa, žiaľ, často nedá vyhnúť fungicídom.

Aby ste predišli infekcii skoro na jar, postriekajte stromy prípravkami s obsahom medi. Na každý strom by sa mali použiť aspoň 2 litre roztoku.

Liečba moniliózy

3-4 dni pred začiatkom kvitnutia by sa jablone mali opäť postriekať fungicídom. Operáciu treba zopakovať ešte raz, ak spozorujete príznaky v podobe hnijúceho ovocia alebo vetvičiek.

Mesiac pred zberom vykonávame preventívny postrek záhrady. Použite roztok jódu (10 ml lieku rozrieďte v 10 litroch vody a stromy rovnomerne postriekajte). Postrek zopakujte po 3 dňoch.

Na jeseň, po zbere, ošetrujte stromy roztokom síranu meďnatého (100 g na 10 litrov vody, spotreba – 2-3 litre na strom), ktorý pomôže zničiť zvyšky infekcie.

Monilióza (hniloba ovocia) záhradných stromov je veľmi nebezpečná choroba, ktorá sa rýchlo šíri a ľahko napáda susedné rastliny. Je oveľa jednoduchšie postarať sa o prevenciu včas a pozorne sledovať, ako sa snažiť zbaviť sa už rozvinutej choroby.

V tomto prípade musíte konať s fungicídmi a robiť to dôsledne. Aj keď prídeme o úrodu jednej sezóny, zachránime stromy a budúcu úrodu si budeme môcť vychutnať na plno.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!